Bugun...
İSO ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Tarih: 30-09-2017 04:41:00 + -İSO ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak’ın katılımıyla düzenlediği Enerji Verimliliği Ödülleri’nde büyük işletmeler kategorisinde birinciliğe Besler Gıda ve Kimya Sanayi ve Ticaret layık görülürken, ikinci Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, üçüncü İstaç İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret de oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak: “Attığımız her adımda üreticiyi ve sanayiciyi düşünüyoruz. Sanayicilerin küresel rekabette elini güçlendirecek düşük maliyetli ve gece-gündüz kesintisiz elde edeceği enerjiyi temin edeceğiz. 2018 yılında Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nı açıklayacağız.”

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan: “Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Yönetmeliği ile ihalelerdeki yerli üretim şartı, sanayimize ve istihdama katkı yapacak. Enerjide makine ve ekipmanların ülkemizde üretilmesi, yani bir enerji endüstrisi oluşturulmasında ise eksiğimiz var.”Türkiye’nin en eski ve en büyük sanayi odası olan İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO), enerjiyi verimli kullanarak sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayan firmaları teşvik amacıyla düzenlediği “Enerji Verimliliği Ödülleri" sahiplerini buldu. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak’ın katılımlarıyla gerçekleşen ve sanayi dünyasından pek çok ismin de yer aldığı törende, büyük ölçekli işletmeler kategorisinde birinciliğe “Kurumsal Enerji Hareketiyle Sıfır Kayıp Yolculuğu” projesiyle Besler Gıda ve Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. layık görüldü. Besler Gıda ve Kimya’nın birinci olduğu proje ile enerjide toplam tasarruf oranı yüzde 10,66 olurken, yıllık kazanç 2.300.000 TL ve yıllık karbon azalımı miktarı ise 5.317 ton/yıl olarak gerçekleşti.

Törende ikinciliği “Güneş Enerjisinin Üretim Proseslerinde Doğrudan Kullanımı-SolarDRY” projesi ile Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, üçüncülüğü LNG ile Çalışan Sistemin LFG Çöp Gazı Yakıt Beslemeli Kazan Sistemine Çevrimi” projesiyle İstaç İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret aldı. Törende beş kategoride toplam 13 firmaya ödül dağıtıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak, ödül töreninde yaptığı konuşmada enerji verimliliği konusunda yüksek çaba ve bilincin Bakanlık olarak kendilerini memnun ettiğini belirterek yapılan çalışmalardan ötürü İSO’ya ve İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’a teşekkür etti.

Türkiye’nin enerji kaynakları açısından zengin bir ülke olmadığını ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması konusunda sanayicilere büyük sorumluluk düştüğünü belirten Albayrak, “Biz de attığımız her adımda üreticiyi ve sanayiciyi düşünüyoruz. Sanayicilerin küresel rekabette elini güçlendirecek düşük maliyetli ve gece-gündüz kesintisiz elde edeceği enerjiyi temin edeceğiz. İstihdam, yerli üretim, lokalizasyon ve yerli ve milli kaynakların kullanımı konularını aynı pakette ele alıyoruz” dedi.

Doğalgazda kesintiler bitecek

Türkiye ekonomisini sırtlayan İstanbul’da, İSO’nun da sanayicileri temsil eden büyük bir oda olduğunun altını çizen Albayrak “Sorunlara hızlı reaksiyon göstermek adına doğrudan iletişim kanallarının açılması gerekiyor. Sadece sanayi tesislerinin yoğun olduğu yerler değil, OSB harici bölgelerin de ihtiyaçları doğrultusunda uygun maliyetli ve kesintisiz doğal gaz için çalışmalara devam ediyoruz. Doğal gaz konusunda kesintileri bitirecek adımlar atıyoruz. Geçen ekim ayındaki yüzde 10 indirimle AB ülkeleri arasında haneye en ucuz doğal gaz temin eden birinci ülke, sanayide ise ikinci ülke olduk. 2016 yılı sonunda ise Türkiye, AB ülkeleri arasında sanayiye en uygun maliyetli elektrik veren dördüncü ülke oldu. Hedefimiz ise birincilik. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nı da hazırlıyoruz. 2018 başında bu eylem planını anons edeceğiz. 2018 yılını verimlilik yılı ilan ettik. Bu konuda çalışma yapan herkesin destekçisi olacağız.”

Bahçıvan: “Yerli üretim sanayiye ve istihdama katkı yapacak”

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da İSO olarak yerli kaynakların kullanımının artırılması konusunda büyük çaba içerisinde olduklarını dile getirdi. Bahçıvan, şunları söyledi:

“Nükleer enerji konusunda Ekonomi Bakanlığımızın desteğiyle Ur-Ge projesi başlattık. Bu projeyle nükleer enerji alanında üretim ve ihracat yapacak duruma gelmeleri için 23 sanayicimize destek oluyoruz. Benzer bir Ur-Ge projesini rüzgar enerjisi alanında yapmak istiyoruz. Firmalarımızın taleplerini topladığımız şu günlerde görüyoruz ki yoğun bir ilgi var. Bu konuya ilgi olmasının önemli nedenlerinden biri de Hükümetimizin enerji alanındaki yeni uygulaması olan kısaca YEKA dediğimiz Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Yönetmeliği’dir. İşin bizi heyecanlandıran kısmı ise 1.000’er megawattlık bu ihalelerdeki yerli üretim şartıdır. Sonraki zamanlarda daha da artmak üzere, güneşte yüzde 60, rüzgarda yüzde 65 olan yerlilik oranı ve yüzde 80 yerli mühendis çalıştırma şartının bulunduğu ihalelerin sanayimize ve istihdama katkı yapacağı aşikardır.”

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak en önemli konulardan birinin Milli Enerji ve Maden Politikasının temel eksenleri arasındaki Yerlileştirme olduğunu da vurgulayan Bahçıvan “Bu bağlamda, enerjiye yönelik makine ve ekipmanların ülkemizde üretilmesi, yani bir enerji endüstrisi oluşturulması konusunda eksiğimiz var. Özellikle elektrik santrallerinde kullanılan türbin ve jeneratör gibi mekanik ve elektrik aksamlarının ülkemizde üretimi ya yoktur ya da çok sınırlı” dedi.

İSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Çevre ve Enerji Kurulları Başkanı Nurhan Kaya da “İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile 2014 yılında hayata geçirdiğimiz İstanbul Enerji Verimliliği Merkezi Projemiz ile Yıldız Teknik Üniversitesinde gelişmiş teknik bir laboratuvar kurduk, sanayi tesislerimizde etütler gerçekleştirdik ve eğitimlerimiz ile sanayicilerimizi bilgilendirdik. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın yürütmekte olduğu ‘Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri’ projesi kapsamında üye KOBİ’lere ücretsiz etüt yapılmasına destek olduk. İSO olarak 1995 yılından bu yana verdiğimiz çevre ödüllerimizin 15.sini “Enerji Verimliliği Ödülleri” olarak veriyoruz” dedi.

İSO ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖDÜLLERİ


KATEGORİ
 
FİRMA
 
BAŞVURU İSMİ
 
DERECE
 

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ UYGULAMA PROJESİ
 
BESLER GIDA VE KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
 
Kurumsal Enerji Hareketiyle Sıfır Kayıp Yolculuğu
 

 BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
 

TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş.
 
Güneş Enerjisinin Üretim Proseslerinde Doğrudan Kullanımı - “SolarDRY”
 
İKİNCİLİK ÖDÜLÜ
 

İSTAÇ İSTANBUL ÇEVRE YÖNETİMİ SAN. VE TİC. A.Ş.
 
LNG ile Çalışan Sistemin LFG Çöp Gazı Yakıt Beslemeli Kazan Sistemine Çevrimi
 
ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ
 

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME ENERJİ VERİMLİ ÜRÜN
 
GAMAK MAKİNA SANAYİ A.Ş.
 
IE4 Verim Sınıfında Belgelenmiş, Sincap Kafesli Asenkron Motor 75 kW, 720 Nm
 
BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
 

TEKSAN JENERATÖR ELEKTRİK SAN. VE TİC. A.Ş.
 
Hibrit Jeneratör
 
İKİNCİLİK ÖDÜLÜ
 

KOBİ ENERJİ VERİMLİLİĞİ UYGULAMA PROJESİ
 
HİDROPAR HAREKET KONTROL TEKNOLOJİLERİ MERKEZİ SAN. VE TİC. A.Ş.
 
HKTM Yeşil Enerji Teknolojileri Kompleksi
 
BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
 

ENFAŞ ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. (SÜTAŞ Grup Şirketi)
 
Organik Atıklardan Enerji Üretimi ve Sera Gazı Azaltımı
 
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
 

KOBİ
ENERJİ VERİMLİ ÜRÜN
 
LAMP 83 AYDINLATMA SAN. VE TİC. A.Ş.
 
Ray Spot
 
BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
 

MAKELSAN MAKİNE KİMYA ELEKTRİK SAN. VE TİC. A.Ş.
 
LEVELUPS Yüksek Verimli Kesintisiz Güç Kaynağı
 
İKİNCİLİK ÖDÜLÜ
 

ÖZEL KATEGORİ
 
FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ & GİRİŞİMCİ ALÜMİNYUM SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ
 
Alüminyum İmalat Tesislerinde Enerji Verimliliği ve Sera Gazlarının Azaltılması
 
BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
 

NUVİA ENERJİ TEKNOLOJİLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
 
Cosa Akıllı Kombi Kiti
 

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ
 

ÇEVRE KURULUŞLARI DAYANIŞMA DERNEĞİ
 
Enerji Verimli Gezici Ev Projesi
 
ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ
 

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ
 
Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Farkındalığı ve İklim Değişikliği
 
Bu haber 616 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ODA VE BORSA HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR