Bugun...
SENATODA AKLANAN TRUMP'TAN İLK AÇIKLAMA
Tarih: 07-02-2020 09:12:00 + -


"Adil olmayan bir süreçti, beraber çok şey atlattık"

SENATODA AKLANAN TRUMP'TAN İLK AÇIKLAMA

Azil soruşturması sonucu ABD Senatosu'nda yapılan oylamada hakkındaki suçlamalardan aklanan ABD Başkanı Donald Trump, azil sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Trump, sürece ilişkin "Adil olmayan bir süreçti, beraber çok şey atlattık" ifadesini kullandı.

ABD Senatosu'nda hakkındaki azil suçlamalarından aklanmasının ardından Beyaz Saray'da açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, bu süreçte kendisini destekleyen isimlere tek tek teşekkür etti, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve ABD İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff olmak üzere azil soruşturmasını yürüten isimlere de sert bir şekilde yüklendi.

“ÇOK KÖTÜ BİR SÜREÇTEN GEÇTİK”

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Trump konuşmasında, hakkındaki azil sürecini “utanç verici” olarak niteledi ve “çok büyük adaletsizliklere” maruz kaldıklarından yakındı. Trump, azil süreci hakkında, “Şeytancaydı, yolsuzdu. Bu başka hiçbir başkanın başına gelmemeli. Hepimiz çok kötü bir süreçten geçtik, adaletsizce. Yanlış hiçbir şey yapmadık” ifadelerini kullandı.

“HARİKA KELİMEYE SAHİBİZ”

Trump basın toplantısı sırasında Washington Post'un “Trump Aklandı” manşetini gösterdi ve “(Azil kelimesi) Bana göre çok kötü bir kelime. Şimdi şu harika kelimeye sahibiz, hiç bu kadar güzel kulağa hitap edebileceğini düşünmemiştim: ‘tam aklanma'” dedi.

Trump, özellikle Pelosi ve Schiff'ye yüklenerek “Çok kötü, korkunç insanlar. Pelosi dua ediyor olabilir ama ters taraf için dua ediyor. Dua ettiğinden bile şüpheliyim” ifadesini kullandı.

Başkanlığının ilk aylarında görevden aldığı eski FBI Başkanı James Comey'ye de yüklenen Trump, “Comey'yi kovmasaydım belki de şimdi burada olamazdım” ifadesini kullandı.

Senato'daki oylamada Trump'ın suçlu bulunması yönünde oy kullanarak partisinin çizgisi dışına çıkan tek Cumhuriyetçi senatör olan Mitt Romney  hakkında da konuşan Trump, “Romney'nin daha önce dindarlığını destek olarak kullandığını görmedim ama başarısız olduğu bir başkan adaylığı süreci geçirdi. Başarısız olduğunuzda bazı şeyler olabiliyor” diye konuştu.

“YAŞANANLAR HİÇBİR BAŞKANIN BAŞINA GELMEMELİ”

Rusya soruşturmasından başlayarak tüm olanları bir “saçmalık” olarak niteleyen Trump, “Benim başıma gelenleri başka bir başkan kaldırabilir miydi bilmiyorum. Bu yaşananlar başka hiçbir başkanın başına gelmemeli” ifadesini kullandı.

Trump, Temsilciler Meclisi'nde azil soruşturmasının açılmasına yol açan Ukrayna lideriyle tartışmalı telefon görüşmesinin de ‘kusursuz ve tamamen uygun’ bir görüşe olduğu yönündeki duruşunu yineledi, ”ülkemizin başına bir daha böyle şeylerin gelmesine izin veremeyiz” mesajını verdi.

“BU İNSANLAR ÇILDIRMIŞ VAZİYETTE”

Kasım'daki seçimde yeniden seçileceğini söyleyen Trump, ucuz sebeplerle azil benzeri yeni girişimlerin daha olabileceği tahminini dile getirerek, ‘'Bunları muhtemelen yeniden yaşayabiliriz çünkü bu insanlar tamamen çıldırmış vaziyette'' dedi.

 
Bu haber 2031 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR