Bugun...
HALKALI-GEBZE BANLİYÖ HATTI AÇILDI
Tarih: 12-03-2019 13:50:00 + -


Hatta taşımacılık yarın başlayacak.

HALKALI-GEBZE BANLİYÖ HATTI AÇILDI

Gebze-Halkalı banliyö hattı açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk sefere katıldı, trenlerin makinist koltuğunda oturdu. Trenin ücretinin ne kadar olduğu hâlâ açıklanmadı. Hatta taşımacılık yarın başlayacak. Vatandaşlar Halkalı Gebze hattının duraklarını ve Halkalı Gebze treninin ücretini merak ediyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Gebze-Halkalı banliyö treninin açılışını yaptı. Sozcu.com.tr’nin Marmaray İşletme Müdürlüğü’nden aldığı bilgilere göre bugün banliyö hattında taşımacılık yapılmayacak. Taşımacılık yarın sabah itibariyle başlayacak.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tren hattının açılış konuşmalarından satır başları:

İstanbul'un bir ucundan bir ucuna boğazın altından geçen bu hattın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Gebze Halkalı Banliyö Hattı eskiden 185 dakikada kat edilebilen bir mesafe iken şimdi 115 dakikaya inerek İstanbullulara 1 saat 10 dakika kazandıracak.

İstanbul'un en işlek ve trafik yoğunluğu en çok olan bu hat tek yönde 75 bin, günde ise 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacak. Bir başka ifade ile normalde ancak 100 bin araçla taşınabilecek yolcuyu ulaştıracak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan trende ilk sefere katıldı. Fotoğraf: DHA

43 İSTASYONDAN OLUŞUYOR

İstanbul'un tam 10 ilçesi bu hattı doğrudan kullanma imkanına sahip olacak. Marmaray ile birlikte 43 istasyondan oluşan bu hat deniz hatlarımıza olan entegrasyonu ile de İstanbul trafiğinde önemli bir rahatlamaya yol açacak.

Tarihi yarım adanın yükünde ciddi bir azalma bekliyoruz. Bu hatta çalışacak 440 araçtan 300'ünün yani vagonları kastediyorum ülkemizde üretildiler.

Buradan bineceksin denizin altından Avrupa'ya eskiden Anadolu yakasında tren hattı Haydarpaşa’ya kadar gidiyordu. Avrupa yakasında Sirkeci, biz Marmaray ile bu iki tren hattını birleştirdik. Yavuz Sultan Selim Köprüsü bünyesinde kuruyoruz. Bunun için adeta sıfırdan yapmışçasına yeniledik, geliştirdik, yeni bir çehreye koyduk.

“İSTANBUL’UN RAYLI SİSTEM UZUNLUĞU 223 KM OLDU”

Bu hatla birlikte İstanbul'un 170 kilometre olan raylı sistem uzunluğunu 63 kilometre ilave ile 233 kilometreye ulaştırmış oluyoruz. Bir tarafta iktidar bir tarafta yerel el ele vererek inşallah bu kalkınma hamlesini yürüteceğiz. Londra'dan Pekin'e kadar demir ipek yolunun İstanbul etabını burası oluşturuyor.

Yine bu hatla birlikte yüksek hızlı trenlerimiz için artık Pendik son durak olmayacak. Halkalı'ya kadar buradan devam ediyor.

Uzun bir hazırlık sürecinin ardından 2009 yılında Marmaray'ı bitirmeyi planladık. Tarihi eserlere gösterdiğimiz hassasiyet sebebiyle maalesef bitmesi 2013 yılına kadar sürdü.


Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış kurdelasını kesti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığına aday olan Binali Yıldırım da açılış töreninde yerini aldı.
Bu haber 157 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR