Bugun...
TİM, KOLOMBİYA'YA TİCARET HEYETİ ZİYARETİ DÜZENLEYECEK
Tarih: 16-09-2016 07:44:00 + -TİM, KOLOMBİYA'YA TİCARET HEYETİ ZİYARETİ DÜZENLEYECEK

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2023 yılı hedeflerine ulaşma kapsamında hedef pazarlardan Latin Amerika’ya Ticaret Heyeti ziyaretlerini sürdürüyor. TİM, bu kapsamda gıdadan otomotiv yedek parçaya, kimyadan tarım makinalarına pek çok sektör için büyük potansiyel barındıran Kolombiya’yı 30 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında ziyaret edecek. Heyet programının da katkısıyla geçen yıl 185 milyon dolar ihracat gerçekleştirilen Kolombiya’ya 2020 yılında 500 milyon dolar ihracat yapılması hedefleniyor.

Ticaret Heyeti, ikinci kez gidecekleri ülkede başkent Bogota ile ülkenin ekonomi üssü olarak tanınan ikinci büyük şehri Medellin’de temaslarda bulunulacak. TİM, geçen yıl kasım ayında Arjantin’e, bu yıl martta Meksika ve Kolombiya’ya, temmuzda da Panama ve Guatemala’ya ticari ziyaret düzenlemişti.

 

En çok ihracat yapan sektör inşaat

Türkiye’nin Kolombiya’ya ihracatında en büyük yüzdeyi inşaat sektörü oluşturuyor. Kolombiya, ihracatta özellikle Gıda, Kozmetik, Otomotiv Yedek Parça, Tekstil Makinaları, Tarım Makinaları ve Kimya sektörleri için de iyi bir potansiyel olarak görülüyor.

Ülkeye ihracatını geçen yıl yüzde 48 artıran demir-çelik çubuklar sektörü, ihracattan yüzde 21 pay alıyor. Yüzde 92 artış kaydeden çelik sondaj çubuklarının ihracattan aldığı pay ise yüzde 13 düzeyinde bulunuyor. Ülkeye ihracat yapan diğer kalemler; demir-çelik profil, kara taşıtları aksamı, çimento, pamuklu mensucat, demir-çelikten kule ve pilonlar, bakır eşya, adi metallerden donanım-eşya, kauçuk dış lastik ve elektrik transformatörlerinden oluşuyor.

 

Heyette sınırlı sayıda katılımcı yer alacak

Ekonomi Bakanlığı ve Türk Hava Yolları’nın da destek verdiği heyette yer almak isteyen firmalar, TİM’in resmi internet sitesi olan http://www.tim.org.tr/ sayfasından ayrıntılı bilgi edinip başvuruda bulunabilecek. Heyette, sınırlı sayıda katılımcı yer alacak.
Bu haber 931 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ