Bugun...
KIBRIS EKONOMİSİNDE OLAĞANÜSTÜHAL
Tarih: 23-07-2013 12:33:00 Güncelleme: 04-08-2013 18:08:00 + -KIBRIS EKONOMİSİNDE OLAĞANÜSTÜHAL

AB troykasının mevduatlara ağır yaptırımlar getirdiği Kıbrıs'da, 12 gündür kapalı bulunan bankaların bugün saat 12.00’de açıldı. Troyka'nın Kıbrıs'ı terk etmesini isteyen halk sokaklara dökülürken, yoğun güvenlik önlemleri alınan ülkede parasını çekmek isteyenler ise polis ile karşı karşıya geldi.

 
Kıbrıs Yönetimi ekonomiyi durma noktasına getiren bankaları açmadan önce hesaplara hücumu sınırlı tutmak amacıyla sermaye hareketlerine bir dizi sınırlama getirdi. Kıbrıs Maliye Bakanlığı, bankalarda 100 bin avro'nun üzerinde hesabı olanların paralarının küçük bir bölümünü en erken 7 yıl sonra alabileceğini açıkladı. Ayrıca bankalardan bir ayda sadece 5 bin avro havale ya da EFT yapılabilecek. Yurdışına çıkışlarda da en üst para çıkarma limiti 1000 avro oldu.
AA’nın haberine göre, bankaların, saat 18.00’a kadar açık kalacağı öğrenildi. Bankalar yarından itibaren normal mesai saatleri arasında faaliyetlerini sürdürecek.
 
 
Finans sistemine zarar vermek istemeyen Maliye’den mevduatlara sınırlama
Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkenin finans sisteminin karşı karşıya bulunduğu "özel koşullar" nedeniyle bankalarda mevduat akışını düzenlemek için bazı önlemlerin alındığı bildirildi. Bankalardan para çekimine kişi başına günlük 300 avro limit koyulduğu belirtilen Maliye Bakanlığı, kredi kartlarıyla ödeme yapılması, para aktarımı, ödeme gibi bankacılık işlemlerinin 5 bin avroyla sınırlandığını duyurdu.
Açıklamada, bankalardaki önlemlerin geçici olduğu, koşullar elverdiğinde aşamalı olarak kaldırılacağı bildirildi.
kibris-halk.jpg
5 milyar avro kamyonlarla taşındı
Öte yandan, 12 günlük aradan sonra bugün açılan bankalarda ilk saatlerde kaos yaşanmaması için polis tüm banka şubelerinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Yetkililer, bankaların faaliyetlerinin yarından itibaren normalleşeceğini belirterek, vatandaşlara soğukkanlı ve sakin olmaları çağrısında bulundu.
 
 
AB troykasıyla varılan anlaşma kapsamında, bankaların finans ihtiyacının karşılanması için dün Avrupa'dan Güney Kıbrıs'a 5 milyar avro nakit gönderildi. Avrupa Merkez Bankası 'ndan özel uçakla Larnaka Havaalanı'na getirilen paralar, özel polis timlerinin koruması altında zırhlı araçlarla devlet hazinesine götürüldü.
 
 
Rusya uyardı
Öte yandan Rusya, bankaların sermaye aktarımını kısıtlamaması konusunda Kıbrıs Yönetimi'ni uyardı.
kibris-2.jpg
Rusya Maliye Bakanı Anton Silvuanof, bankalardan sermaye aktarımına kısıtlama getirilmesinin yatırımcılar ile hissedarlar açısından ek sorun oluşturacağını belirterek, ülkesinin 2001’de Güney Kıbrıs’a verdiği 2,5 milyar avroluk kredinin ödeme süresinin, Kıbrıs Yönetimi'nin bu konuda alacağı karara bağlı olduğunu ifade etti.
 
 
Kıbrıs halkı tepkili
Güney Kıbrıs Yönetimi, Yunanistan’da patlak veren ekonomik krizden doğrudan etkilenmişti. Yunanistan’a bağlı olan Kıbrıs bankacılık sistemi çökmüş, ülke iflasın eşiğine gelmişti. Ekonomistler, bankaların iflası ve kamu borçlarıyla meydana gelen krizin gerçek faturasının 20 milyar avro civarında olduğunu belirtiyor.
 
 
Bankaların yarattığı krizin maliyetini ödemek istemediklerini söyleyen ve AB troykasının dayatmalarına sert tepki gösteren Kıbrıs kamuoyu ise, krizin faturasının halka kesildiğini belirterek Avro Bölgesi’nden çıkılmasını istiyor. Sokaklara dökülen halk, devletin elini paralarının üzerinden çekmesini istedi. Alınan kararlara tepki gösteren sendikalar ve sivil toplum örgütleri de düzenledikleri çeşitli protesto gösterileriyle tepkilerini dile getirdi.
 
 
Kıbrıs halkı, AB troykasının Güney kesimiyle vardığı anlaşmanın ne Avrupa’da ne de dünyada örneği bulunduğunu savunarak, Avrupa Birliği’nin kendilerini yüzüstü bıraktığını ifade ediyor.
 
 
Güney Kıbrıs’ta yaşayan ve bankalarda milyarlarca avroluk mevduatı bulunan binlerce Rus zengini de endişeli. Kıbrıs’taki İngilizler de karara tepkili. İngiliz Times gazetesi, mevduatların budanması kararıyla, Kıbrıs’ta yaşayan emeklilerle İngiliz üslerinde görevli askerlerin 170 milyon sterlin para kaybettiğini ifade etmişti.

 
Bu haber 2235 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA HABERLERİ