Bugun...
ERDOĞAN'DAN FİLTRESİZ BACA VETOSU" HAKKINDA AÇIKLAMA
Tarih: 03-12-2019 09:40:00 + -


Siz çok para kazanacaksınız diye biz halkımızın zehirlenmesine müsaade etmeyiz

ERDOĞAN'DAN FİLTRESİZ BACA VETOSU

Termik santrallere baca filtresi yasasını veto eden Erdoğan, ilgili şirketleri "sözlerinde durmamakla" suçladı. Erdoğan "Biz bunları böyle çalıştıramayız. Siz çok para kazanacaksınız diye biz halkımızın zehirlenmesine müsaade etmeyiz. Bir tarafta halkım diğer tarafta sermaye var. Kimse kusura bakmasın" dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından önemli satır başları:

“- Günümüzün tehdit önceliklerine göre NATO’nun kendini güncellemesi artık kaçınılmazdır.

– Terör örgütlerine karşı ilkeli ve kararlı duruş sağlanmasını temin edecek bir değişimi tüm üye ülkelerle gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz.

– Üye ülkelerin alternatif aramak yerine NATO’yu ortak tehditler karşısında daha güçlü kılacak çalışmalar içinde olmalarını bekliyoruz.
– DEAŞ ile Suriye’de göğüs göğüse mücadele eden ve örgütü bozguna uğratan tek ülkeyiz.

FİLTRE TASARISINI NEDEN VETO ETTİ

Bu erteleme böyle bir talep önümüze gelmiyor. Daha önce de bu erteleme yapıldı. Yüklenici firmalar filtre çalışmalarını gerçekleştirmediler. Dünyada Paris sürecini yaşadık yaşıyoruz. Orada da sözlerinde durmadılar biz de imzayı atmadık. Derdimiz ne bu tür kuruluşları biz çalıştıramayız. Satışında bir defa bu filitrasyonun kaydı var.

– Siz daha fazla kazanacaksınız diye biz halkımızın zehirlenmesine izin veremeyiz. Bir tarafta halkım bir tarafta sermaye var. Büyük ihtimalle yeniden ihaleye gider başka bir şekilde bu işin çıkışı yoktur.

– Bu noktaya süre bitmeden geldik, kendileri de bu kurala uymadılar. Tekrar Meclis’e göndermekten başka yolum olamazdı. Doğalgaz ile bölgedeki enerji sorununu gideririz.”

ADİL ÖKSÜZ SORUSU

– Malum kişi bu ülkeden kaçmıştır, gittiği ülkeler tarafından koruma altında. Biz bunların hepsini adreslerini vererek istedik. Ama bunları kabul eden ülkelerin yöneticileri bu teröristleri teslim etmedi.

– Burada İçişleri Bakanlığı’mız karga tulumba bir şekilde alır gelir mi? O da başka konu.

BACA FİLTRE VETOSU NASIL OLMUŞTU?

Türkiye'nin çeşitli illerine dağılmış durumdaki yaklaşık 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edilmişti.

CHP’nin ‘namus meselesi’ dediği, çevrecilerin de büyük tepki gösterdiği kanun teklifi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘sürpriz’ bir şekilde veto edilmişti.
Bu haber 172 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR