Bugun...
GÖREVDEN ALINAN BAŞKAN HAZİNEDAR İDDİALARA CEVAP VERDİ
Tarih: 05-01-2018 05:48:00 + -GÖREVDEN ALINAN BAŞKAN HAZİNEDAR İDDİALARA CEVAP VERDİ

~~İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile Belediye Meclis Üyeleri Hüseyin Avni Sipahi ve Çetin Kırışgil'in Anayasa'nın 127 nci maddesinin verdiği yetki doğrultusunda dün görevden uzaklaştırıldıkları belirtildi. Murat Hazinedar ve meclis üyesi Hüseyin Avni Sipahi kararından sonra ilk kez SÖZCÜ’ye konuştu. Hazinedar henüz kendisine görevden uzaklaştırıldığına ilişkin resmi bir tebliğ yapılmadığını söyledi.

~~İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle; Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile Belediye Meclis Üyeleri Hüseyin Avni Sipahi ve Çetin Kırışgil Anayasanın 127 nci maddesinin verdiği yetki doğrultusunda İçişleri Bakanlığınca 04/01/2018 tarihinde görevden uzaklaştırılmışlardır. Mal Bildiriminde Bulunulması Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu kapsamında mal varlığına yönelik olarak yürütülen soruşturma; FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak suçundan yürütülen soruşturma; ayrıca belediye hizmetlerinin zorunlu bağışa tabi tutularak iş sahiplerinden zorla para alınması, usulsüz ihale ve ruhsat verilmesi, kamu malının özel şahısların menfaatine kullandırılması ve bunun karşılığında haksız kişisel menfaat temin edilmesi ve görevi kötüye kullanma niteliğindeki diğer eylemlerinden hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle Murat Hazinedar Beşiktaş Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmıştır.

Hüseyin Avni Sipahi´nin Belediye Meclis Üyeliği görevinden uzaklaştırılmasında, yetkisi ve görevi olmadığı halde imar ve ruhsat işlemlerinde talep sahiplerinin kendisine yönlendirildiği ve bağış adı altında zorla para alınmasına aracılık ettiği, haksız kişisel menfaat sağladığı, ayrıca mal varlığında ciddi artışlar olduğu yönündeki iddialarla ilgili yürütülen soruşturmalar dikkate alınmıştır.

(Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, dün basın toplantısı düzenleyerek, sadece kendisine değil eşi ve oğluna da yurt dışı yasağı koyulduğunu açıklamıştı.)

Çetin Kırışgil´in Belediye Meclis Üyeliği görevinden uzaklaştırılmasında ise kayıt dışı paraların transferine aracılık ettiği yönündeki iddiayla ilgili yürütülen soruşturma göz önünde bulundurulmuştur.”

“YALAN HABERLERLE ZEMİN HAZIRLADILAR… BEKLENEN BİR GELİŞMEYDİ”

Sözcü'ye konuşan belediye yetkilileri ‘Beklenen bir gelişmeydi. Çünkü günlerdir yalan haberlerle bunun zemini hazırlanıyordu” dediler.

SİPAHİ SÖZCÜ'YE KONUŞTU

Görevden uzaklaştırılan meclis üyelerinden Hüseyin Avni Sipahi, kararın ardından ilk defa SÖZCÜ’ye konuştu.

Sipahi “Türkiye’de ilk defa bir meclis üyesi görevinden uzaklaştırılmış oldu. Nedenini bilmiyorum daha karar tebliğ edilmedi” dedi.

HAZİNEDAR’DAN İLK AÇIKLAMA: TEK TEK YANIT VERECEĞİM

Murat Hazinedar görevden uzaklaştırma kararından sonra ilk kez Sözcü’ye konuştu. Hazinedar henüz kendisine görevden uzaklaştırıldığına ilişkin resmi bir tebliğ yapılmadığını söyledi. Hazinedar “Belediyeye gidiyorum şu an.. Orada gereken açıklamayı yapacağım. Bugünkü açıklamalarım aslında hepsine cevaptı. Onların beyanlarına tekrar belediyede tek tek yanıt vereceğim. Elime gelmiş henüz resmi bir şey yok. Resmi bir şey gelmeden açıklama olmaz. Zaten bekleniyordu bu karar. Geçen hafta genel başkan yardımcımız belgeyi buldu. Belgede ‘biz alacağız ama belge bulun bize” deniliyordu. Hepsine yanıt vereceğim” diye konuştu.

~~CANLI YAYINDA HAKKINDAKİ İDDİALARI YALANLADI

Gündemi sarsan gelişme sonrası özel bir TV kanalının canlı yayınlanan programında gazeteci İsmail Saymaz, Murat Hazinedar’la ilgili CHP’nin iki yıl önce hazırladığı yolsuzluk raporunun olduğunu iddia etti… Bunun üzerine Hazinedar, programa telefonla bağlanarak açıklamalarda bulundu.

SAYMAZ: BU RAPORDA BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ'YLE İLGİLİ ÇEŞİTLİ İDDİALAR VARDI

Saymaz “3 Milletvekili bir rapor hazırlamıştı. Bu raporda Beşiktaş Belediyesi'yle ilgili çeşitli iddialar vardı. Bunlardan bir kısmı Beşiktaş çarşıda çeşitli plan tadilatlarının yapılmasına karşılık yüksek meblada paralar alındığı, bir kısmı Hazinedar'ın şoförünün bir eğlence merkezinin bir anda hissedarı olduğu ifade edilmişti. Bazı üniversite binalarının eğer belli miktarda para verilmezse yıktırılacağı yönünde tehdit edildiği iddaa edilmişti. Ve o raporda Cumhuriyet Halk Partisi'nin ihraç istemiyle Murat Hazinedar'ı disipline sevk etmesi ve gereğinin yapılması vurgulanmıştı' ifadelerini kullandı.

~~HAZİNEDAR: ‘BU RAPOR VARSA BANA VERİN' DEDİM

Saymaz'ın açıklamalarının ardından canlı yayına bağlanan Hazinedar, Saymaz'ın iddialarına tepki gösterdi.

Hazinedar “Bu rapor havuz medyası tarafından daha önce de dikte edildi. Sayın Saymaz da havuz medyasının beyanlarına atfen ısrarla bu rapordan bahsediyor. Bizzat ben bu raporu partiye müracat ederek varsa bana verin diyerek kendim istedim. Özellikle havuz medyasının dezenformasyonlarına hizmet etmek, gerçekten hep hakkında olumlu düşündüğüm İsmail Saymaz'a mı düşmüş?” dedi.

Bu açıklamaların ardından Saymaz, “Sayın Hazinedar, ben gazeteciyim… Size karşı değil yurttaşlara karşı sorumluyum” ifadelerinde bulundu.
Bu haber 372 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR