Bugun...
ORTA VADELİ EKONOMİ PLANI 20 EYLÜL'DE AÇIKLANACAK
Tarih: 14-09-2018 04:56:00 + -ORTA VADELİ EKONOMİ PLANI 20 EYLÜL'DE AÇIKLANACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Merkez Bankası’nın dünkü faiz kararının ardından değerlendirmelerde bulundu. Ekim ayından itibaren enflasyonda dengelenme ve aşağı yönlü trendin gözlemleneceğini dile getiren Bakan Albayrak, “Merkez Bankası enflasyonla mücadele konusunda para politikası alanında gerekli gördüğü adımı attı. Bundan sonra da ihtiyaç duyulduğunda sıkılaşma yönünde yeni adımlar atacağı mesajını verdi. Şimdi mali taraftaki en önemli husus enflasyonla mücadele, sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme, cari açığın düşürülmesi konularında 3 yıllık iş planımız olan OVP’nin açıklanmasıdır. 20 Eylül’de açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

“ANA GÜNDEM ENFLASYON VE FAİZ”

Türkiye’nin ana gündem maddesinin faiz ve enflasyonla mücadele olduğunu belirten Albayrak, “Ekonomi yönetiminin ana gündem maddesi de enflasyon ve faiz ile mücadeledir” dedi.

Bakan Albayrak şöyle devam etti:

“Bundan sonraki süreçte tüm bakanlarla birlikte enflasyonla mücadele, tasarruf ve verimlilik esaslı çalışmaların benimsenmesi ana ve temel hedef olacak. Hep beraber bu hedefler doğrultusunda çalışacağız. Gelinen nokta, enflasyon ile topyekun mücadele gerektirmektedir. Kamunun yanında özel sektör, bankalarımızın ve STK’larımızın da bu konuda katkı sağlamalarına çalışacağız. Hepsi ile gerekli görüşmeleri yapacağız.”

“ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Kurdaki dalgalanmayla ilişkili olarak fiyatlardaki artışlara değinen Albayrak, “Fırsatçılık asla kabul edilemez. Farklı kurum ve kuruluşların bünyesinde kurulacak birimlerle bu spekülatif girişimleri denetleyecek ve önüne geçeceğiz. Dövizle ödemeleri ve işlemleri yasaklayan düzenlememiz çıktı. Yönetmeliğimizi de kısa sürede yayımlayarak, geçmiş işlemlerin hangi esaslar üzerinden yapılacağını açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

“ARTIK BANKALARDAN ADIMLAR BEKLİYORUZ”

Sabah’ta yer alan habere göre; Bakan Albayrak, Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından bankanın bağımsızlığı ile ilgili tartışmaların kapandığını söyledi.

Albayrak şunları söyledi:

“Bundan sonra bu konudaki tartışmaların hiçbir gerçekliği ve karşılığı yoktur, çok net art niyetlidir. Bu tür spekülasyonların ve tartışmaların küresel piyasalarda karşılığı olmayacaktır. Bundan sonra bankalarda likiditeyle ilgili adımlar atılacak. Artık bankalardan da reel sektör ile ilgili adımlar bekliyoruz. Bankalar, reel sektör ile ilgili yaklaşımını kazan-kazan anlayışına göre kurgulamalı. Aşırı yüksek kredi faizleri gerçekçi değil.”
Bu haber 231 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ