Bugun...

Av. Münir GÖKER
İSTANBUL İNŞAAT YERİNE DÖNDÜ
Tarih: 30-07-2017 15:08:00 Güncelleme: 30-07-2017 15:08:00


Benim kendi ufak karemde yakınmalarımı ana akım magazin medyasında bir kanal duymuş olmalı ki bu konuda bir haber yaptı geçen gün.. .Ancak ne yazık.. .Artık çoook geç.. .İş işten geçti. Ana akım medyanın Paris kaldırımları çiğnemiş eski marksist şimdilerde jonglör ünlü yazarlarından da ses yok. Medyatik manken programları yapan eski solcu ünlü yazar arkadaşlar da  çok izlenen programına Kadıköy özellikle Çiftehavuzlar civarında çimento kamyonlarından, kazma seslerinden, mikser kamyonlarından, delicilerden, silicilerden, kazıcılardan, taşıyıcılardan… Artık bunalmış bunalma ne kelime kafayı yemiş ve bendeniz gibi Kadıköy’den göç eden gazeteci erbabını çağırıp iki kelam etmelerini sağlasalar…N’olur… Vatan ,millet, kazma sesllerinden bunalan ahalimiz, çimento kamyonlarının altında can veren şehitlerimiz için.
Ana akamı ve magazin medyasından umut kestim de; aynı karede olmasına rağmen çok değer veridiğim Gilla Benmayor’un geçen günkü ana akım medyanın çok satan gazetesindeki yazısını okuyucularıma iletmeden yapamadım.Altına hemen imzamı koyarım.
DEĞERLİ YAZAR GİLLA BENMAYOR’UN AYNI NİTELİKTEKİ YAZISI
“İstanbul’da ilçelere göre hiçbir hukuki nedeni olmadan keyfe göre -birazda politik- artan  emlak vergileriyle ilgili kafa karışıklığı sürüyor. Hukukçu dostlarım dahi kararsız .Önce belediyeye de emlak vergisi rayiçlerine itiraz için bir dilekçe verilmesini gerektiğini söyleyen avukat dostum daha sonra vergi mahkemesine başvurunun yeterli olacağını haberini verdi örneğin.
Bu arada ben Kadıköy Belediye Başkanlığı’na dilekçemi yazmış bulundum.
Sıkça yazdığım gibi, dünyada örneği olmayan bir kentsel facianın pençesindeki Kadıköy’de yıllardır çekilen çileyi dengelemek için emlak vergisi artışının fahiş olmamasını beklerdiniz değil mi?
Daha insaflı vergi artışlarının örnekleri var zira.
Şişli Belediyesi sadece yüzde 10’luk bir artış yapmış.
Şişli’de bir evi olan bir arkadaşımın sokağında artış yüzde 10 bile değil, yüzde 7.
Yalçın Bayer’in üç gün önceki yazısından, Ataköy’de, Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu’nun Aylin Keserkaya adındaki muhtarla ortak bir noktada anlaştıklarını, indirim sağlandığını öğreniyoruz.Bayer’in yazısında, Ataköy’ün bazı mahalleleri için 2018 yılı için 3500 TL gibi bir rayiç veriliyor. Şimdi sıkı durun.
Kadıköy’de oturduğum mahallede rayiç bir önceki değere göre yüzde 80 oranında arttırılarak 10 bin TL olarak tespit edilmiş.
DAHA PAHALI BİNALARDAN AYNI VERGİ
Tam beş yıldan beri kentsel dönüşüm nedeniyle sabah 07.30 makinelerin çalışmaya başladığı ve aralıksız devam ettiği, gürültüden evde kitap okumanın dahi mümkün olmadığı,  her yere sızan toz nedeniyle hastalık riski, rüşvetçi hafriyat kamyonları nedeniyle ölüm tehlikesi altında olduğumuz bir mahalleden söz ediyoruz.Tam beş yıldan beri evden çıktığınızda yolları kapatan beton mikserleri nedeniyle ana caddeye ulaşamadığınız, denetimsiz müteahhit firmaların kendi kurallarını impoze ettikleri, eski dokusunu kaybedip TOKİ alanına dönüşmüş bir mahalle.Öte yandan aynı sokakta kentsel dönüşüm nedeniyle yenilenmiş ve değerleri hayli artmış olan binalarla bizim bugüne kadar dönüşüme direnmeyi başarmış emektar bina aynı kefeye konmuş.Kat kat pahalı binalarla aynı oranda emlak vergisi ödeyeceğiz.
Sadece bizim mahallede değil Kadıköy’ün pek çok mahallesinde durum aynı.
Bana komşu bir mahallede oturan bir arkadaşımın sokağında 2017 yılında 3531 TL olan rayiç bu yıl 7500.
Rayiçleri belirleyenler, Kadıköy’de oturanların, çoğunlukla kendi evlerinde oturup bir kira geliriyle geçinen emekliler olduğunu tümden unutmuş görünüyor.
Kadıköylülerin üzerine kabus gibi çöken kentsel dönüşüm karşısında eli kolu bağlı olduğunu her fırsatta tekrarlayan “sosyal demokrat” Kadıköy Belediyesi’nin vicdanı emlak vergilerini orantısız biçimde arttırırken hiç sızlamamış mı?..”
Doğru söze ne denir keşke değer yazarlar da bu konuda birazcık  Benmayor kadar duyarlı olsalar.
 Bu yazı 14882 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI