Bugun...
KKTC'DE GENEL SEÇİM 7 OCAK'TA YAPILIYOR
Tarih: 13-12-2017 13:24:00 + -KKTC'DE GENEL SEÇİM 7 OCAK'TA YAPILIYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde erkene alınan genel seçimler 7 Ocak 2018 Pazar günü yapılacak. Seçime 8 siyasi partiden 379 ve bağımsız 9 olmak üzere toplam 388 aday katılıyor. Adayların 120 kişisini kadınlar oluşturuyor. KKTC Ulusal Meclisi 50 milletvekilinden oluşuyor ve toplam 388 aday Meclis’e girebilmek için mücadele edecek. Bu seçim döneminde adaylar arasında doktorlar ve avukatlar ön sırada geliyor. Bağımsız 9 aday arasında tek kadın ise Girne’den tek aday olarak seçime katılan Gül Çataloğlu.


Seçim sistemi değişti


KKTC’de bir süre önce yapılan referandumla seçim sistemi değişti. Önceden seçmenler bağlı bulundukları ilçelerdeki siyasi partilere ve adaylara oy verirken ilk kez bu defa oylar ülke genelinde ve KKTC tek seçim bölgesi olarak değerlendirilecek. KKTC’de Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, İskele, Güzelyurt ve Lefke olmak üzere toplam 6 ilçede yaklaşık 288 bin seçmen oy kullanacak.

Koalisyon beklentisi yüksek


Kamuoyu yoklamaları ve gözlemcilerin öngörülerine dayanılarak 7 Ocak seçimlerinde 8 siyasi partiden hiç birinin tek başına iktidara gelemeyeceği, hükümetin önceki yıllarda olduğu gibi yine koalisyon yapısıyla görev yapacağı öne sürülüyor. Öte yandan KKTC’li seçmenin daha önce hükümette yeralan, denenmiş siyasetçiler yerine bu kez siyasete yeni girenlere şans vermek eğiliminde olduğu öne sürülüyor. Bu arada seçmenlerin farklı siyasi partiler ve bağımsız adaylardan oluşacak en az 24 ve en fazla 50 adaya tercih yapacak olmasının da bu seçime damgasını vuracağı, daha önceden şansları çok zayıf olan bağımsız adayların bu kez seçilme şanslarının çok yüksek olduğu ifade ediliyor.

Gül Çataloğlu kimdir?


KKTC’ye ilk kez 16 yıl önce gelen ve Girne’de ikamet eden bağımsız aday Gül Çataloğlu Mart 1970 İstanbul doğumlu. İlk ve ortaokulu Üsküdar’da, liseyi  Nişantaşı Kız Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra basın sektöründe çalışma hayatına atıldı. Çeşitli özel TV kanallarında program yapımcılığı ve sunuculuğu görevlerinde bulundu. Gazeteci Cahit Çataloğlu ile evlendikten sonra Ekonomik Durum gazetesinin yöneticisi ve serbest yazarı olarak meslek yaşamını sürdürdü. Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyesi olan Gül Çataloğlu Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimi sürdüren bir erkek çocuk sahibi.
Bu haber 661 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ