Bugun...
TÜRKİYE-ABD ARASINDA YAŞANAN S-400 KRİZİNDE SON 20 GÜN
Tarih: 11-06-2019 10:45:00 + -TÜRKİYE-ABD ARASINDA YAŞANAN S-400 KRİZİNDE SON 20 GÜN

Türkiye ile ABD ilişkileri Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle ciddi testten geçerken, son 20 gün baş döndüren gelişmelere sahne oldu.

Washington Yönetimi, Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasına başından bu yana karşı çıkarken, Türkiye’yi ortak üreticileri arasında yer aldığı F-35 savaş uçağı programından çıkarmakla tehdit ediyor.

Ankara ise her seviyeden açıklamayla “S-400’lerde geri adım yok” mesajı verdi.

Son günlerde iki ülke arasında peş peşe bir dizi gelişme yaşandı. Son olarak ABD’nin Arizona eyaletinde Türk pilotlara F-35 savaş uçaklarıyla ilgili verilen eğitimin durdurulduğu belirtildi.

İşte Türkiye-ABD krizinin son 20 günü…

22 MAYIS

Bu kapsamda mayıs ayı sonunda Washington’dan bir dizi adım geldi. İlk olarak 22 Mayıs’ta Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu, Rusya’dan S-400’leri satın alması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanması yolunda çağrı yapan yasa tasarısını kabul etti.

Hem Demokraların hem Cumhuriyetçi temsilcilerin desteğini alan “ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi” başlıklı tasarıda; Türkiye’nin F-35 programındaki rolünün sonlandırılması ve ABD’nin Düşmanlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) bağlamında Türkiye’ye yönelik yaptırımların tam olarak uygulanması çağrısı yer alıyordu.

 

Bu hamlenin ardından Türkiye geri adım atmazken, aynı gün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk askeri personelinin S-400’lerin kullanımına ilişkin Rusya’da eğitim almaya başladığını ve Rus personelin de Türkiye’ye gelebileceğini duyurdu.

24 MAYIS

ABD Senatosu Silahlı Hizmet Komitesi, 750 milyar dolarlık savunma bütçe tasarısını hazırlamış; taslakta “S-400 hava savunma sistemlerini Rusya’dan satın alma kararından geri adım atmadığı takdirde Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programındaki ortaklığının sonlandırılması önerisi yer almıştı.

Taslağın yasalaşması için Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi ile Senato Silahlı Hizmet Komitesi’nin tasarı üzerinde uzlaşması gerekiyor.

 Bu haber 123 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR