Bugun...
SURİYE'YE FÜZE SALDIRISI
Tarih: 09-04-2018 05:44:00 + -


ABD'den ilk açıklama geldi

SURİYE'YE FÜZE SALDIRISI

Suriye'nin Duma kentinde önceki gün yaşanan kimyasal saldırının ardından bugün Suriye resmi haber ajansı ülkenin merkezindeki Tayfur askeri havaalanına füze saldırısı gerçekleştirildiğini duyurdu. Birden fazla füzenin vurduğu Suriye Devlet Başkanı Esad için "Hayvan" diyen ABD Başkanı Trump'ın Savunma Bakanlığı açıklama yaptı. Pentagon, "Bu saldırı bizim tarafımızdan gerçekleşmedi" açıklamasını yaptı. Fakat bu açıklama kafaları karıştırdı... Zira Rusya'nın Suriye'yi vurmayacağı, muhaliflerin Suriye içerisinde bu denli büyük çaplı bir saldırı gerçekleştirmeyeceğinin bilinmesine rağmen ABD'nin saldırıyı üstlenmemesi akıllara, "Suriye ve Esad'ı kim vurdu" sorusunu getiriyor.

Suriye resmi haber ajansı SANA, ülkenin merkezindeki Tayfur askeri havaalanına füze saldırısı gerçekleştirildiğini duyurdu. SANA “Tayfur havaalanını birden fazla füze vurdu” ifadelerini kullandı. Habere göre saldırıda, birden fazla kişi yaralandı ya da hayatını kaybetti. Suriye televizyonu da, Humus’taki Tayfur askeri havaalanı yakınlarında yüksek seste patlamaların duyulduğunu bildirdi.

Başkent Şam yakınlarındaki Doğu Guta’daki yardım görevlileri hükümeti Cumartesi akşamı kuşatma altındaki bölgeye kimyasal silahla saldırı düzenlemekle suçladıktan sonra, ABD Başkanı Donald Trump “hayvan” ifadesini kullandığı Beşar Esad için “büyük bir bedel ödeyecek” demişti. Ancak Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri saldırıyı Washington’ın gerçekleştirmediğini söylüyor. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir sözcü, “Şu an, Savunma Bakanlığı Suriye’de hava saldırıları gerçekleştirmiyor. Ancak durumu yakından izlemeye devam ediyoruz ve Suriye ile başka yerlerde kimyasal silah kullananlardan hesap sorulması için diplomatik çabalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Reuters’a konuşan ABD Savunma Bakanlığı, “Bu sefer biz vurmadık. Fakat gelişmeleri yakından izleyerek Suriye’de ve başka noktalarda kimyasal silahların kullanılmasını engellemek için devam eden diplomatik çabaya destek vermek için hazırız” ifadesini kullandı.

Uluslararası arenada, Rusya’nın müttefiki Esad’ı vurmayacağı, muhaliflerin de bu denli geniş çaplı bir saldırı düzenleme kapasitesinin olmamasından dolayı akıllara, “Esad’ı kim vurdu” sorusu geldi.

BM GÜVENLİK KONSEYİ ACİL OLARAK TOPLANIYOR

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Pazartesi günü sabah saatlerinde ABD’nin ve diğer sekiz üye ülkenin talebiyle acil olarak toplanacak. “Uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehditler” nedeniyle Rusya’nın talebi sonucu yapılacak BMGK acil toplantısı ise öğle saatlerinde olacak. ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley yaptığı yazılı açıklamada, “Güvenlik Konseyi bir araya gelmeli ve ilk yardım müdahalesi yapanlara erişim talep etmeli, ne olduğuna dair bağımsız bir soruşturmayı desteklemeli ve bu gaddar eylemin sorumlularına hesap sormalı” demişti. Haley, açıklamasında ayrıca, BMGK görevini yerine getirmezse Washington’ın eyleme geçmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

Twitter’dan bir mesaj paylaşan ABD Başkanı Trump, “Suriye’de aralarında çocuklar ve kadınların da olduğu çok sayıda kişi akılsız bir KİMYASAL saldırıda öldü. Katliam bölgesi Suriye Ordusu tarafından kuşatıldı ve dünya oraya erişemiyor. Putin, Rusya ve İran Hayvan Esad’ı destekledikleri için sorumludur” ifadelerini kullandı. Doğu Guta’nın Duma bölgesinden gelen iddialar bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanamadı, ancak yardım kuruluşları hükümeti en az 70 kişinin ölümüne yol açmakla suçladı. Suriye hükümeti ve müttefiki Rusya ise bölgeden gelen görüntülerin kurmaca olduğunu söyledi.
Bu haber 350 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA HABERLERİ