Bugun...
KREDİ KARTI BORCUNU ÖDEMEYENE HAPİS
Tarih: 31-07-2013 15:10:00 + -


Kredi kartı borçlarında büyük artış...

KREDİ KARTI BORCUNU ÖDEMEYENE HAPİS

GERÇEK bir mal alım-satımı olmadığı halde, fiş veya fatura düzenleyen pos tefeciler ile bu fiş ve faturayı alanlar, “kaçakçılık suçu” işlemiş sayılıyorlar (Vergi Usul Kanunu Md.359/b)

Bu durumda; Hem alan hem de düzenleyen için 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanıyor.

 

TÜRKİYE BORÇLA YAŞIYOR

Bu yılın ocak-mayıs döneminde, bireysel kredi kartı borcunu ödemeyen kişi sayısı, 2009 yılına göre yüzde 17,3, ferdi kredi borcunu ödemeyen kişi sayısı ise yüzde 31,1 arttı.

Merkez Bankası verilerinden derlenen bilgiye göre, kredi kartı borcunu ödemeyen kişi sayısı  geçen yılın tamamında 453 bin 656 iken, bu yılın ocak-mayıs döneminde 325 bin 179 kişi olarak kayıtlara geçti.

Bu yılın ilk 5 ayında kredi kartı borcunu ödemeyen kişi sayısı, 2009 yılının tamamına göre yüzde 17,3 yükseldi.

Yılın ocak-mayıs döneminde, ferdi kredi borcunu ödemeyen kişi sayısı, 2009 yılına oranla yüzde 31,1 yükselişle 233 bin 55 oldu.

Söz konusu verilere göre, 2009 yılından bu yılın ilk 5 ayına kadar ferdi kredi borcunu ödeyemeyen kişi sayısı, 1 milyon 27 bin 118, bireysel kredi kartı borcunu ödeyemen kişi sayısı da 1 milyon 437 bin 499 olarak kayıtlara geçti.(aa)

 

‘Pos tefeci’ avı başladı

ŞÜKRÜ KIZILOT-HÜRRİYET

Maliye Bakanlığı ve BDDK son dönemde sayıları hızla artan ‘pos tefeci’lerine yönelik av başlattı. Kredi kartı mağdurlarına yüzde 25’in üzerinde komisyonla para veren ve bunu pos cihazıyla ‘mal satışı’ gibi çeken kişiler ile bu fiş ve faturayı alanlar, “kaçakçılık suçu” işlemiş sayılıyorlar. Hem alan hem de düzenleyen için 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve 500 bin lirayı bulan “para cezası” uygulanacak.

BU av, farklı bir av!... Hem bazı işletme sahiplerini ve bu işe organize olan firmalar zincirini hem de onlarla parasal ilişkiye giren vatandaşları ilgilendiriyor. 
Sonuçta, ikisi de zararlı çıkıyorlar…

 

OLAY NE?

OLAY, bazı kuyumcular, cep telefonu ve kontör satıcıları, beyaz eşya satanlar ve bunlardan alış-veriş yapmış gibi gözüken, on binlerce hatta yüzbinlerce kişiyle ilgili…

Sistemin işleyişi aşağıdaki gibi oluyor.

· Kredi kartı borcu ya da nakit paraya ihtiyacı olan kişi, pos tefeciye gidiyor.

· Pos tefeci ile örneğin 8 bin liralık borcu veya nakit para ihtiyacı için pazarlık yapıyor. 12 taksitte ödenmek üzere 10 bin liraya anlaşıyor.

· Pos tefeci 8 bin lirayı bankaya ödeyip, kredi kartı borcunu kapatıyor veya 8 bin lira nakit parayı o kişiye ödüyor.

· Aynı kredi kartından 10 bin liralık çekimi 12 ay taksitlendiriyor. Karşılığında ‘mal satılmış gibi’ belge veriliyor.

· Vatandaş da 10 bin lira borcunu taksitler halinde ödüyor. Olay kredi kartı faizinden daha düşük olduğu için vatandaşa cazip geliyor.

Uzaktan baktığınızda, olay ‘mal satışı’ olarak gözüküyor. Aslında yapılan iş yüzde 25 komisyonla ‘tefecilik’ oluyor. Akşama kadar bu şekilde gelip gidenin haddi hesabı yok. Akşam olduğunda, ciddi bir para kazanmış oluyorlar!

 

İLGİNÇ MESAJ VE DUYURULAR

Son zamanlarda SMS, sosyal paylaşım siteleri veya internet ortamında; 

“Acil nakite ihtiyacınız mı var? Kredi kartınızla kontör alıp NAKİT olarak bize satıyor, borcunuzu 12 taksitle geri ödüyorsunuz. Tel: ….” şeklinde mesajlar veya “Kredi kartı borcunuzu 12 eşit taksit ile 3 ay erteleme kampanyasını kaçırmayın. Tel:...” 

“Araç ve konut krediniz bizden” duyuruları yaygınlaştı. İletişim için telefon numaralarını, açık adreslerini ve kimliklerini de belirtiyorlar!

Kredi kartı borçlarında, asgari ödeme tutarının yüzde 40’a çıkması, banka kredi kartı borcuna ödenen faizin daha yüksek olması, pos tefecilere olan ilgiyi artırdı.

 

POS TEFECİLER ARTIYOR

Kontör, cep telefonu, buzdolabı, elektronik eşya ya da altın satmış gibi gösterip, banka kredi kartından 12 taksitte para çekmek suretiyle komisyonla ‘tefecilik’ yapanların sayısı giderek artıyor. Maliyeciler bu kişilere ‘pos tefeci’ diyorlar. Maliye, bir süre önce pos tefecilere yönelik inceleme başlatmıştı. Şimdi bu inceleme Türkiye genelinde hızlandı. Maliye, kimin ne kadar mal aldığını, satıcı firma kayıtlarından buluyor. Ondan sonra da bayilerin ya da birlikte belli bir organizasyon içinde hareket eden birkaç firmanın defter ve belgeleri ile banka hesaplarını inceleyerek, ‘pos tefecileri’ eliyle koymuş gibi buluyor...

Ardından da onları, vergi ve ceza bombardımanına tutuyor..

 

BDDK TAKİPTE

Pos tefecilere, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da savaş açtı!

BDDK 8 Ağustos 2012 tarihinde, Türkiye Bankalar Birliği’ne, pos tefecilerin tespit edilmesi için bir yazı gönderdi. 21 Kasım 2012 tarihinde de bu konudaki internet duyurularına dikkat çekilerek uyarıda bulunuldu. Başlatılan yeni bir çalışmaya göre, halk arasında “çakma banka” diye adlandırılan pos tefecilere, pos veren bankalara da ağır cezalar kesilecek. Bu işlere bulaşanlar, aman dikkat!

Kontör alanlar; 30-40 bilemediniz 100-150 liralık alıyor. 

Bir kişinin 5-10 bin liralık ya da 20 bin liralık kontör aldığını Maliyeciler kabul etmiyor ve fatura düzenleyene ‘tefeci’ damgasını basıyor.

Pos tefeci avı hızlandı... 

Maliye’nin nefesi ensenizde… Yakalandığınızda vergi kaçakçılığı ve hapis, ayrıca tefecilikten hapis, duruma göre örgütlü suç derken “çıra gibi” yanarsınız.

Aman dikkat!..

Pos tefeciliğinde birkaç örnek

Kontör Satışı Yapanlar:

· Ana bayiden kontör alışlarının tamamı faturalı.

· Satışlarının ise önemli kısmı nakit para ile yapılıyor ve fiş verilmiyor.

· Nakit paraya ihtiyacı olanın banka kredi kartından, 12 ay taksitlendirerek örneğin 20 bin lira pos cihazı ile çekiliyor. Kredi kartı kullanıldığı için karşılığında kontör satılmış gibi gösterilerek, fatura veriliyor.

Böylece Maliye’nin takibinden kurtuluyor daha doğrusu kurtulduğunu zannediyor.

· Müşteriye 16 bin lira nakit olarak ödeniyor.

Aradaki fark yani 4 bin lira kendisine kalıyor.

Bu arada, bayilerin normal alıcıya fiş vermedikleri kontör satışlarının faturasını düşük komisyonla alıp, pos tefecilik yapanlar veya bunlara yine komisyonla satanlar da var. Bu olay bayi ile sınırlı değil. Birkaç bayi ve firmanın daha büyük çapta yaptığı kaçakçılık, tefecilik ve örgütlü suçun birlikte işlendiği organizasyonlar da var.

Kuyumcular veya Kuyumculuk Yapıyor Gibi Gözükenler:

· Altın alış belgesi sağlamaları çok kolay.

· Normal bir vatandaştan, altın almış gibi “gider pusulası” düzenliyorlar. (Burada KDV ve stopaj da yok)

· 1.000 lira veya 2.000 liraya ihtiyacı olanın, pos cihazı ile banka  kredi kartından para çekiliyor. Altın satılmış gibi belge düzenleniyor. 100-200 lirası kuyumcuda ya da kuyumculuk yapıyor gibi gözüken kişide kalıyor.

Beyaz Eşya Ticareti Yapanlar:

Bunlar da yukarıdakinin benzeri uygulamayı yapabiliyorlar.

Hemen belirtelim, yukarıdaki faaliyet gruplarında, işletmelerin çoğu kurallara uygun ve yasal faaliyette bulunuyorlar. Ancak azınlık bir grup, dürüst çalışanları da zan altında bırakıyor.

Hem alana hem de verene 5 yıl hapis

GERÇEK bir mal alım-satımı olmadığı halde, fiş veya fatura düzenleyen pos tefeciler ile bu fiş ve faturayı alanlar, “kaçakçılık suçu” işlemiş sayılıyorlar (Vergi Usul Kanunu Md.359/b)

Bu durumda;

Hem alan hem de düzenleyen için 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanıyor.

Hapis cezası paraya çevrilemiyor ve ertelenemiyor.

 

POS TEFECİYE İKİNCİ BİR HAPİS VE 500 BİN LİRA CEZA

Pos tefeciler, “sahte belge düzenleme” nedeniyle, 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra;

· Türk Ceza Kanunu’nun 241. Maddesi uyarınca, “tefecilik” nedeniyle 2 yıldan 5 yıla kadar “hapis cezası” ile yargılanırlar. 

· Ayrıca 500 bin lira “para cezası” uygulanır.

· Tefecilik faaliyeti, Gelir Vergisi Kanunu yönünden “ticari kazanç” sayılıyor.

Hem gelir vergisi hem de “vergi ziyaı” cezası uygulanıyor.
Bu haber 11676 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR