Bugun...
İRAN BASINI ZİRVEYİ FLAŞLARLA DUYURDU
Tarih: 28-10-2018 05:40:00 + -İRAN BASINI ZİRVEYİ FLAŞLARLA DUYURDU

Arap ve İran basını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in katılımıyla gerçekleştirilen Suriye konulu dörtlü zirveye geniş yer verdi.

Katar merkezli Al Jazeera televizyonu başta olmak üzere Arap dünyasındaki birçok televizyon kanalı İstanbul’daki Suriye zirvesini “canlı” yayımladı. Arap basını, okuyucularına flaşlar ve acil haberlerle duyurduğu zirveye geniş yer ayırdı.

Al Jazeera’nın resmi internet sitesindeki İstanbul zirvesiyle ilgili haberde, Suriye’de “yeni anayasa vurgusuna” dikkat çekilirken, Suudi Arabistan tarafından finanse edilen ve Dubai’den Arapça yayın yapan El Arabiya televizyonunun web sitesinde ise zirveyle ilgili haber, “İstanbul’daki zirve, Esad’ın kaderini Suriye halkının ellerine bırakıyor” başlığıyla geçildi.

İRAN BASINI ZİRVEYİ FLAŞLARLA DUYURDU

İran’ın resmi ve yarı resmi haber ajansları ile gazeteleri, internet siteleri ve devlet televizyonu da Suriye konulu dörtlü zirveyi yakından takip etti ve açıklamalara son dakika ibaresiyle geniş yer ayırdı. İran’ın resmi haber ajansı IRNA, zirveyi ve açıklamaları flaşlar ve acil haberlerle abonelerine servis ederken, manşetine taşıdığı haberinde “Anayasa komitesinin teşkil edilmesi ve Suriye toprak bütünlüğünün korunması vurgulandı” başlığını kullandı.

Mehr Haber Ajansı da dörtlü zirveye katılan liderlerin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili açıklamalarını manşetinde kullanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, İran'ın bilgilendirilmesi, Rusya Devlet Başkanı Putin’in de Suriye'deki “terörist grupların temizlenmesi” ile ilgili sözlerine yer verdi. ISNA haber ajansı “İstanbul'da Suriye ile ilgili ciddi ve yapıcı toplantı yapıldı” ifadelerini kullandı.
Bu haber 270 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA HABERLERİ