Bugun...

Cahit ÇATALOĞLU
YÜZDE 4 DEĞİL YÜZDE 40 BÜYÜSEN NAFİLE!
Tarih: 04-04-2016 16:49:00 Güncelleme: 04-04-2016 17:37:00


2015 yılında yüzde 4 büyümüşüz. Türkiye İstatistik Kurumu öyle diyor.
Acaba inanalım mı?..
İktidarın ağzına içine bakan bir kurumun bağımsızlığı olabilir mi?
Cumhurbaşkanı’nı, Başbakan’ı kızdıracak bir sonuç açıklayabilirler mi?
Mümkün değil.
Türkiye yüzde 4 büyümüş.
Kim inanır buna?
Büyümenin en temel göstergesi GSMH rakamıdır. Son yıllarda milli hasılamız ABD Dolar’ı bazında sürekli azalırken nasıl büyürüz? Mümkün mü? Ama istatistiklerde rakamlara akrobasi yaptırarak istenilen sonuca ulaşmak her zaman mümkündür.
Zaten en büyük yalanlar her zaman rakamlarla elde edilir.
Bu yalanlar da kimilerini tatmin eder,  rahatlatır. Tıpkı Türkiye’yi batağa götüren AKP iktidarı gibi. Attıkları her adım yanlış, izledikleri her politika olumsuz ama sanki önemli işler başarmışlar gibi yalan üstüne yalan söylemekte en ufak sakınca görmüyorlar.
Bir ülke ekonomisinin büyümesi, sağlıklı gelişmesi  öncelikle üretimle gerçekleşir.
Üretim yoksa, dışa bağımlılık başlar ve borçlanma yoluna gidilir.
Burada sadece sanayi üretimini kastetmiyoruz. Tarımsal ürünler, su  ürünleri, hayvancılık da üretim      grubundadır ancak sanayinin gelir düzeyini asla yakalayamaz. Sanayi  üretiminde de artık klasik ürünler yerine katma değeri yüksek, ileri teknoljik  ürünleri alıcı bulmaktadır.
Bu durumda Türkiye’nin sağlıklı büyüdüğünü öne sürmek tamamen saflık olur.
****
Sağlıklı büyüme, sağlıklı üretim lafını bir tarafa bırakalım, ucuz Çin mallarının piyasaları doldurması nedeniyle sanayicimiz hem içerde hem dışarda  rekabet şansını giderek kaybediyor.
Buna ayrıca vergi ve fonlar ile girdi maliyetlerinin yüksekliğini de ekleyince karşımıza oldukça karamsar bir tablo çıkıyor.
Sonuçta; Bu kara tablo her ay başında ihracat rakamlarına yansıyor. Türkiye yaklaşık 1.5 yıldır (kimi dönemler minik artışlar hariç) ihracatta ciddi gerileme yaşıyor.
Türkiye dünyaya mal satamaz hale geliyor.
Gelelim bir başka gelir hanesine. Son  yıllarda modern tesisleriyle dünya klasmanında önemli konumda olan     turizm şu anda içler acısı durumda. Hükümetin dış politikada akıl almaz  hataları, içerde çatışma, bombalar ve şehit haberleri derken Türkiye dünyanın en güvensiz ülkelerinden biri haline geldi. Rus savaş uçağının düşürülmesi de işin tuzu biberi olunca yabancılar Türkiye’nin üzerini sildi. 
Geçen yıl 625 civarında olan satılık yıldızlı tesis sayısı sezon başında 4’e katladı. Şimdilerde satılık binlerce tesis alıcı bekliyor ama yüzüne bakan,  ilgilenen yok. Bu arada krize giren turizm sektörünün doğrudan 120 bin kişiyi işsiz bırakacağı da öne sürülüyor.
Turizm yörelerimizdeki esnafı, üreticiyi gözönüne getirirseniz krizi yakından hissedecek insan sayımız 10 milyonu   rahatlıkla aşar.
****
Hissedilen büyümenin bir başka özelliği ise sokaklarda işsiz insanın azalmasıdır. Düşük ücretle olsa bile insanın bir işinin, adresinin bulunması önemlidir. Oysa artan nüfusumuza, çeşitli ülkelerden gelip aramıza sızan mültecilere baktığımızda işsizliğin katlanarak arttığına tanık oluyoruz. Yeni iş alanları açılmadığı gibi mevcut işletmeler daha az çalışanla   varlığını sürdürmenin yollarını arıyor.
Bunları iç karartmak için kaleme almıyoruz.
Doğruları dile getirerek önlemler alınmasını, iktidarın kendi saplantılarından kurtularak biraz gerçekleri görmesi için yazıyoruz.
TÜİK yüzde 4 değil yüzde 40 büyüme rakamı ilan etse bile kimin umurunda? Çünkü fotoğrafı tam olarak göstermiyor. Sonuçları manipüle ediyor.
Tüketimden kaynaklanan artışı ana sepete koyarak “işte büyüdük” sonucuna ulaşıyor.
İktidar yalakaları, hükümete göbekten bağlı sazanlar, okumayan, sormayan, öğrenmeyen saftirikler de “aman ne güzel büyüyoruz işte..” palavrasıyla sadece mastürbasyon yapıyor.
Türkiye’nin büyüdüğü falan yok.
Aksine yokuş aşağı freni patlak kamyon gibi iniyoruz.
2013 yılında 820 milyar Dolar olan gelir 2014 yılında 790 milyar Dolar’a düşmüş ve 2015 yılında da 720 milyar Dolar’a gerilemiş.
Nüfus artmış ama gelir azalmış.
Sen şimdi kalkmış “Yüzde 4 büyüdük”   diyorsun. Kardeşim yüzde 4 değil yüzde 40 büyüdük desen ne yazar?
Ne değişir?
Bu düzmece sonuçlarla ne elde edersin? 
İşsizlik her yerde artıyor, fakirlik yaygınlaşıyor, her alanda sağlıklı üretim yapamıyoruz, ihracat tepetaklak gidiyor, turizmden beklentimiz kalmamış, insanlarımız mutsuz ve umutsuz şimdi bir de üstüne patlayan bombaların yarattığı travma..  Ve şimdi sen kalkmışın “Müjde yüzde 4 büyüdük.. Her şey yolunda.. Karamsar olmayın” türü mesaj veriyorsun.
Yalanlardan,pembe tablolardan pek hoşlanan necip Türk milletine bu AKP  iktidarı 2023 yılı için en az 25 bin Dolar kişi başı gelir hedefi koymuştu. 2015 yılı için hedef 14 bin Dolar’dı. 
Ehh.. 14 bin olmadı kişi başı 9.261 Dolar’ı yakaladık. Sen buna layıksın işte Türk milleti.
İktidar vatandaşını salak yerine koyuyor. Haksız da sayılmaz hani.. 
Çünkü bu ülkede o kadar çok salak var ki. Sen ezdikçe hoşlarına gidiyor.Bu yazı 4456 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI