Bugun...
DUAYEN GAZETECİ EROL TÜREGÜN'Ü KAYBETTİK
Tarih: 29-06-2018 07:19:00 Güncelleme: 29-06-2018 09:43:00 + -


Erol abinin ardından (Cahit Çataloğlu yazdı)

DUAYEN GAZETECİ EROL TÜREGÜN'Ü KAYBETTİK

Hürriyet Gazetesi'nin ''Hürriyet aşkı'' ile yayınlandığı dönemde Yazı İşleri Müdürlerimizden Erol Türegün'ü kaybettik. Mesleğin değerlerinden olan Erol Türegün 28 Haziran'ı 29'a bağlayan gece saat 02.00 'de, tedavi gördüğü Sultan Abdülhamit Hastanesi'nde (Gata askeri hastanesi) vefat etti. 2016 yılının son aylarında sağlık sorunları nedeni ile 6 kez hastaneye kaldırılan Erol Türegün, 1937 yılında Ankara'da doğdu. Haydarpaşa Lisesinden sonra girdiği Yüksek Gazetecilik Okulundan mezun oldu.

1957 yılında Vatan gazetesi'nde mesleğe başladı. 1959 yılında da aynı gazete ile mukavele imzaladı. Daha sonraki yıllarda İkdam, Son Havadis, Hergün, Yeni İstanbul, Akşam gazetelerinde mesleğini sürdürdü. Yaş günü olan 2 Haziran 1971 yılında da Hürriyet Gazetesi'nde Yazı İşleri Müdürü olarak görev aldı. 1962 yılında kabartma resmin öncülerinden ressam Türkel Türegün ile evlendi.Bu evlilikten Filiz ve Figen adlı iki kız çocukları dünyaya geldi. Türegün gazeteciliğin yanı sıra, sanata da açık bir insandı. Şarkı sözleri yazdı, ''Beş Akşam'' adlı şiir kitabı, Yeditepe yayınlarından yayımlandı. Eşine ve işine aşık bir insandı. 2014 yılında eşini kaybetti. 

Hürriyet Gazetesi'nde efendiliği, meslek sorumluluğu, çalışanlara karşı yumuşak ve yaklaşımlı ilişkileri nedeni ile herkesin ''Erol ağabeyi'' oldu. Çalışkanlığı ile de ön plandaydı. O nedenle çalışma arkadaşları ona ''Rütbesiz Yazı İşleri Müdürü'' diyorlardı.
Erol ağabey, Cumhuriyeti savunan, özgürlüğü özümsemiş, laikliğe inan, Atatürkçü bir gazeteciydi. Cumhur Başkanlığı seçimlerinin yapıldığı gün, hasta yatağından kalkıp, oksijen tüpü ile sandık başına gitmiş, oyunu kullanmıştı. Bu değerli insan asla unutulmayacak, her zaman hatırlanıp anılacaktır. 

Allah rahmet eylesin. Işıklar içinde uyusun.

 

------------

 

Erol abinin ardından

 

1970'li yıllar.
Hürriyet'in Türk kamuoyunu yönlendirdiği muhteşem yıllar.
Türkiye nüfusunun henüz 40 milyona varmadığı ama ülke genelinde 5-6 milyon kişinin elden ele Hürriyet okuduğu yıllar.
Hürriyet'in ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmelerde adeta son noktayı koyduğu, yasama, yargı ve yürütmeden sonra gerçek anlamda 4. kuvvet olduğu yıllar.
Güçlü Hürriyet'in elbette çok güçlü yöneticileri ve birbirine yurt genelinde kenetlenmiş güçlü çalışanları vardı.
Abi-kardeş ilişkisinin tavan yaptığı, Hürriyet'in sadece basın sektöründe değil tüm sektörlerde idol olduğu muhteşem yıllar. 
İşte o yıllarda kamuoyu sadece yazarları, muhabir ve foto muhabirlerini isimlerinden dolayı tanır, gazetenin mutfağında görev alan kahramanları tanımazdı. 
Onlar aslında gazeteyi meydana getiren abilerimiz, bize yön veren yöneticilerimizdi.
İşte Erol Türegün'de bu isimsiz kahramanların ön safında bulunan çalışkan, üretken, sevecen, vefakar, gençlere örnek olan bir isimdi.
Kendisiyle yıllarca aynı Yazı İşleri'nde çalıştım. 
Sevginin, saygının ve hoşgörünün bir insanın üzerine şık bir elbise gibi bu kadar yakıştığı çok az insan gördüm.
Erol abi bizler için gerçek bir abi, gerçek bir baba gibiydi.
Bu kadar mı? 
Elbette değil.
Erol abi aynı zamanda benzerine çok ender rastlanan kibar bir salon adamı ve dost meclisinde muhteşem yarendi.
Bu özelliğini onu tanıdıktan çok sonraları öğrendim.
Yıl 1979 veya 80 olabilir. İstanbul'un en büyük sanat olayının mimarı Nejat Eczacıbaşı, İKSV adına o dönemde İstanbul'un en gözde mekanı Caddebostan Maksim'de bir davet veriyor. Hürriyet ailesinden sadece ben ve Erol abi davetli. Davetliler arasında sanat aleminden kim ararsan var ama basın sektöründen kimseler yok. Oldukça garip bir durum. Eczacıbaşı'nın basın danışmanı rahmetli Bilgin Peremeci'ye soruyorum. O gece sadece sanat dünyası hedeflenmiş bu nedenle basın es geçilmiş. Ancak son anda Nejat Bey "Bari Hürriyet'ten bir iki kişi çağıralım" deyince Bilgin abi bizleri davet etmiş. (Belki de Türkel hanımefendinin ressamlığı rol oynadı..bilemiyorum)
Erol abi ve ben eşlerimizle 4 kişilik bir masada yemeğe başladıktan kısa bir süre sonra, evsahibi konumundaki Nejat bey masamızın kısa tarafına bir sandalye çekerek servis istedi. Rahmetli Nejat Bey olağanüstü kibar bir beyefendiydi, bu jestini o gece orada bulunan iki Hürriyetçi için göstermişti, biraz oturup kalkacaktı.
Hayır öyle olmadı. Protokol masasındaki yerini boş bıraktı, Türkiye'nin onca seçkin sanatçısının yanına oturmadı ve bütün geceyi bizimle birlikte geçirdi. Uzaktan bakanlar, yıllarca birbirlerine hasret kalmış askerlik arkadaşlarının makara yaptıklarını sanırlardı. Dahası kalkacağımıza yakın Nejat bey Erol abiyi evine bizzat bırakmak için ısrar ediyordu.
O gece Erol abi her konudaki muhabbeti, nükteleri ve fikirleriyle Nejat beyi adeta büyülemişti. Rakının dost masasındaki sihirli büyüsüne bir kez daha tanık oluyordum. 
O gece iyice emin oldum ki, Erol abi sohbetine doyum olmayan gizli bir hazinedir. O hazineden nemalanacak insanlara da ne mutludur.
Erol abiyle son olarak Filiz Çerçi'nin oğlunun kır düğününde aynı masayı yanyana paylaştık. Araba kullanacağım için ben rakı içmedim. Bu bizim son masa beraberliğimizmiş. Son günlerine kadar face arkadaşı olduğumuz için yazışmalarımız keyifle sürdü gitti. Son olarak seçim günü tekerlekli sandalyede sevgili kızıyla sandık başındaki fotoğrafına bir iki cümle yazmıştım.
Şimdi ise bir dostun, bir meslek büyüğünün, bir abinin arkasından yazıyorum.
Yaşımız ilerledikçe sevdiklerimizin arkasından yazıp duruyoruz. 
Acaba kaç kişi oldu? Yetmiş mi? Yüzyetmiş mi? İkiyüzyetmiş mi? Yoksa yetmemiş mi? 
Ben de bilmiyorum. Bizim arkamızdan yazanlar olacak mı? Onu da bilemiyorum?
Son bir not.
Meslektaşların çoğu bilmez.
Erol abi Hürriyet tarihinde künyede adı en fazla yer alan isimdi. Ne efsane patron Erol Simavi ne Nezih Demirkent ne Aydın Doğan ne de başkaları..
Bu bir rekordur ve egale edilmesi çok zordur.
Hürriyet gibi bir müessesede künyede uzun yıllar adının anılması için kişide çok farklı üstünlükler olması gerekir.
Mekanın cennet olsun Erol abi. Senin çok özleyeceğiz.

 

                                                                                                                   

CAHİT ÇATALOĞLU
Bu haber 488 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ARAMIZDAN AYRILANLAR HABERLERİ