Bugun...
İSTANBUL TİCARET ODASI BAŞKANI ŞEKİB AVDAGİÇ: MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARINI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ
Tarih: 28-07-2018 06:14:00 + -İSTANBUL TİCARET ODASI BAŞKANI ŞEKİB AVDAGİÇ: MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARINI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Merkez Bankası'nın faiz kararını değerlendirdi.

Avdagiç, AA Finans Masası'nda yaptığı açıklamada,  "Merkez Bankası'nın faizleri artırmamış olmasını memnuniyetle karşılıyoruz." dedi. 

Avdagiç, AA Finans Masası'nda yaptığı açıklamada,  "Merkez Bankası'nın faizleri artırmamış olmasını memnuniyetle karşılıyoruz." dedi. Avdagiç, "Faizi bunu artırmaya devam ettiğiniz halde ciddi bir faiz sarmalına girecektik. Görüldü ki döviz kurunda yüzde 1 civarında artış oldu, bu da yönetilebilecek bir artış. Faiz artışının yapılmamasını doğru bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bundan sonraki beklentimiz ek politikalarla faiz seviyesini aşağı döndürebilecek politikaların devreye girmesi. Piyasanın tabii yapısı içerisinde bu oranların aşağı doğru gelmesi." diye konuştu.

Otomotivde 'ÖTV düşürülsün' talebi

Şekib Avdagiç, otomotiv sektörünün iç pazarda yaşadığı daralmaya dikkat çekerek, sınırlı bir ÖTV indirimine gidilebileceği görüşünü dile getirdi. Avdagiç, "Şu anda otomotiv sektöründe iç pazarda bir daralma var. Burada (belirli bir dönem) sınırlı bir ÖTV indirimi olabilir." şeklinde konuştu. 

Yeni hükümet sistemini yorumlayan Avdagiç, "Yeni sistem, önümüzdeki dönemde ekonomik hayatın çarklarının daha hızlı ve efektif olmasına katkı sağlayacak." değerlendirmesini yaptı.

"ABD'nin tavrı fayda sağlamıyor"

ABD'nin Türkiye'ye ilişkin yaptırım tehdidini, "Şu anda ABD'nin ortaya koyduğu tavrın gerek onlara gerek Türkiye'ye fayda sağlayacağını öngörmüyoruz. Türkiye egemen bir devlet. Yargı kararlarına yurt içi ve dışındaki bütün tarafların saygı göstermesi lazım" sözleri ile yorumladı.
Bu haber 616 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ODA VE BORSA HABERLERİ