Bugun...
SATILIK TARİHİ VAPUR İSKELESİ
Tarih: 23-07-2013 12:08:00 Güncelleme: 07-08-2013 13:11:00 + -SATILIK TARİHİ VAPUR İSKELESİ

AKP hükümeti özelleştirme yağmasında rekora koşuyor. Hükümetin son olarak, İstanbul'daki tarihi Büyükdere vapur iskelesini satacağı öğrenildi.

 
AKP hükümeti 2013’ü özelleştirme yılı ilan ederek sağlık, eğitim, ulaşım gibi pek çok alan hız verdiği özelleştirmelere bir yenisini daha ekledi.
 
 
Demiryolları'nın, PTT’nin özelleştirilmesinin gündemde olduğu şu günlerde, İstanbul'daki tarihi Büyükdere vapur iskelesinin de satılacağı öğrenildi.
 
 
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) İstanbul Sarıyer’de bulunan tarihi Büyükdere Vapur İskelesi, Haraklı-Hendek, Pazarköy-Akyazı, Bozüyük Hidroelektrik Santralleri, İzmir ve Ankara’da bulunan bazı taşınmazların özelleştirme ihaleleri yapılacak.
 
 
İstanbul'daki tarihi Büyükdere vapur iskelesi binasının özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi 11 Mart 2013'te yapılacak.
 
 
ÖİB tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ'ye ait İstanbul'un Sarıyer ilçesindeki tarihi Büyükdere vapur iskelesi binasının 36 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemi ile özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinin 11 Mart 2013'te ÖİB'in toplantı salonunda yapılacağı belirtildi.
 
Haraklı-Hendek, Pazarköy-Akyazı Bozüyük Hidroelektrik Santrallerine son teklif 19 Kasım tarihine kadar diğer ihalelere son teklif 22 Kasım tarihlerine kadar verilecek.
 
 
İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri kapsamında yer alan tarihi bina, 19. yüzyılda Sultan Abdülhamit tarafından yaptırılmış. Daha sonraki dönemlerde de kullanılan neo-klasik tarzın ilk örneklerinden olan iskele ve üzerindeki tek kattan oluşuyor.Bu haber 2592 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ANILAR HABERLERİ