Bugun...
TÜRK EDEBİYATININ ÖNDE GELEN ŞAİRLERİNEN ÜLKÜ TAMER 81 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ
Tarih: 02-04-2018 06:12:00 + -TÜRK EDEBİYATININ ÖNDE GELEN ŞAİRLERİNEN ÜLKÜ TAMER 81 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Şair, gazeteci, oyuncu ve çevirmen Ülkü Tamer, 81 yaşında Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayata veda etti. İlçeye bağlı Turgutreis Mahallesi’nde yaşamını sürdüren Tamer, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle evinde yaşamını yitirdi. Tamer’in cenazesinin, bugün Turgutreis Merkez Camii’nde kılınacak cenaze namazı sonrası Gümüşlük Mahallesi’ndeki mezarlıkta toprağa verilecek.

1937 yılında Gaziantep’te dünyaya gelen Tamer, Ortaöğrenimine İstanbul’da devam etti. Robert Koleji’nden 1958 yılında mezun olan Tamer’in şiirleri, lise yıllarında edebiyat dergilerinde yayımlanmaya başladı. 1950’li yıllarda ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden biri olan Tamer, yetmişin üstünde kitap çevirmiş, şiir antolojileri hazırlamıştır.

Milliyet’te çalıştı

Tamer, öğrenimine bir süre Gazetecilik Enstitüsü’nde devam etti. 1964-1968 yıllarında oyunculuk yaptıktan sonra, yayıncılık ve çevirmenlikle uğraşan Tamer, Milliyet Yayınları’nda da danışman-editör olarak çalıştı. Milliyet Çocuk ve Sanat Olayı dergilerini çıkardı. Şiirleri 1954’ten itibaren Kaynak, Pazar Postası, Yeditepe, Yeni Dergi, Papirus, Sanat Olayı gibi dergilerde yayımladı. İlk şiir kitabı Soğuk Otların Altında 1959’da çıktı. Çoğunlukla keskin bir ironiyle örülmüş derin acıların ve beşeri trajedilerin dile geldiği şiirlerinde, 1970’lerden sonra toplumsal duyarlıklar da öne çıktı.

Ödüllerle dolu bir yaşam

Edith Hamilton’dan Mitologya çevirisiyle TDK 1965 Çeviri Ödülü’nü kazandı. “İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür”(1966) kitabıyla 1967 Yeditepe Şiir Ödülü’ne, 1979’da çevirileri nedeniyle Macaristan Halk Cumhuriyeti’nce verilen Endre Ady Ödülü’ne, “Alleben Öyküleri” kitabıyla 1991 Yunus Nadi Ödülü’ne, 2014’te “Bir Adın Yolculuktu” adlı kitabı ile Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’ne değer bulundu. 
Bu haber 550 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ARAMIZDAN AYRILANLAR HABERLERİ