Bugun...
İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR?
Tarih: 03-08-2017 04:14:00 + -İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR?

~~İşsizlik maaşı sistemi değişiyor. Yeni sistemde maaş alma süresinin uzaması fakat ücretin düşürülmesi planlanıyor. Uzun süre işsizlik maaşı alana daha düşük maaş, işsizlik sigortasından hak kazanma koşulları ve ödeme süresinin uzatılması gibi konu başlıklarında değişiklik yapıldı mı? İşsizlik maaşı hakkında merak edilen birçok soru var işsizlik maaşına nasıl başvurulabilir? İşsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı kaç ay boyunca alınır soruları merak edilenlerin başında geliyor. Asgari maaşın artışıyla beraber artan işsizlik maaşı ne kadar oldu?

BAŞVURU İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

İşsizlik maaşının alınabilmesi için gerekli şartlar, kanunla belirlenmiştir. Kanunda yer alan ifadelere göre;
1 – Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
2 – Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler.

BAŞVURU NEREDEN YAPILIR?

Başvurular çeşitli şekilde gerçekleştirilebilir. Şartlarda da belirtildiği üzere 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresine başvuru yapılabilir. Bunlara ek olarak e- Devlet üzerinden de başvuru talebi iletilebilir. 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuru geçersiz sayılır.

SİSTEM DEĞİŞİYOR!

Habertürk Gazetesi'nden Tahsin Akça ve Ahmet Kıvanç'ın haberine göre 2017-2019 yıllarını kapsayan Ulusal İstihdam Stratejisi belgesinde işsizlik maaşında yeni bir düzenleme öngörülüyor.

Habere göre uzun süre işsizlik maaşı alana daha düşük maaş İşsizlik sigortasından hak kazanma koşulları değiştirilirken, ödeme süresinin uzatılması planlanıyor. Halen 10 aya kadar işsizlik maaşı ödeniyor. Düzenlemeyle, işsizlik maaşı, maaş alma süresi uzadıkça azalacak şekilde kademelendirilecek. Örneğin, ilk 10 ay asgari ücretin yüzde 80’ine kadar işsizlik maaşı ödenecekse, 11. aydan sonra maaş asgari ücretin yüzde 60’ı ile sınırlanacak.
Bu haber 634 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ