Bugun...

Av. Münir GÖKER
DURAN AKBULUT'UN ANISINA
Tarih: 03-04-2017 12:57:00 Güncelleme: 03-04-2017 12:57:00


Bütün güzel insanlar gibi... Baba dostum değerli Başkanım Duran Ağabey de bembeyaz bir ata binerek bulutların ötesine gitti... Sanıyorum şu anda gökyüzünün tüm yıldızları kabrine yağmakta... Ve meleklerin ninnileriyle uyumaktadır...  Hataları ve sevaplarıyla güzel bir insan... Adam gibi adamdı. Çok güzel şeyler yaptı Büyük Kulüp için. En büyük desteği 2. Başkan Metin Baylav'dan alarak... Bu muhteşem ikili Büyük Kulup'ü  çook önemli bir yere taşımıştır güncel olarak. Hele Kulüp avlusundaki  anma töreninde Sn. Baylav'ın gözyaşlarını gördükten sonra... Değerli genel Sekreter İnal Aydınlıoğlu'nun duygusal konuşması da  gözleri yaşarttı.
Bendeniz gibi trenin son vagonunda seyahat eden ve 19 milyonluk İstanbul cangılında gidecek başka bir yeri olmayan bir yazar gözlemi ile, 23 yıldır Büyük Kulüp (Cercle D'Orient) gibi  dünyanın en eski ve aristokrat Kulübüne başkanlık yapmış bir insanı ve  Büyük Kulüp'ü odak noktaları ve satır başları ile okuyucularıma tanıtmak        istiyorum.
Büyük Kulüp veya tam adıyla Büyük Kulüp Derneği. Fransızca: Cercle d`Orient, 1882 yılında İngiliz Elçisi Sir Alfred Sandison'un girişimleriyle yönetici, diplomat ve iş adamlarından oluşan 30 kurucu üye tarafından Cercle a Pera adıyla İstanbul'da  sosyal amaçla kurulmuş, 1884 yılında ise adı Cercle d`Orient olarak değiştirilmiştir... Büyük Kulüp  günümüzde Kadıköy ilçesi sınırları içerisindeki adına yaraşır kültürel, sanatsal, bilimsel, eğlence... hizmetleri  vermekte, yalnızca dernek üyeleri ile ziyaretçilerin girebildiği tesislerin işletmeciliğini yapmaktadır..
Sanıyorum ülkemizde ve dünyada en eski sosyal kulüplerdendir.1789 Fransız  İhtilalinde katı Robespierre'e karşı daha ılımlı Jakoben devrimci Danton tarafından kurulan ve ticareti esas alan bir kulüptür Cerçle D'orient..
1884 yılında değiştirilen yeni adı olan "Cercle d`Orient"; Türkçe’de "Doğu’daki Daire" veya "Doğudaki Çember"          anlamına gelmektedir. 1882 ile 1884 yılları arasındaki kuruluş adı olan Fransızca "Cercle a Pera" ise "Pera'daki Daire" anlamına gelir. Pera ise İstanbul Beyoğlu bölgesinin bir kısmının eski adıdır. 23 yıldan beri kulüp başkanı Duran Akbulut, 1974 yılından bu yana Büyük Kulüp Derneği’nin yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Son 23 yıldan bu yana da yönetim kurulu başkanı olarak görev aldı. Duran Akbulut aynı zamanda Ülker Bisküvi’nin de Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyordu. Büyük Kulüp Derneği’nin temeli, 1882 yılında İngiliz Elçisi Sir Alfred Sandison’un tarafından atıldı.Duran Akbulut kimdir...
1937 yılında Sivas’ın Suşehri kazasında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sivas “Suşehri’nde” tamamlayarak, İstanbul’a geldi. 1959 senesinde ticarete atılarak” Goya” mağazalarına ortak oldu. 1970’lerde Cankurtaran Holding Bünyesinde Esem, Roventa, Adidas Şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği, Aymasan A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı, Adidas ve Esem şirketlerinde 28 yıl ortaklık yaptı. 1983’de Futbol Federasyon üyeliği,1978 senesinden 1994 senesine kadar Büyük Kulüp Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, iki sene de ikinci başkanlık yaptı.
Rahmetli Babam, Ağırceza Mahkemesi Yargıcı Emin Hilmi Göker ve Rahmetli eşim (Eski Pasaport şubesi Müdürü Güzin Göker)’den kaynaklanın Büyük Kulübün en eski üyelerinden biriyim. Başkanımla Kültür Komisyonu Başkanı olarak çalıştım bir zamanlar uzun süre...
Bu bağlamda babamla ilgili bir anımı anlatmalıyım. Kulübü bir aile ocağı gibi Cumhuriyetçe, Atatürkçü, kimseye eğilmemiş Hakim Hilmi Bey son zamanlarında Alzeymer hastalığına yakalandı. Tek istiği Bülük Kulüp'e gitmekti. Konuşamıyordu. Gözleri ile  ifade ediyor ve konuşuyordu. Birgün hırtılı bir sesle:
"Kulüp..Kulüp.." diye sayıklamaya başladı. Kulübe gitmek istiyordu. Tekerli sandalyesi ile götürmek istedim. Ancak yakın arkadaşı Metin Baylav'a danışmalıydım:
"Hayır... Kesin hayır..." dedi.. Hepimiz  çook üzülürüz.
Siyaseti hiç anlamam, bilmem ve de sevmem de... Belki bu nedenle zaman zaman seçimlerde muhalefet safında yer almış ve Değerli Başkanımı  üzmüş olabilirim.
Ancak düşündüğüm... Büyük Kulüp'den  hiç bir menfaat beklemeden. Bu muhteşem Kulübü Kültür ve Sanat açısından daha ileriye götürmektir. Burada ne denli başarılı ve yaralı olabildim.?  
Bilemiyorum...  Bir  kusurumuz oldu ise affola.

 Bu yazı 18875 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI