Bugun...

Cahit ÇATALOĞLU
KABUS BAŞLADI!
Tarih: 10-07-2018 07:44:00 Güncelleme: 10-07-2018 07:44:00


Yeryüzünde bir başka benzeri bulunmayan "Başkanlık hükümet sistemi" adlı ucube yönetim şeklinin Türkiye'ye kabus dönemini başlattığını ve sıkıntıların çok yakında başlayacağını söylemek yanlış olmaz.

Böyle bir sistem başarılı olabilir mi?
Elbette olabilir ama çok farklı koşullarda..
Örneğin nüfusu 200 bin civarında bulunan ve fert başı geliri 40 bin Dolar'ın üzerinde olan, eğitim ve kültür seviyesi yüksek, yeraltı zengiklikleri bulunan bir ülkede olabilir. 
Avrupa'da, Karayiplerde, Uzakdoğu'da böyle minik nüfuslu, sorunsuz, tasasız, cennet bahçesi kıvamında bazı ülkeler var. İşte bu tür ülkelerde tek kişi, milletini pekala refah ve mutluluk içinde yaşatabilir.
Ama nüfusu 81 milyona varmış, halkı farklı köken, inanç ve yaşam tarzından gelen, büyük kentleri orta büyüklüğündeki bir ulus haline dönüşmüş Türkiye'de bu sistem yürümez, yürüyemez ve yürüyemeyecek.
Zira bu sistemde ne kuvvetler ayrılığı var, ne de kanun, kural var. 
Sadece tek kişinin sözü var.
Tek kişi ne emrederse o olacak.
Tek kişi gece rüyasında gördüğünü ertesi gün hayata geçirecek olsa ".. dur be başkan, ne yapıyorsun?.." diyecek hiç bir kişi yok.
Osmanlı padişahlarında bile bulunmayan mutlak güce sahip olan bir kişinin bu çağda, uluslararası sözleşmelerle kendini bağlamış bir Türkiye'yi kendi gönlüne göre yönetmeye çalışması kediye okuma yazma öğretmekten daha zordur!
"Ben yaptım, oldu" anlayışı sökmez. 
Adama pabucunu ters giydirirler.
Kaldı ki gırtlağına kadar borçlu bir Türkiye tümüyle ithalata bağımlı tüketim biçiminde yol alırken, aç kalma riski oldukça yüksektir.
Tarımda, hayvancılıkta peşpeşe gelen felaket sinyallerinin yeterince algılanmadığı çok açık. Şimdi büyük olasılık sırada buğday sıkıntısı yani ekmek sıkıntısı var. Yılda ortalama 20 milyon ton buğday üreten ülkemiz bunun ancak 4 milyon tonundan ekmek üretebiliyor. 
Türkiye sanayi kesiminde her zaman dışa bağımlı yaşadı. Tarım ve hayvancılık ile su ürünleri grubunda ise dünyada tam bağımsız, kendini besleyebilen ilk 10 ülke arasındaydı. 
En güvendiğimiz, güçlü olduğumuz alanda bile ne acıdır ki artık dışa bağımlı hale geldik.
Suriye'den patates satın almak trajikomik bir gelişme ve gelecek nesillerin alnına yapışacak bir kara lekedir.
Dışardan bakıldığında; Türkiye kanadı yara almış bir kuşa benziyor. Uçmak için çaba sarfediyor ama havanın da kararmaya başladığı bu koşullarda acaba nasıl başaracak?..
Başarısı denenmiş usta kaptanın seyir defterini bir kenara atarak kendi kafasına göre rota çizen tayfanın dümenine geçtiği gemi sonunda kayalıklara bindirir. 
Kural böyledir ve asla değişmez.



Bu yazı 2617 defa okunmuştur.

YORUMLAR



YAZARIN DİĞER YAZILARI