Bugun...

GÜL ÇATALOĞLU
ULUSLARARASI FİNAL ÜNİVERSİTESİ
Tarih: 01-03-2017 14:47:00 Güncelleme: 01-03-2017 14:47:00


Sevgili Ekonomik Durum gazetesi okurları, öncelikle tüm Balıkların yaşgününü kutlarım. Bu ay siz değerli okurlarıma Uluslararası Final Üniversitesi’ni anlatacağım. Biliyorsunuz ben Girne’yi çok seviyorum. Burasını İstanbul gibi görüyorum. Uluslararası Final Üniversitesi de Girne’de. Özel bir üniversite olan Final,  etkinlikleriyle beğeni topluyor. Bu okulu görmek ve okumak gerek....

--------------------------

Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak Uluslararası Final Üniversitesi’nin iddialı iki kurum tarafından oluşturulduğunu üniversitenin yükseköğretimde de çok iddialı bir kurum olacağını kaydetti.
Öğrenci sayısının çok fazla olduğu bir üniversite düşünmediklerini belirten Öztoprak, nicelikten çok niteliğe önem vereceklerini dile getirdi.
Rektörlük görevini kabul etmesinde en önemli etkenin Uluslararası Final Üniversitesi’nin kurucuları ile yükseköğretim ile ilgili görüşlerinin kendi  görüşleriyle uyumu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Öztoprak, “Eğitimde kaliteye önem verdiklerini ve yükseköğretime önemli miktarda yatırım yapmaya hazır oldukları bilgisini aldım. Bu ilkeli vizyona ilaveten yeni bir üniversitenin kuruluş safhasında bulunma fikri beni heyecanlandırdı. Bu görevi bir ‘challenge’ olarak değerlendirdim ve kabul ettim. Başarılı olmak için elimden geleni yapacağım” diye konuştu.
Eğitim yelpazemizi 
genişleteceğiz
Rektör Abdullah Öztoprak, Uluslararası Final Üniversitesi’nin 11 programının YÖDAK tarafından onaylandığını ancak 2016-2017 akademik yılında üç fakülte ve bir yüksekokulda 6 programla eğitime başlayacaklarını kaydetti.
Öztoprak bu programları şöyle açıkladı: “Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Turizm İşletmeciliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik), Beden Eğitimi Öğretmenliği.”
Rektör Öztoprak, ileriki yıllarda halen açılmış olan Mühendislik, Eğitim ve İşletme Fakülteleri’ne bağlı olarak yeni programlar da açılacağını belirterek hukuk, mimarlık, fen bilimleri ve sağlık gibi alanlarda da yeni fakülteler ve yüksekokullar açarak üniversitenin eğitim yelpazesini genişleteceklerini dile getirdi.
EHEA tarafından 
belirlenen prensipleri   uygulayacağız
Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak, Avrupa’da Bolonya süreci çalışmaları ile oluşturulan Avrupa Yüksek Öğrenim Alanı (EHEA) tarafından belirlenen prensiplerin rehberleri olacağını kaydetti ve genel prensiplerinin nasıl olacağını açıkladı.
Öztoprak, Uluslararası Final Üniversitesi’nin hakiki bir uluslararası üniversite olacağını KKTC ve TC yanında diğer ülkelerden de yüksek sayıda öğrenci alacaklarını kaydetti.
İngilizce eğitim veren bölümlerde 3. Ülkelerden de akademik personel istihdam edeceklerini belirten Öztoprak, dünyanın çeşitli üniversiteleriyle akademik işbirliği anlaşmaları imzalayarak öğrenci değişimine gideceklerini söyledi.
“Kaliteli eğitimde iddialıyız”
Kaliteli eğitimin yüksek eğitimin en önemli unsurlarından olduğuna vurgu yapan Rektör Abdullah Öztoprak, Uluslararası Final Üniversitesi’nde kaliteli akademik personel ve güçlü altyapı ile kaliteli eğitim sağlayacaklarını bu konuda iddialı olduklarını söyledi.
“Kalitenin tescili akademik akreditasyonlardır” diyen Öztoprak, bu konuya da gereken önemi vereceklerini, ilk yıllardan başlayarak programlarının EHEA yetkili kurulları ve YÖK tarafından onaylanmış akreditasyon kurumları tarafından akredite edilmesini sağlayacaklarını kaydetti.
Öğrencilerle şahsen 
ilgileneceğim
Rektör Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak, Uluslararası Final Üniversitesi’nin öğrenciye önem vereceğini ve üniversitede eğitimin öğrenci odaklı olacağını kaydetti. Öztoprak, öğrencilerin sorunları ile yakından ilgileneceklerini ifade etti.yeşil bir çevre içerisinde, modern mimari anlayışı ile tasarlanmış binalardan oluşmaktadır. Sahip olduğu 52,000 m2’lik eğitim alanı,  8,500 m2’lik açık ve kapalı sosyal alanı olduğunusöyledi.
Öztoprak, “Oğlunu, kızını bize teslim edecek olan aile bilecek ki biz onların akademik ve diğer sorunlarıyla çok yakından ilgileneceğiz” dedi.
Akademik personelin kapısının öğrencilere her zaman açık olacağını dile getiren Rektör Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak, bu konuya bizzat çok önem verdiğini ve imkan buldukça öğrencilerle şahsen ilgileneceğini belirti.
İstihdam edilebilirliğe 
önem vereceğiz
Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak, Avrupa Yüksek Öğrenim Alanı’nın (EHEA)belirlediği önemli hedeflerden birinin de istihdam edilebilirlik olduğunu söyleyerek, bu konuya da önem vereceklerini söyledi, “programlarımızı bir paydaş olarak gördüğümüz işverenlerle birlikte oluşturacağız ve eğitim sırasında uygulamaya çok önem vereceğiz” dedi.
Öztoprak, “Üniversiteler sadece eğitim vermezler. Üniversite akademik personelini lise hocalarından farklı kılan husus uzmanlık alanında araştırma yapmalarıdır. Araştırmacı yanları güçlü hocalar seçerek kuruluşundan itibaren araştırma ve bilimsel yayına önem vereceğiz” diye konuştu.
Öztoprak, üniversitelerin bir diğer görevinin de içinde bulundukları topluma ve ülkeye hizmet vermek olduğunu söyleyerek oluşturacakları güçlü kadro ile halkın sorunları ile de ilgileneceklerini belirtti. 
Dimağ Çağıner
Uluslararası Final Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dimağ Çağıner 2015 yılında kurulan Uluslararası Final Üniversitesi’nin 5 Nisan 2016 tarihinde YÖDAK izni ile 3 fakülte, 9 bölüm ile KKTC’nin üniversiteleri arasında yerini aldığını belirtti.
Bir buçuk yıllık geçmişe sahip üniversitenin Türkiye’nin 36 yıllık geçmişi ile en köklü eğitim kurumlarından olan Final Okullar Grubu ile KKTC hizmet sektörünün en eski grup şirketlerinden Ünal Çağıner başkanlığındaki DMG eğitim kurumları ile ortak vizyon ve misyon ile birleştiğini kaydetti.
Çağıner, şunları söyledi: “Çok değerli İbrahim Taşer hocam ile tanıştığım zaman bu kadar aydın, bilgili birsi ve bu kadar mütevazi nasıl olur diye çok düşündüm. Sayın hocam, yapmış olduğumuz görüşmelerde eğitim sektörümüze bakış açımız, vizyonumuz gibi konularda çok değerlendirmelerde bulundu. Gerek hayat tecrübesi gerekse gelecek beklentilerimiz ve eğitim konusundaki vizyonumuzun yüzde yüz uyduğunu gördük ve üniversitemizi KKTC üniversiteleri arasına katma kararı aldık” dedi.
Sıfırdan bir üniversite içerisine girmediklerini anlatan Çağıner, gerek Final Grubu’nun 36 yıllık tecrübesinin ve mezun ettiği nice kaliteli öğrencilerin ve şu anki pozisyonları ortak üniversitemize inanılmaz güç katmaktadır. DMG Şirketler Grubu’nun özellikle hizmet sektöründeki yatırımları, büyük çaptaki operasyonları KKTC’deki ve genel olarak global dünyasındaki iş dünyasını nasıl bireylere ihtiyaç duyacağı konusunda eğitimimize katkı sunacaktır” dedi.
Taşel: On binlerce genç 
yaşama hazırlanacak
Uluslararası Final Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı İbrahim Taşel üniversiteyle ilgili bilgi verdi.
İbrahim Taşel, Uluslararası Final Üniversitesi’nin KKTC’de ve Türkiye’de on binlerce gencin yaşama hazırladığı başarılı bir eğitim kurumu olacağını kaydetti.
Taşel, Uluslararası Final Üniversitesi’nin bu yıl YÖDAK’tan 9 bölüm için onay aldığını ve bu bölümlere öğrenci almaya başladıklarını anlattı. Taşel, Uluslararası Final Üniversitesi bünyesinde önümüzdeki yıllarda da eğitim, mühendislik, sağlık başta olmak üzere birçok farklı alanda yeni bölümlerin açılacağını kaydetti.
İbrahim Taşel, ayrıca YÖK’ün tercih kılavuzunda bu yıl Uluslararası Final Üniversitesi’nin yer alamadığını belirtti.
Uluslararası Final Üniversitesi’nin bu yıl sadece KKTC vatandaşları, TC vatandaşlarından liseyi KKTC’de bitirenler ve Türkiye dışındaki ülkelerden öğrenci alacağını kaydeden Taşel, “Gelecek öğretim döneminden sonra da Tercih Kılavuzuna girecek ve Türkiye’den öğrenci almaya başlayacaktır” dedi.
Tercihimiz kendi 
mezunlarımız olacaktır
Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı İbrahim Taşel, Uluslararası Final Üniversitesi’nin en önemli farkının yetiştirecekleri öğrencilere, üniversite boyunca staj ve mezuniyet sonrasında da iş imkânı sunabilecek donanımda olması olduğunu belirtti.
Türkiye’de sayıları 400’ü aşan Final Eğitim Kurumları’nda 10 binin üzerinde öğretmen çalıştığını söyleyen Taşel, “Her yıl 2 bin civarında öğretmen istihdamı sağlıyoruz. Bu kurumlar için öncelikli tercihimiz kendi mezunlarımız olacaktır” dedi.Final’in KKTC’de de dershaneleri ve okulları olduğunu söyleyen İbrahim Taşel, turizm ve işletme alanında da DMG Şirketler Grubu’nda çok sayıda istihdam imkânı olduğunu ifade etti.
Taşel, bunun Uluslararası Final Üniversitesi öğrencileri için önemli bir avantaj oluşturacağını düşündüklerini kaydetti.

--------------

İLETİŞİM:

TELEFON: +90 392 650 6666
www.ufu.university
[email protected]
ADRES: Final International University Toroslar Avenue, No:6, 99370, Catalkoy, Kyrenia via Mersin 10 Turkey, TRNC

 Bu yazı 7001 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI