Bugun...
ODALAR VE BORSALAR: HAK ARAYIŞINA EVET, TERÖRE HAYIR
Tarih: 23-07-2013 15:51:00 + -


ODALAR VE BORSALAR: HAK ARAYIŞINA EVET, TERÖRE HAYIR

ODALAR VE  BORSALAR: HAK ARAYIŞINA EVET, TERÖRE HAYIR

TOBB'da biraraya gelen Türkiye'nin önde gelen STK'ları İstanbul’da başlayarak, birçok ilimize yayılan Gezi parkı olaylarıyla ilgili bir açıklama yaptı

Son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle, meslek kuruluşları ve sendika konfederasyonları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde biraraya gelerek, bir basın toplantısı düzenledi.

İşte yapılan ortak açıklama

"Biz Türkiye’nin her bölgesinde örgütlü;
• Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ),
• Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK),
• Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB),
• HAK- İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ),
• Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN),
• Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olarak,

İstanbul’da başlayarak, son günlerde birçok ilimize yayılan olayları dikkatle izliyoruz.
Vatandaşlarımızın hukuk kuralları çerçevesinde taleplerini dile getirmesi, en tabii vatandaşlık hakkıdır. Gösteri hürriyeti kapsamında vatandaşlarımızın çevre duyarlılığı ile başlattığı demokratik hakların kullanılmasını destekliyoruz.

Ancak son günlerde gösterilerin, marjinal gruplar tarafından farklı mecralara çekilmek istendiğini; gelişmelerin ülkemiz üzerinde kötü emelleri olanlara hizmet etmeye zemin hazırladığını üzülerek görüyoruz.

Tüm dünya sorunlarla boğuşurken, herkesin bakışlarının yükselen Türkiye üzerinde odaklandığı bu dönemde, huzura ve istikrara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.
Şunu kimse unutmamalıdır ki, sokakların huzur ve güveni, çocuklarımızın ve Türkiye’nin geleceği açısından son derece önemlidir. Şiddet ve kavga, hiçbir şeyi çözmediği gibi sorunları içinden çıkılmaz hale getirir.

Hiçbir hak arayışı, vatandaşımızın can ve mal güvenliğinin tehlikeye sokulmasına, esnafın tüccarın mağduriyetine ve vatandaşlarımızın vergileriyle temin edilen kamu mallarına zarar verilmesine gerekçe olamaz.

Samimi vatandaşlarımız bu hususta duyarlılık içerisinde olmalı ve yakma, yıkma gibi suç teşkil eden fiillerin hak ve özgürlükleri gölgelemesine izin vermemelidir.
Her koşulda, demokrasi içinde ve demokratik kurum ve kurallara saygılı olarak hareket edilmelidir.

Devletimiz ve kurumlarımız da, samimi vatandaşlarımızın, demokratik haklarını kullanmalarına sonuna kadar imkan sağlamalıdır.

Türkiye, demokrasisi ve hukuk standartlarıyla bu olayları kısa sürede atlatacak güçtedir. Aziz milletimizin tarihi tecrübesi ve sağduyusu bizleri parlak yarınlara taşıyacaktır.
Saygılarımızla"
Bu haber 2125 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ODA VE BORSA HABERLERİ