Bugun...
TEVFİK TÜRESİN YAŞAMINI YİTİRDİ
Tarih: 02-08-2018 16:05:00 + -


Yine bir acı haber, yeni bir veda yazısı (CAHİT ÇATALOĞLU)

TEVFİK TÜRESİN YAŞAMINI YİTİRDİ
Bolu'nun Mudurnu ilçesinde yaşayan Doğru Yol Partisi (DYP) Bolu eski milletvekili Tevfik Türesin (82), yaşamını yitirdi.

Geçirdiği beyin rahatsızlığı nedeniyle Ankara'da bulunan özel bir hastanede tedavisi devam eden DYP Bolu eski milletvekili Tevfik Türesin, vefat etti. Türesin'in cenazesinin yarın, Mudurnu Yıldırım Beyazıd Camii'nde kılınacak ikindi namazının ardından ilçede bulunan Hacettepe Mezarlığı'nda toprağa verileceği öğrenildi.

Bolu'nun Mudurnu ilçesinde 1936 yılında dünyaya gelen Türesin, İstanbul Halkalı Ziraat Okulu'ndan mezun olarak tavukçuluk alanında çalışmaya başladı. Bir dönem, Türkiye'nin en büyük beyaz et firmalarından birisi durumuna gelen Mudurnu Tavukçuluk A.Ş'nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanlığı görevini de yürüten ve DYP'den 19'uncu Dönem Bolu milletvekilliği yapan Türesin, evli ve 2 çocuk babasıydı.

------------

CAHİT ÇATALOĞLU yazdı

Yine bir acı haber, yeni bir veda yazısı

Bolu'nun fakir ilçesi Mudurnu'yu tek başına Türkiye markası haline dönüştüren Tevfik Türesin'i de kaybettik.
Bolu'dan tercih oylarıyla DYP milletvekili olan Tevfik beyle pek çok güzel anım var. 
Tevfik beyi önemli kılan en büyük özelliği; "Göçü tersine çeviren insan" olmasıdır.
Saymaya kalksan 82 milyonluk Türkiye'de bu özelliği taşıyan 10 tane işadamı bulamazsın.
Mudurnu'daki evinin bahçesine kurduğu kümesde 50 civcivle yetiştiriciliğe ilk adımını atan Tevfik bey, gerçek ifadeyle sıfırdan başladığı tavukçulukta bilinçli atılımlarla dünya ölçeğinde marka yaratmayı başardı.
Kendisi büyürken Mudurnu halkının da önderi oldu ve yüzlerce ailenin yetiştirici olmasını sağladı. 
İşsiz ve mesleksiz oldukları için kalabalık kentlerimize göç edip yaşam mücadelesi veren genç Mudurnuluların evlerine dönmelerini, kendi işlerinin patronu olmalarını sağladı.
Mudurnu'nun zenginleşmesine ve sosyal yaşamın canlanmasına zemin hazırladı.  
Mudurnu'nun tarihi ve kültürel zenginliğini, turistik değerlerini, şifalı kaplıcalarını, göllerini, ahşap evlerini, mutfağını, pazarını, esnafın Ahi Evran geleneğini ve günü birlik ziyaretlerin önemli adresi olması gibi hayati değerlerini ön plana çıkardı.
Bu çalışmalarda büyük oğlu Uğur Türesin'in de olağanüstü özverili çalışmaları olduğunu not etmek gerekir.
Türk siyasetinde Tevfik beyin Tarım Bakanı olması gerekiyordu.
Dönemin Başbakanı Tansu Çiller'in bu tercihi yapmaması Türkiye için büyük kayıp olmuştur.
Ecevit'in Başbakan olduğu ANAP ve MHP'nin koalisyon ortağı olarak görev yaptığı hükümet döneminde, 2000 yılında başlayan ekonomik kriz birçok sektörü olduğu gibi tavukçuluk sektörüne de vurdu. Bunun üzerine bir de hastalık yayılınca milyonlarca piliç telef oldu.
Dönemin hükümeti bu felaketin yaralarını saramadı ve kanatlı sektörü adeta tükendi.
Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan biri, sektöründe dünya çapında tam entegre tesis olan Mudurnu Tavukçuluk hiç haketmediği çöküş ve dağılma sürecine girdi. Saadet zinciri gibi 24 yaşayan ve yaşatan Mudurnu Tavukçuluk'tan geriye sadece temiz adı kaldı.
Tevfik abiyle son yıllarda sadece telefonda görüşüyorduk. 
Akıl ve bilgelik dolu yaşamını sevgiyle, saygıyla, hoşgörüyle, güleryüzle süsleyerek onu tanıyanlara bu dünyada çok güzel bir isim ve anılar demeti bıraktı.
Mekanın cennet olsun Tevfik abi. 
Seni gerçekten özleyeceğiz.
Bu haber 391 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ARAMIZDAN AYRILANLAR HABERLERİ