Bugun...

GÜL ÇATALOĞLU
KIBRIS ATATÜRK ÖĞRETMEN AKADEMİSİ
Tarih: 03-10-2016 09:52:00 Güncelleme: 03-10-2016 09:52:00


Bu ay sizlere Kıbrıs Üniversitelerini anlatacağım. Kıbrıs’a şuan 26 Üniversite bulunuyor. Ama hali hazırda yapılmakta olan üniversiteler  bulunmaktadır. İlk Üniversitesi 1937 yılında Atatürk Öğretmen Akademisi Üniversitesi açılmış. Baş öğretmenimiz olan Mustafa Kemal Atatürk'ün ismi dönemin Cumhurbaşkanı tarafından konulmuştur.Üniversite    Güzelyurt'ta açılmış hem Türk hem de Rum Öğretmenleri yerleştirilmiştir. Kısacası Kıbrıs Üniversiteleri’nde okumak ayrıcalıktır. 

---------------------

1937 yılında Öğretmen Koleji olarak tohumları atılmış ve şimdilerde Atatürk Öğretmen Akademisi olarak misyonunu büyük bir başarıyla sürdüren Akademi, sadece ilkokul ve okulöncesi düzeyleri için öğretmen yetiştirmekle kalmayıp öğretmenlik sertifikasına sahip olmak isteyen üniversite mezunlarını da öğretmenlik mesleğiyle tanıştırmaktadır. Bağımsız bir kampüs anlayışıyla özellikle öğretmen yetiştirmeye odaklanan ve bu konuda uzmanlaşmış olan Akademi, az ve seçilmiş bir öğrenci popülasyonuna en üst düzeyde kaliteli eğitim-öğretim hizmeti sunmayı amaçlamaktadır.
TARİHÇE
OMORFO DÖNEMİ: Öğretmen Koleji1937-1938 öğretim yılında Güzelyurt’ta açılmıştır. Omorfo ÖğretmenKoleji adını almıştır. Türk  veRum erkek öğrenciler yatılı olarak okumaktaydılar. Giriş sınavının yanısırabir de “Ordinary” ve “Distimotion” İngilizce sınavıyla öğrenci alınırdı.Kolej müdürü,pedagojik yönden akademik çalışmalar yapmış kişiler olarak ingiliz yönetiminceatandığı için ilk müdürler İngiliz’di. Öğretmenler ise Türk-Rum-İngilizkarmaydı. Öğretim Dili İngilizce’ydi. Ancak haftada iki ya da üç saatlikRumlar için Yunanca, Türkler için de Türkçe dersleri yapılırdı. Dersler kültürel,mesleki ve beceri ağırlıklıydı. Tarih, Coğrafya, Matematik, gibi derslerinyanısıra eğitim bilimine yönelik dersler ve metot dersleri verilirdi. Beceriağırlıklı derslere çok önem verilmiştir. Tarım-El Sanatları-İş Eğitimi-Müzik-BedenEğitimi ve Resim gibi derslerin yoğunlaştığı program görülürdü.Mesleki derslerin becerisi uygulama dersleriyle sağlanırdı. Uygulama içinmerkez ve köy okullarına gidilirdi. Hatta bir ara ilk bir yıl uygulama yapılmışsonra iki yıl ders alınmıştır. Bu uygulama çok uzun sürmemiştir.
1940’lı Yıllar
Bu yılda deneyim ve belli bir program çerçevesinde aşağıdaki koşullarlabayan öğretmen de yetiştirilmeye başlanmıştır.
a)     Kolej giriş sınavını kazanmak gerekirdi.

gerekirdi.
b)    Bir sınıf öğretmeninin gözetiminde, Kolej Müdürlüğünün sorumluluğundabir yıl gözlem yapmış olmalıdır.
1943’te Türk ve Rum bayanlar için iki ayrı ÖğretmenEğitimi Merkezi kurulmıştur. Bu merkezin öğrencileri ders yılını bumerkeze bağlı şehir okullarında uygulama yaparak daha sonra da eğitimdersleri görerek iki yıllık sürelerini doldururlardı. Bu merkezde Türklerinöğretim dili Türkçe, Rumların ise Rumca olmuştur.
1958’li Yıllar
Her iki toplumun kız ve erkek öğrencilerine hizmet amacıyla 1958 yılındaLefkoşa Rum tarafına yeni bir okul yaptırılmıştır. Ancak 1958’dekitoplumlararası olaylar nedeniyle Türk ve Rum öğrencilerin bir arada öğrenimgörmesi mümkün olmamıştır. Dolayısıyla yeni bina tümüyle Rumlara kalmıştır.Türklere de Baf Kapısı’na yakın Terresanta’da bir bina verilmiştir.
İlk Türk Müdürü de Halil Direkoğlu olmuştur.
1960’lı Yıllar
1960’ta Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla Türkiye’den öğretmenlergetirtilmiştir. Gelen hocaların hepsi de en seçkin dallarda çok iyi yetişmişöğretmenlerdir. Örneğin Fevzi Selen ilk isimlerden ve yöneticilerden birisidir.1969-1970 öğretim yılında şimdiki Devlet Halk ve Sanat MüziğiBinası’na yani eski İdadi binasına taşındı. 1974’e kadar burada öğretimyapıldı.
Harekat sonrasında yani 1974-1975 ders yılındaokul Girne’ye taşınmıştır.
1990’lı Yıllar
1990 yılında ise Lefkoşa’ya Küçük Kaymaklı’ya taşınmıştır.1994-95 öğretim yılında ise Atatürk İlkokulu’nun binasına taşınmıştır.1999 yılında Lefkoşa Dumlupınar bölgesindeki yeni binasında eğitimehizmet vermeye başlamıştır. 2000 yılında ise yeni Yasa ile Akademi’ye dönüşmüştür. Akademi personelimiz ile eğitim sürdürülmektedir.
Okulumuz 4 yıllık bir programla İlköğretime Sınıf Öğretmeni yetiştirmektedir.Bunun yanında Üniversite Mezunlarına Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı da verilmektedir.

--------------

Kuruluş: 1937
Tür: Akademi
Başkan: Doç. Dr. Zehra Özçınar
Öğretim üyeleri: 11
Akademik personel: 26
Konum: Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs
Okul renkleri: Bordo - Krem
Web sitesi: aoa.edu.tr

 Bu yazı 7784 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI