Bugun...

Av. Münir GÖKER
CAHİLLİK ÜZERİNE!
Tarih: 03-05-2017 10:29:00 Güncelleme: 03-05-2017 10:29:00


Toplumların geri kalmasından en büyük etken kitap okumamak ve cahilliktir.
Dünyadaki ülkeler sıralamasında bu konuda en altlardayız maalesef... Hele Köy Enstitüleri’nin ve halk evlerinin      kapanmasından sonra... 
Bilimsel verilere göre; bizim ahali ortalama 5 yılda bir kitap okurken, bu oran Hindistan'da yılda en az 5 kitap okumaktır... Güncel olarak magazin ve ana akım medyanın, dizi filmlerin, evlendirme ve şov programlarının rolü büyük bu cahillikte kanımca...
Yani bu programlar zaten uyumaya   meraklı, rönesans ve reform aşamalarından geçmemiş ahalimizi iyice derin  uykulara daldırıyor. Millet kitap okumuyor. Acun ve Beyaz Beylerin yarışma programlarında gençlere:
"Bach, Brahms,Beethoven kimdir.." diye sorulduğunda:
"60’lı yılların Alman Milli  Takımının ileri üçlüsü” diye yanıt verebiliyorlar ve alkışlanıyorlar...
Sözün bittiği yer amma, bu cahillik sandığa yansıdığında burunlarından kıl aldırmayan sosyal demokratlar hiçbir     öz eleştiri yapmıyorlar.
Siyaseti hiç sevmedim 68 kuşağının bir yazarı  olarak... Bağımsız ve  kendi halinde medyatik olmayan bir yazarım. Dostoyevski gibi yaşadığım acıları, hüzünleri yazıya dökerek üç kitap sahibi oldum. Beğenerek okunuyor kitaplarım. Ancak bir yazar olarak doğruların üzerine gitmeyi yeğledim daima. Toplumsal sorumluluğum gereği...Büyük sol ideologlar şu deyimi sık kullanırlar...
"Burjuvazinin çocukluk hastalığı" Ben bunu bugünkü sosyal demokratların çocukluk hastalığı diye değiştiriyor, halkımızın uyanmamasında büyük pay sahibi olduklarını sanıyorum. Köy Enstitüleri’nin  ve halk evlerinin kapanmasına neden olan tatlı su sosyalistleri " Cahil hak " görüşüyle balkonlardan aşağıya inmiyorlar. Başta Ulu Önder olmak üzere diğer bilge kişilerin şu deyişlerini hiç okumuyorlar:
* Cehalet Yenilmesi en büyük düşmandır..  (Mustafa Kemal  Atatürk)
* Cahillerle tartışmayın ben hiç galip gelmedim... (İmam Gazali)
* Cahil insanlar kendilerini mükemmel görmeye; zeki insanlar ise yeteneklerini hafife almaya eğilimlidirler... (Albert Einstein)
* Cahil insan  gülün güzelliğini  görmez gider dikenini takılır...
(Mevlana Celaleddin)
Bu bağlamda günümüzde sosyal demokratlar bu çocukluk hastalığından kurtulamayıp, sürekli seçim kaybederek " Ne yapalım hak cahil" şablonunun arkasına sığınıyorlar. En medyatik olan ve sözüm ona sanatçı  geçinenler TV programlarında milletini anasına  küfredip, aristokrat evli-barklı kadınlara hakaret ediyorlar. Sözde Atatürkçülük ve solculuk yapıyorlar. Bunlara en iyi yanıtı değerli devrimci büyük yazar  Nadir Nadi ölmeden aynı adla bir kitap yazarak yanıtını vermiştir :
"Ben artık Atürkçü Değilim Artık...”
Bu konuda binlerce yıl önce (M.Ö 472-347) bizde Eflatun adıyla bilinen antik çağın büyük filozofu Platon bakın neler söylemiş:
* Demokrasinin ana prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini  yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir.
* Halk öğülmeyi sever. Onun için güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar da  başa geçebilirler.
* Demokrasi bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur.
Sosyal demokratlar özeliştiri yapıp çocukluk hasalığından kurtulumazlarsa dahaaa çook seçim ve referandum kaybederler...Bilmem anlatabildim mi?Bu yazı 19138 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI