Bugun...
DEV YATIRIMDA İMZALAR ATILDI
Tarih: 23-07-2013 14:37:00 Güncelleme: 28-07-2013 21:30:00 + -DEV YATIRIMDA İMZALAR ATILDI
Türkiye’nin dev yatırımı Star rafinerisi için 4 milyar Dolar’lık imzalar İstanbul’da atıldı. 
Temeli 25 Ekim 2011 tarihinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi’nin (STAR)  altyapı ve hafriyat çalışmalarında sona yaklaşılırken, Türkiye’nin bu en büyük yatırımının inşaat sürecinde çok önemli bir eşik daha aşıldı. 
Yılda 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip olacak Star Rafinerisi Türk petrokimya sektörünü hammadde açısından dışa bağımlıktan kurtaracak.
 
Rafinerinin İnşaat,  Mühendislik ve Tedarik süreçlerini içeren anlaşmalar dünya devi dört firmayla imzalandı. İstanbul Çırağan Oteli’nde düzenlenen törende anlaşmaya SOCAR Uluslararası Yatırımlar Sorumlusu ve Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev,  SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) Kenan Yavuz ve EPC konsorsiyumunun lideri olan İspanyol Tecnicas Reunidas şirketinin Genel Sekreteri Jose Pedro Sebastian De Erice ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Direktörü Enrique Alsina Massana ile birlikte Saipem, GS Engineering ve Itochu firmalarının temsilcileri imza koydu.
 
2018’e kadar 17 milyar Dolar yatırım
Türkiye’de çok büyük projelere imza attıklarını vurgulayan SOCAR Uluslararası Yatırımlar Sorumlusu ve Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev; Petkim özelleştirilmesi ile ivme kazanan Azerbaycan-Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi, petrokimya, enerji, lojistik projeleri ve TANAP ile daha büyük güç kazanacağının altını çizdi. 
 
Aliyev, SOCAR’ın 2018 yılına kadar Türkiye’ye 17 milyar dolar yatırım yapacağını hatırlatarak, “Bunun yaklaşık 7-8 milyar dolarını Türkiye’nin ilk kimya endüstri parkı olacak olan ‘Value-Site’ vizyonumuz çerçevesinde Petkim Yarımadası’na yapacağız.  
STAR Rafinerisi ‘Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik Entegrasyonu’nun en temel basamağı ve olmazsa olmazı...  25 Ekim 2011’de görkemli bir törenle temelini attığımız STAR Rafinerisi’nde bugün çok önemli bir aşamaya geldik. Rafinerimiz başta olmak üzere yeni yatırımlarımızın artan enerji gereksinimini karşılayabilmek için çalışmalarımız devam ediyor. Lojistik tarafta APM Terminals ile uzun süreli işletme anlaşması imzalayarak çok önemli bir adım attık. Petkim bünyesinde kapasite artış ve yeni ürün yatırımlarımız devam ediyor. ‘Value-Site’  vizyonumuz çerçevesinde 2023 yılında, söz verdiğimiz dikey entegrasyonu büyük ölçüde tamamlamış olacağız.  Bu vesile ile TR-SAIPEM-GS-ITOCHU konsorsiyumunun geniş tecrübelerine hoşgeldiniz diyor, bu işbirliğinin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 
 
SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) Kenan Yavuz ise, SOCAR Türkiye’nin Petkim Yarımadası için belirlediği Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik Entegrasyonu’nun en önemli adımı olan STAR Rafinerisi’nin, atılan imzalardan sonra 51 ay içinde faaliyetine başlamasını öngördüklerini söyledi. 
Toplam sabit yatırım tutarı yaklaşık 4  Milyar Dolar olan yatırımın, geçtiğimiz yılın aralık ayında Türkiye’nin ilk Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ni aldığını da anımsatan Yavuz, bu dev projenin Türkiye’yi pek çok ilk ile tanıştıracağını da vurguladı.   
Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rafinerimizin çevresel anlamda sürdürülebilir olması için yapılan harcamaları bir yük değil, aksine projenin vazgeçilmez bir parçası olarak kabul ettik. Bugüne kadar tamamı özkaynaklarımızdan olmak üzere 185 Milyon Dolar harcama yaptık. Daha önce yaptığımız açıklamalarda ‘Türkiye’nin en kapsamlı yerlileştirme projesi’ olarak adlandırdığımız projemizin, dünyanın en yüksek teknolojisine sahip ve en çevreci rafinerilerinden biri olacağını da gururla söylemek istiyorum.  Ülkemizin cari açığını net 2.5 Milyar Dolar aşağı çekecek. STAR Rafinerisi, ülkemizde Rafineri-Petrokimya entegrasyonunu başlatan ilk yatırım olarak, Türkiye’nin tek petrokimyasal üreticisi olan Petkim’e hammadde güvenilirliği sağlayacak, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesinin önünü açacak ve Türkiye kimya sanayisini geleceğe taşıyacak en önemli yatırım projelerinden biri olacak. Ayrıca ‘İki Devlet, Bir Millet’ ülküsü üzerinde yükselişini sürdüren Türkiye- Azerbaycan stratejik ortaklığı, bu muhteşem yatırımla yepyeni bir ivme kazanacak.” 
 
İhale süreçlerinde çok titiz bir çalışma sürdürerek, son derece güçlü bir konsorsiyum ile imza aşamasına geldiklerine dikkat çeken Kenan Yavuz, İspanya’nın Tecnicas Reunidas şirketinin liderliğinde, Saipem (İtalya)-GS Engineering (Güney Kore) ve Itochu (Japonya) firmalarının bu süreci üstleneceğini sözlerine ekledi. Bu haber 2311 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ