Bugun...

GÜL ÇATALOĞLU
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ
Tarih: 02-12-2016 11:26:00 Güncelleme: 02-12-2016 11:26:00


-------------------

Ben bu ay siz değerli okuyucularıma Kıbrıs’ta 3. Üniversite olan GİRNE AMERİKANI’ı  anlatacağım. Bildiğiniz gibi LEFKOŞA’ya Ankara, GİRNE’ye İstanbul demiştim. Girne Amerikan, 1985 yılında ilk vakıf (özel) ünivesite çok kapsamlı olarak kuruldu... ilk öğretimden liseye,  Üniversitede ise ekonomiden hukuka,  tıptan spora bir çok branşları var. okulda Türkçe ve İngilizce eğitim veriliyor.

-------------------

 

Girne Amerikan Üniversitesi 1985 yılında kurulmuştur. Yedi öğrenci ile küçük bir başlangıç yapan üniversite, sadece 29 yıl sonra bugün 10,500`ün üzerinde öğrencinin eğitim aldığı güçlü bir üniversite haline gelmiştir. Açıldığı günden bu yana GAÜ, Kuzey Amerika ve Avrupa’da bulunan üniversiteler ile işbirliği anlaşmaları imzalamıştır. GAÜ, YÖK (Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanınan Kıbrıs’taki ilk üniversitelerden biridir. Bunu takiben üniversitemiz YÖDAK (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanınmıştır. Bu gelişmeleri çok sayıda program, akreditasyon ve ulusrarası üyelik takip etmiştir.
Girne Amerikan Üniversitesi 1995 yılında uluslararası yüksek öğrenim sektöründe gelişmeye başlamıştır. Bu tarihten itibaren Hindistan, Kazakistan, Pakistan, Sri Lanka, Kırgızistan, Türkiye, Polonya, Rusya, Beyaz Rusya, ABD, Birleşik Krallıklar, Çek Cumhuriyeti ve Hong Kong’da eğitim ortaklıkları kurulmuştur. Bu ortaklıklar, öğrencilerimizin farklı kültürleri tanıma ve öğrenmelerine yardımcı olurken; kendilerini geliştirmelerine ve ufuklarını genişletmelerine imkan sağlamak için öğrenci değişim programlarını kapsamaktadır.
Kurucuların hedefi topluma bilgili, yetenekli, yaratıcı ve eğitimli bireyler kazandırmaktır. Üniversitemiz şu anda küresel dünyanın yükselen meslekleri Denizcilik, Havacılık, Sahne Sanatları, Hukuk, İleri Mühendislik Disiplinleri ve Güzel Sanatlar ile Mimarlık, İç Mimarlık, Uluslararası İşletme, Uluslararası İlişkiler, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik gibi, 6 Yüksek Okul, 8 fakülte, 2 enstitü ve 13 farklı Meslek Yüksek Okulunda , 52 lisans, 41 yüksek lisans ve 13 doktora programında eğitime devam ederken, 2012-2013 öğretim yılı itibariyle YÖK onayı ile Türkçe Hukuk, Çin Dili ve Edebiyatı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Sınıf Öğretmenliği, Sağlık Yönetimi, Ergoterapi, Enerji Sistemleri Mühendisliği , Ebelik, İnşaat Mühendisliği ve Sivil Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği bölümlerinde de eğitime başlamıştır. 2014-2015 Akademik yılında açılması planlanan yeni bölümler için hazırlıklar devam etmektedir.
29 yıllık tarihsel gelişimi boyunca GAÜ, teknoloji ve öğretim yöntemleri alanında meydana gelen en son gelişmelerin kullanımını etkin kılmaya çalışmıştır. Öğrenci sayısına göre en yüksek doktoralı akademisyen oranına sahip olmakla beraber öğrenci sayısına göre de en yüksek bilgisayar kapasitesine sahiptir. Eğitimde yeniliklerin öncüsü olan GAÜ, bünyesinde bulunan televizyonu (GAU TV) ve radyosu (GAU FM) ile öğrencilerimize derslerinde yardımcı olmak amacıyla seçilmiş olan dersleri ve seminerleri yayınlamaktadır.
GAÜ’DE YAŞAM
Girne Amerikan Üniversitesi öğrenci sayısına göre yüksek doktoralı akademisyen oranına sahip eğitim kadrosu ile bir dünya üniversitesidir. Uluslararası vizyona sahip güçlü akademik kadro eşliğinde, üstün teknoloji ile donatılmış araştırma merkezlerinde, GAU TV & GAU FM`de öğrendiklerini uygulayabilecek; sahne sanatları binasında  ve spor komplekslerinde yeteneklerini yeniden keşfetmeye ve şekillendirmeye ne dersin?
Yılda 1000`in üzerinde etkinliğin yapıldığı ve `` bu kampüste hayat var! `` diyeceğin bir üniversite deneyimini sen de yaşayabilirsin. Üniversitenin Girne şehri ile bütünleştiği muhteşem bir doğada yer alan ana kampüsünde ve uluslarararası kampüsleri olan İngiltere, Hong Kong, ABD ve Türkiye kampüslerindeki ayrıcalığını yaşayacaksın.
40 ÜLKEDEN AKADEMİSYEN
Girne Amerikan Üniversitesi, 3 kıtada yer alan kampüsleri ve uluslararası misyonu doğrultusunda, 40 ayrı ülkeden akademisyeni ile 100 farklı ülkeden gelen 15.000`in üzerinde öğrencisine yüksek standartta eğitim olanakları sunan ve akademik programlarına dünyadaki tanınmış akreditasyon kurumlarından onay alan Kıbrıs’ın ilk üniversitesidir.
 TÜRKİYE’NİN İLK DÖRT
ÜNİVERSİTESİ ARASINDA
Türkiye`nin en iyi ilk dört üniversitesi arasında
Girne Amerikan Üniversitesi, Türkiye`de en iyi İşletme eğitimi veren ilk 4 üniversite arasında yer alıyor. Avrupa Birliği (AB) İşletme Eğitimi Denetleme Konsorsiyumu Eduniversal tarafından; Avrasya, Ortadoğu Ülkeleri ve Türkiye  gurubunda ilk 18 üniversite arasında gösterilen GAÜ, mimarlık alanında ise Türkiye`de en iyi mimarlık eğitimi veren ilk 10 üniversite arasında yerini aldı.
Evrensel bir üniversite kimliğine sahip olan Girne Amerikan Üniversitesi, 3 kıtaya yayılmış kampüsleri, 200`e yakın dünya üniversitesi ile yaptığı akademik işbirliği anlaşmaları, uzaktan eğitim ve yurt dışı eğitim programları ile sana farklı eğitim seçenekleri sunmaktadır.
BU KAMPÜSTE 
HAYAT VAR
GAÜ öğrenci odaklı eğitiminin yanında, öğrencilerin sosyal ve  kültürel yönlerini geliştirecek etkinlikler düzenlemektedir. Her akademik yılda 1000`i aşkın akademik, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler çerçevesinde, alanında uzman kişilerden derslerini destekleyecek seminer, konferans ve söyleşiler gerçekleşmektedir.
Her yıl geleneksek olarak düzenlenen Akademik Yıl Açılış Şöleni ve Korteji, Bahar Şenlikleri, Dans ve Tiyatro Festivalleri ile kampüs yaşamının içinde olacaksın. KKTC`de akademik ve sosyal etkinliklerde birçok ilklere imza atan GAÜ, sosyal sorumluluk projeleriyle de adından söz ettirmektedir.
GAÜ, bilginin tecrübe ile geliştiğinin bilincindedir. Bu sebeple senin için hazırladığı uluslararası standartlardaki eğitim içeriğini, sunduğu pratik imkanları ile desteklemektedir. Bu şekilde mezuniyet sonrası iş hayatına atıldığın zaman yaşayabileceğin zorlukları en aza indiriyor, karşılaşabileceğin problemlere yönelik hızlı çözüm üretebilme yeteneğini geliştiriyoruz.

--------------------

Girne Amerikan Üniversitesi’nde Atatürk’ü Anma Töreni

Girne Amerikan Üniversitesi;  Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu; Ulu Önder Atatürk’ü,  ölümünün 78’inci yılında düzenlediği  tören ve etkinlikler ile andı. Ata’yı  anma törenine, GAÜ Akademik ve İdari Kadrosu  ile Öğrencileri katıldı.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ilk anma töreni, GAÜ Rektörlük Binası önündeki,  Atatürk Büstü alanında, Ata’nın edebiyete intikal ettiği saat olan 09.05’de,  Saygı  Duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın hep birlikte okunması ile başladı. Daha sonra;  Anma programına, Uluslararası Kongre Merkezi ‘Spectrum’da  devam edildi.
Eğitim Fakültesi, Atatürkçü Düşünce Kulübü, Tiyatro Kulübü ve Müzik Kulübü tarafından yapılan program doğrultusunda;  Spectrum Hall’deki etkinlikler, GAÜ Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölüm Başkanı  Prof. Dr.Nejat Sefercioğlu’nun açılış konuşması başladı. Prof. Dr. Sefercioğlu, “Atatürk’ün, cumhuriyeti emanet ettiği sevgili gençler; Allah’ın üstün vasıflar ile yarattığı ayrıcalıklı insanlar vardır. Bunlar, ileri görüşlü, inançlı, duyarlı ve çalışkan insanlardır. Onların başardığını,  çoğumuz hayal bile edemeyiz.  Böyle insanlara, dahi diyoruz.  Mustafa Kemal de,  bu deha sahibi insanlardan biridir. Hepimizin imrenerek, biraz da kıskanarak baktığımız zaman, kusurlarını arayıp, küçümsemeye çalıştığımız dahiler olmak, yani Mustafa Kemal olabilmek kolay değildir. Çünkü,  Mustafa Kemal olmak; ileri görüşlü, kararlı, güçlü ve çalışkan olmak, başaracağım diye başlamak ve  başarmak demektir. Mustafa Kemal olmak; canını, kanını, malını vatana adamış, aç, susuz, uykusuz;  yedi düvele meydan okumak ve  zamanın en büyük müttefik donanmasını, Çanakkale’nin karanlık sularına gömüp, destan yazabilmektir. Mustafa Kemal olmak; ‘ben size taaruzu değil,  ölmeyi emrediyorum’ diyebilmektir” şeklindeki duyguları ile seslendi. Prof. Dr.Nejat Sefercioğlu, yine  kendisinin kaleme aldığı bir şiir ile de konuşmasını sonlandırdı.

---------------------

Elysium Court Kız Yurdu

Elysium Court Kız Öğrenci Yurdu tek kişilik ve iki kişilik odalar ile Girne American Üniversitesi öğrencilerine hizmet vermektedir. Elysium Kız Öğrenci Yurdu üniversite kampüsümüz içerisinde yer almaktadır, eğitim binalarına mesafesi ortalama 100 metredir. Genel temizlik günlük olarak yurt personeli tarafından yapılmakta, oda temizliği ise öğrencinin kendisine aittir.  Güvenlik tüm GAÜ  yurtlarında olduğu gibi 24 saat hizmet vermektedir,  okul servisleri ile Girne`ye ücretsiz ulaşım sağlanmaktadır. Ortak kullanım amaçlı bahçe konaklayan tüm öğrenciler için tasarlanmıştır. 

---------------------------

ADRES :
Girne Amerikan Üniversitesi, Universite Caddesi, P.K. 5, Karmi Kampüsü, Karaoğlanoğlu, Girne / KKTC Tel : +90 (392) 650 2000 Dahili Numaralar: 1221, 1205 Faks : +90 (392) 650 20 61, 650 20 62, 650 20 70 www.gau.edu.trBu yazı 7700 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI