Bugun...
İZMİR TİCARET ODASI: YÜZDE 5 BÜYÜME PİYASALARA MORAL VERDİ
Tarih: 12-06-2017 12:05:00 + -İZMİR TİCARET ODASI: YÜZDE 5 BÜYÜME PİYASALARA MORAL VERDİ

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, yılık ilk çeyreğinde Türkiye’nin yüzde 5 büyümesinin büyük moral verdiğini belirterek, “Bu büyümeyi kalıcı ve sürdürebilir yapmalı, yüzde 5’in altına düşmemeliyiz” dedi.

2017 yılının ilk çeyreğine ilişken açıklanan büyüme rakamlarını değerlendiren İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, yüzde 5’lik büyümenin iş dünyasına ve piyasalara büyük moral verdiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl hükümet tarafından ekonomiye yönelik önemli tedbirler alındığını hatırlatan Demirtaş, “Kredi Garanti Fonu’nun devreye girmesiyle kredi hacminin arttırılması, bazı ürünlerde KDV’nin düşürülmesi, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması ve sicil affı gibi alınan önlemler bu sene etkisini gösterdi.  Hükümetimize bu nedenle bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

Geçtiğimiz yıl büyümenin yüzde 2,9’luk oranında gerçekleştiğini ve bu oranın Türkiye için asla yeterli olmadığını vurgulayan Demirtaş, “Ama biz geriye değil önümüze bakmalıyız. Yüzde 2,9’un ardından gelen yüzde 5 moralimizi çok yükseltti. Şu anda piyasalarda güven de var” dedi. Buna karşın büyüme rakamları analiz edildiğinde bazı sektörlerin üzerinde özellikle durulması gerektiğini belirten Demirtaş, şöyle konuştu:

 “Ekonominin lokomotifi inşaat sektöründe beklenen büyüme gerçekleşmedi. Yılın birinci çeyreğinde sanayi sektörü yüzde 5,3 artış göstermesine rağmen inşaat sektörü yüzde 3.7 de kaldı. Bu nedenle inşaat sektöründe vergisel destekler yapılması gerekmektedir. Türkiye sorunlarını büyüyerek aşacaktır. Türkiye’nin faiz, enflasyon, cari açık ve işsizlik gibi yapısal ekonomik sorunları, yüksek büyümeyle en aza indirilebilecektir. Ama bunun için öncelikle Türkiye ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyümesi, büyümenin ihracatla sağlanması, büyümenin sadece tüketimden değil, üretimden de kaynaklanmasının sağlanması büyük önem taşıyor. Hükümetimizin geçtiğimiz yıl aldığına benzer önlemleri bu yıl da almalı. İlk çeyrekte gerçekleşen büyüme oranının istikrarlı bir şekilde sürdürülmesi halinde 2017 yılsonunda büyüme oranı 2016’nın üzerinde gerçekleşebilecektir. Bu büyümeyi kalıcı ve sürdürülebilir yapmalı, yüzde 5’in altına düşmemeliyiz.”
Bu haber 879 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ODA VE BORSA HABERLERİ