Bugun...
İSTANBUL 8. MODA HAFTASI
Tarih: 23-07-2013 12:06:00 Güncelleme: 26-07-2013 16:30:00 + -


İSTANBUL 8. MODA HAFTASI

İSTANBUL  8.  MODA  HAFTASI
8. İstanbul Moda Haftası sona erdi. Antrepo 3’te modaseverlerle buluşan defileler İstanbul’un kültür hayatına yeni renkler kattı.
 
 
New york, Avusturalya, Berlin, Miami moda haftalarının sponsoru Mercedes Benz’in sunduğu 8. İstanbul Moda Haftası 12-16 mart tarihleri arasında Antrepo 3’te modaseverlerle buluştu. Bu sezon 33 tasarımcının defileleriyle can verdiği organizasyon eksi ve artılarıyla İstanbul’un kültür hayatına yeni renkler ve sohbetler kattı. Moda haftasına katılım geçen sezonlara oranla kolaylaşmıştı fakat canlı yayın eksikliği ve halkla ilişkiler koordinasyonu konusundaki belli başlı eksiklikler, İstanbul’un tek moda haftası için geriletici unsurlar olarak göze çarptı. Yükselen grafiğin sürmesi ve canlı yayının geri getirilmesi umuduyla...
MODA İSTANBUL’DUR
 
 
 
Şehirli kadına elegan siluet
İlk günün dikkat çekenleri; toprak tonlarındaki yalın çizgisiyle, şehirli kadına rahatça hareket edeceği tasarımlar sunan Mehtap Elaidi, farklılaşmayı stile dönüştürerek standart moda kalıplarını bozan modacı Nihan Buruk ve çok çıkışlı defilesinde etnik çizgilere yer vererek kimi zaman kadınlığı taşıran, kimi yerde saklayan Atıl Kutoğlu oldu.
 
 
 
 
İkinci gün, Aslı Güler’in sonbahar renkleriyle kadın bedenini şahlandırdığı feminen koleksiyonu ile başladı. Begüm Salihoğlu’nun sadelikle ışıltıyı birleştirdiği şovunda öne çıkan parça siyah buketle tanıttığı sırt dekolteli beyaz gelinlik oldu. Ünlü isimlerin yoğun ilgi gösterdiği Tuvanam defilesinde, doğanın tonlarıyla desteklenen sonbahar etkisi deri kombinlerle süslenmişti. Emre Erdemoğlu’nun erkek koleksiyonu yoğun kırmızı tonlu deri ceketleriyle dikkat çekiyordu. Niyazi Erdoğan’ın Büyük Hun İmparatoru Atilla’dan ilhamla tasarladığı erkek koleksiyonu ise iki renkli takımları ve bedene tam oturan kalıplarıyla şıklığını ortaya koymuştu. Şehirli kadına elegan bir siluet vaat eden Jale Hürdoğan, tasarımlarının masalsı kimliği ile göz dolduruyordu. Yaz koleksiyonunda olduğu gibi sonbahar/kış koleksiyonunda da deri ağırlıklı çalışan Simay Bülbül’ün siyah ve beyaz olarak iki parçadan oluşan şovu günün en çok talep gören defilesi oldu.
 
 
 
Markalaşmanın incelikleri
Taraf'tan Özlem Kutlu'nun izlenimine göre Üçüncü gün İstanbul Moda Akademisi’nin “Moda Yolculuğu” etkinliği ile başladı. Ünlü modacılar Mehtap Elaidi ve Bora Aksu’nun katıldığı söyleşide modada markalaşmanın inceliklerine değinildi. Üçüncü günün öne çıkan üç isminden ilki olan Özlem Kaya koleksiyonunda kapitone ve peplum detaylara geniş yer vermiş, 80’li yılların ruhuyla sarmaladığı parçaları dore tonlar kullanarak etkileyici kılmıştı. Gamze Saraçoğlu ise zarif ve yalın çizgisiyle çabasız şıklık sunarak elegan kadının tasvirine yeni bir renk getirdi. Günün kapanış defilesini İstanbul Modern’in az ilerisinde Karaköy Bej’de gerçekleştiren Elif Cığızoğlu, bandajlı formları geometrik kesimlerle buluşturduğu tasarımlarının özgünlüğüyle hayal dünyasının genişliğini sergilemiş oldu.
 
 
 
Hakim hava maskülen
Dördüncü gün davetli yoğunluğu ve önemli isimlerin şovlarını içermesiyle dikkat çekiyordu. Hakan Akkaya, koleksiyonunda ekoselere geniş yer vermişti. Ağırlığı erkek modellerden oluşan şovunun öne çıkan parçası ise kadife kumaştan saks mavisi erkek takım oldu. Merve Boluğur’un açılışını yaptığı adl by Cengiz Abazoğlu defilesi 62 parçadan oluşuyordu. Koleksiyona hakim olan maskülen hava, transparan parçalar ve dantellerle yumuşatılmıştı. 1950’li yılları anımsatan kısa elbiseler ve kapanışa damga vuran leopar desenli kıyafet şovu görülmeye değerdi. Antrepo 3 stüdyoda sergilenen Deniz Berdan defilesi yoğun talep nedeniyle iki kez sunuldu. Gotik bir koleksiyon sergileyen Berdan’ın defilesinde, modellerin sıradışı makyajları ve ayakkabıları tasarımlardan bir adım öne geçmişti. Moda haftasının son şovu ünlü akınına uğrayan Soul by Özgür Masur defilesiydi. Koleksiyonunun tamamını siyah ve beyaz renklerle hazırlayan modacı, sadelik çizgisinde çarpıcı siluetler ortaya koymuş, bu seçimlerin etkisinde ortaya çıkan tekdüzeliği ise engelleyememişti. Defilenin açılışını ve kapanışını yapan usta isim Güzide Duran her zamanki gibi endamıyla tüm izleyenleri büyüledi.

 
Bu haber 1884 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER FUARLAR HABERLERİ