Bugun...

Av. Münir GÖKER
SOKAKLARDA MIZIKA ÇALAN ÇOCUKLARI KURTARMAK
Tarih: 05-02-2018 09:22:00 Güncelleme: 05-02-2018 09:22:00


ATATÜRK ORKESTRASI... VENEZÜELLA EL-SİSTEMA...VE SİMON BOLİVAR ORKESTRASI...


"Gece trenlerine binme çocuk,
kaybolursun...
Sokaklarda mızıka çalma çocuk
vurulursun..."

Atilla İlhan


Bu kaçıncı yazım...

Kimsenin ilgilendiği yok... Hadi geyikciler, magazinciler... Ve dizi filmcilerden vazgeçtim... Face de boy gösteren ünlü klasik müzik yorumcuları, piyano virtiozleri ve ünlü köşe yazarları ses vermiyor... Sokaklarda mızıka çalan çocukları kurtaracak Simon Bolivar Orkestrası benzeri ATATÜRK ORKESTRASI kurulması için... Yine de son bir özet yapalım:
EL SİSTEMA NEDİR?.:
Venezüella’da başarılı bir ekonomist olan, aynı zamanda iyi bir müzik eğitimi görmüş piyanist ve besteci José Antonio Abreu tarafından Güney Amerika’da yoksul çocukları müzikle buluşturarak onları suçtan uzaklaştırmak amacıyla 1975’te kurulan El Sistema, klasik müzik dünyasının en önemli hareketlerinden biri olarak kabul ediliyor...
Adını Venezüellalı özgürlük savaşçısından alan Simon Bolivar Senfoni Orkestrası, El Sistema’nın girişimleri ile kurulan bir orkestra. Şefleri de yine El Sistema tarafından yetiştirilen dünyaca ünlü Gustavo Dudamel...
Venezuella Simon Bolivar Senfoni Orkestrasının müzisyenleri konserler öncesinde 6 Ağustos’ta Sulukuleli çocuklarla sahne aldı. Galata Meydanı'nda gerçekleştirilen yan etkinlikte, ilk olarak ''Barış İçin Müzik'' topluluğu bir konser verdi...
El Sistema çocukları kucaklıyor:
1975’ten bu yana, farklı politik görüşlerden 10 farklı yönetimin desteğini alarak bugünkü hayranlık uyandıran konumuna gelen El Sistema, tamamıyla devlet ve bağışçıların destekleriyle yaşatılıyor.
Müzik aracılığıyla mucizeler yaratan El Sistema, gençleri yoksulluğun ve suçun dünyasından uzaklaştırarak onları üreten bireyler haline getiriyor. 280 müzik merkezinde 350.000 gence ulaşan, bünyesinde 150'yi aşkın gençlik, 70 çocuk ve 30 senfoni orkestrası barındıran geniş çaplı bu sosyal sisteme katılan çocukların yüzde 75'i yoksulluk sınırının altında yaşıyor.
Tüm dünya için ilham verici bir örnek oluşturan sistemin küçük modelleri bugün birçok Güney Amerika ülkesi ile ABD, İngiltere ve İskoçya gibi ülkelerde de uygulanıyor. Devlet ve bağışçılarının destekleriyle yaşatılan El Sistema, önümüzdeki beş yıl içinde Venezüella'da bir milyon çocuğa ulaşmayı hedefliyor.
Geçtigimiz ay içinde Galata'da El Sistema'ya benzer çocuk gruplarının verdiği konserde, çocukların perküsyon performansına hayran kaldığını belirten Abreu, Türkiye ile Venezüelle'nın ortak projeler yapması gerektiğini söyledi ve Türkiye'ye daha sık gelerek elinden geleni yapacağını belirtti.
"Sadece anlaşma imzalamak ile olmaz, ülkeler arasında müzik eğitimi yeni bir dış siyaset sistemi olabilir. Ruhların gelişimi, barışın en büyük ideallerinden biri olmalı, silahsızlanmadan bahsederken en önemli konuyu atlıyoruz. İki ülke bir araya gelerek güzel bir örnek verebilir. Müzik eğitimini yaygınlaştırmak sosyal ve kültürel bir adalettir; bu insanları aydınlaştıracaktır."

 Bu yazı 11027 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI