Bugun...

GÜL ÇATALOĞLU
DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
Tarih: 01-11-2016 11:22:00 Güncelleme: 01-11-2016 11:22:00


Bu ay siz değerli okuyucularıma Kıbrıs’ın ikinci üniversitesi olan DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’Nİ anlatacağım. Hatırlarsanız Gazimağusa’yı tanıtırken tek taş demiştim. Okulu da keza öyle... İngilizce hazırlık okuları, 1979 yılında kurulan 11 fakültesi, 5 yüksek okula sahip bir devlet okuludur... Hukuktan tutun spora kadar her türlü eğitim var. Yani sizin anlayacağınız beşi bir yerde... DOĞASIYLA İNSANIYLA bir cennet... Bence burada okumak gerek...

---------------------------

Doğu Akdeniz Üniversitesi ya da kısaca DAÜ (İngilizce: Eastern Mediterranean University, kısaca EMU), 1979 yılında temelleri atılmış Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kurulan bir Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak faaliyete geçen bir devlet üniversitedir.
Üniversite, lisans ve lisans üstü eğitimin yanı sıra bir de araştırma altyapısı sunan 168 programa (11 Fakülte ve 5 Yüksekokul) sahiptir. Eğitim dili tamamen İngilizce'dir. Ancak ingilizce hazırlık okulu, ingilizcelerini geliştirmek isteyen öğrenciler için mevcuttur. DAÜ birçok spor ve sosyal olanaklar sunmaktadır. DAÜ'nün Akademik Programları,Araştırma Danışma Kurulu aracılığıyla yapılan pek çok araştırma çalışması ile birlikte Fiziksel ve Sosyal Bilimler konularını kendine dahil etmektedir.
1979'da Yüksek Teknoloji Enstitüsü; İnşaat, Elektrik ve Makine Mühendisliği bölümlerinde toplam 105 öğrenciyle, üç yıl sürecek eğitim programını başlattı. Hedef, mühendis ile teknisyen arasında mesleki niteliğe sahip ara elemanları eğitmek ve başarılı olan öğrencilere “teknisyen-mühendis” diploması vermekti.
İlk Yıllar
1984 yılında İnşaat, Elektrik ve Makine Mühendisliği bölümleri dört yıllık programlara dönüştürüldü. 1985 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Türkiye Cumhuriyeti (TC) hükümetleri KKTC'de Doğu Akdeniz Üniversitesi adında bir üniversite kurulması konusunda görüş birliğine vardı. Bu çerçevede, adaya gelen T.C. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) heyeti Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nü üniversiteye dönüştürmek için incelemelerde bulundu.
1986 yılında da, KKTC Meclisinin kabul ettiği ve 18/86 sayılı Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuruluş Yasası ile Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Doğu Akdeniz Üniversitesi adını alarak bir devlet üniversitesine dönüştürüldü. Aynı yıl, Mühendislik Fakültesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, İşletme ve Ekonomi Fakültesi ile Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu kuruldu.
Üniversite, gelişimine 1990 yılında Mimarlık Fakültesi ile Turizm ve Otelcilik Yüksek Okullarının açılmasıyla devam etti.
1996 yılında Hukuk, 1997'de İletişim ve 1999 yılında Eğitim Fakülteleri eğitim-öğretime başladı.
2007 yılında Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kurularak eğitime başladı.
2010 yılında eğitime başlayan Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksek Okulu ve 2011 yılında kurulan Eczacılık Fakültesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi bünyesinde eğitim olanakları sunan fakülte sayısı 9’a, yüksekokul sayısı ise 4’e çıkmıştır.
Akademik Profil
11 fakülte, 5 yüksekokul ve İngilizce Hazırlık ve Yabancı Diller Okulunda, 95 lisans ve önlisans, 73 yüksek lisans ve doktora programlarıyla 90 farklı ülkeden 16,000'i aşkın öğrencisiyle ve kendi alanlarında uzman 35 farklı ülkeden 1000'i aşkın öğretim elemanıyla Doğu Akdeniz Üniversitesi, yenilikleriyle öncü olmaya ve tam anlamıyla Uluslararası bir dünya üniversitesi olma yolunda hızla yoluna devam etmektedir.
DAÜ, 2011 yılında bağımsız bir kurum olan Webometrics tarafından gerçekleştirilen ve 16 evrensel kriter dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda, dünyadaki 25.000 üniversite arasında ilk 2000 içinde yer aldı. Ayrıca, Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından yapılan dünya üniversiteler sıralamasında da Doğu Akdeniz Üniversitesi (ODTÜ URAP - University Ranking by Academic Performans – Akademik Performansa Bağlı Üniversiteler Sıralaması) dünyada ve Türkiye’de bulunan birçok devlet ve vakıf üniversitelerini geride bırakarak 1695’inci sırada yer aldı.
Ulusal standart ve kuralların yakın takipçisi ve uygulayıcısı olan Doğu Akdeniz Üniversitesi, uluslararası denklik ve denetimi ilerlemenin temel taşı görmektedir. Uluslararası Üniversiteler Birliği, Avrupa Üniversiteler Birliği, Akdeniz Üniversiteler Topluluğu, İslam Ülkeleri Üniversiteleri Federasyonu’na tam üye olan DAÜ, Amerika’da Teknoloji ve Mühendislik Programlarını denetleyen ABET tarafından da akredite olmuştur. Bu akreditasyon, mühendislik alanında dünyadaki en prestijli akreditasyon olup DAÜ ile birlikte Türkiye`de sadece ODTÜ, Bilkent, İTÜ ve Boğaziçi Üniversiteleri bu akreditasyona sahiptirler. İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Türkiye`de sadece üç üniversitenin üye olduğu EFMD ve AACSB`ye üyedir. Turizm ve Otelcililik Yüksekokulu’nun bu alanda dünyadaki tek kuruluş olan TEDQUAL’ dan alınmış akreditasyonu vardır. DAÜ, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs üniversiteleri arasında bu akreditasyona sahip tek üniversitedir. Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu (BTYO) Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Programı Uluslararası, Avrupa Akreditasyon sürecinden geçerek dünyada ASIIN ve Euro Label akreditasyonuna sahip bölgedeki ilk ülke olma ünvanına erişti. Doğu Akdeniz Üniversitesi akademisyenlerinin gerçekleştirdiği kültürel ve bilimsel çalışmalar birçok ülkede kaynak olarak kullanılmakta, ortak çalışmalara zemin hazırlamakta ve öğrencilerimize yol göstermektedir. Doğu Akdeniz Üniversitesi kalitesine güvenerek ulusal ve uluslararası denetime her zaman hazır üniversitedir.
Doğu Akdeniz Üniversitesi bugüne kadar, farklı kültür ve ülkelerden 32.000'in üzerinde mezun vermenin gururunu yaşamaktadır.
Öğrenci kulüpleri
Dogu Akdeniz Üniversitesi'nde 50'yi aşkın öğrenci kulübü bulunmaktadir. Bunlarin icinde: Galatasary Taraftarlari Kulubü, Fenerbahce Taraftarlari Kulubü, Besiktas Taraftarlari Kulubü, Edebiyat kulubu, Motor Sporlari Kulubü, Dans Kulubü, Tiyatro Kulubü, Sualti ve Yelkencilik sporlari Kulubü vs. yeralmaktadir.
Her yıl geleneksel olarak Mayıs ayı içinde düzenlenen Bahar Festivali DAU’de okuyan öğrencilerin de katılımıyla kampüste coşkulu bir ortam yaratmaktadır. Sosyal ve Kültürel İşler Rektör yardımcılığı, Öğrenci Kulüpleri, Öğrenci Aktivite Merkezi ve Üniversitemizin tüm birimlerinin çalışmaları sonucu birlikte düzenlediği Bahar Festivali dönem sona ermeden ve final sınavları başlamadan önce üniversiteye bir canlılık, bir heyecan, bir renk getirmektedir. Öğrenci Kulupleri yıl boyunca hazırlıklarını sürdürdükleri çalışmalarını paylaşma fırsatı bulmaktadır. Sahne sanatlarının değisik türlerinin sergilendiği sahneler öğrencilerin ve dışarıdan gelen ziyaretçilerin akın ettiği yerler arasındadır. Ayrıca öğrencilerin açtıkları standlarda farklı ürünler satıldığından cazibe merkezi olmaktadırlar.
Bahar Festivali boyunca ayrıca dışarıdan müzik grupları, sanatçılar, akademisyenler, gazeteciler davet edilerek öğencilere farklı kültürel ve sosyal etkinlikleri takip edebilme fırsatı yaratılmaktadır. Festivalin zengin içeriği öğrencilerimize unutamayacakları bir anı olmakla kalmayıp, farklı kişileri tanıma olanağı da sunmakta ve dönemim tüm yorgunluğunu da atmalarına vesile olmaktadır.
Kütüphaneler
Doğu Akdeniz Üniversitesi, Türkiye'de dahil bölge ülkelerinin çok azında bulunan gelişmiş kütüphanlerden birine sahiptir. Heryıl binlerce kitap alımıyla sürekli yenilenen ve büyüyen, halen 140.000'den fazla kitap bulunan kütüphanede bilgisayarlı yayın tarama olanağı da mevcuttur.
Doğu Akdeniz Üniversitesi Kütüphanesi’nde, dünya ile bilgi alışverişi INTERNET ve CD-ROM’lar ile gerçekleştirilmektedir. Üniversite Kütüphanesi’nde eğitim yanında; konferans, konser, resital gibi etkinlikler içinde kullanılan 220 kişilik bir konferans salonu (auditorium)bulunmaktadır, 60 kişilik audio-visual salonu, 1 sergi salonu bulunmaktadır. DAÜ Kütüphanesi’nde ortalama günlük okuyucu sayısı 2.500’dür. Ayrıca Kütüphanenin imza günleri, kitap, afiş, resim sergileri gibi kültür-sanat etkinliklerinde kullanılan genis bir sergi kabul salonu da vardır.
Sağlık Hizmetleri
Doğu Akdeniz Üniversitesi yerleşkesi içerisine 6’sı üniversite, 5’i Yap-İşlet-Devret ve biri özel olmak üzere, birbirinden farklı oda seçenekleri sunan, çevresi spor tesisleri ile donanmış, yaklaşık 4700 öğrenciyi barındırabilecek 11 adet yurt bulunmakta ve dünyanın 68 değişik ülkesinden gelen yabancı öğrencilerle yıllar boyu sürecek arkadaşlık kurma ve kaynaşma ortamı sağlamaktadır.
DAÜ Yurtlarının sunduğu barınma ve yemeğin dahil olduğu paket ücretleri ile Üniversite öğrencilerine ekonomik aile yaşamı ortamı sağlamaktadır. Yeni kayıtlı tüm Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine yurt imkanları sunulmakta ve yurt odalarındaki, yatak, yastık, nevresim ve battaniye yurt tarafından tedarik edilmektedir. Ortak alanlar ve hijyenik ortamlar günübirlik, odalar ise haftada 2-3 kez temizlenerek öğrencilere sağlıklı bir ortam sağlanmaktadır. Ayrıca, kampüs üzerinde bulunan yurtlarda öğrencilerin kendi giyeceklerini yıkayabilecekleri çamaşırhaneler bulunmaktadır. 

---------------------

ÖĞRENCİ HİZMETLERİ OFİSİ

Öğrenci Hizmetleri Ofisi, öğrencilerin akademik yıl içerisinde karşılaştıkları her türlü sorunu, etkin personeli ile çözmeyi amaçlıyor Ofis bununla birlikte öğrencilere: 
Muhaceret İşlemleri,
Kampüs Dışı Barınma,
Öğrenci Kimlik Kartı,
KKTC Sağlık Sigortası,
Kriz Masası,
Diploma Onayı,
Çağrı Merkezi,
Para Yatırma gibi hizmetleri sunuyor.
Öğrenci Hizmetleri Ofisi, işlevi genişletilerek daha verimli ve tüm öğrencilerin sıkça yararlanabilecekleri bir merkez haline getirilmiş.. Öğrenci Hizmetleri Ofisi'ne gelerek ya da yine Öğrenci Hizmetleri Ofisi bünyesine eklenen çağrı merkezini arayarak aklınıza takılan her türlü soruya yanıt bulabilirsiniz.
Çağrı Merkezi (+90 392 630 11 11) öğrencilere ve aynı zamanda velilere de hizmet veriyor. Öğrenci velileri, öğrencileri hakkında en doğru ve doyurucu bilgiye çağrı merkezi aracılığı ile ulaşabiliyor.
Çalışma saatleri:
08.00 - 17.00

---------------

REKTÖR PROF. DR. NECDET OSAM

Sevgili Öğrenciler
2016-2017 akademik yılı güz dönemine hoş geldiniz. Eski öğrencilerimiz bildikleri, tanıdıkları ortama geri dönerken, yeni öğrencilerimiz ise büyük DAÜ ailesinin yeni üyeleri olarak aramıza katıldılar. Tüm öğrencilerimizi en içten duygularla kucaklar, yeni akademik yılın hepinize sağlık, başarı ve mutluluk getirmesini dilerim.
Değerli gençler, eğitim emek, sabır, uzun çalışma süreci ve odaklanma gerektiren çok önemli bir uğraştır. Bu uğraşta başarılı olmak hepinizin temel hedeflerinden biri olmalıdır. Üniversitemizde alacağınız eğitim sizlerin mesleki gelişiminizin başlangıç noktası olacaktır. Ancak Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde eğitim almak sadece bilim ile ilintili değildir; bu eğitim, kültürel, sosyal ve uzgörüsel gelişiminizi ve duygusal zekanızı geliştirmenin yanı sıra, evrensel nitelikleri yerel özelliklerle birleştirebilmenizi de sağlayacaktır. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin sınırları içinde oluşturacağınız gerçek bir “dünya vatandaşı” olma özelliği, bu sınırların dışında başarılı birer meslek insanı olmanızı ve çevresiyle uyumlaşabilen, liderlik edebilen tam donanımlı, hareketli bireyler olmanızı da sağlayacaktır. Tüm bu süreç içinde size rehberlik edecek olan temel değerler ise erdem, bilgi, gerçek ve gelişim olacaktır.
Sevgili öğrencilerimiz, ailelerinizden uzakta olmanız zaman zaman buruk bir hüzün duymanıza neden olabilir. Bu psikolojiyi yenmenin en iyi yollarından biri yaşadığınız çevreyi tanımaktır. Unutmayınız ki Gazimağusa birçok önemli kültüre ev sahipliği yapmış çok tarihi bir kenttir. Şehirde yapacağınız bir yürüyüş, ya da yerleşke içinde bulunan spor salonlarında yapacağınız aktiviteler sizi rahatlatacaktır. Bu arada yönetim olarak kapımız sizlere her zaman açık olacaktır. Emin olmanızı isterim ki, üniversitedeki her öğretim üyesi de aynı şekilde “açık kapı” politikasıyla sizlere yardımcı olacaktır. Amacımız sizin mutlu, huzurlu ve kaliteli bir eğitim dönemi geçirmenizi sağlamaktır.
Değerli gençler, hepinize yeniden hoş geldiniz der; yeni akademik yılda çalışmalarınızda sonsuz başarılar dilerim.

 Bu yazı 8174 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI