Bugun...

GÜL ÇATALOĞLU
KIBRIS SAĞLIK VE TOPLUM BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ
Tarih: 03-04-2017 13:03:00 Güncelleme: 03-04-2017 13:03:00


Sevgili Ekonomik Durum gazetesi okurları, bu sayıda sizlere Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’ni tanıtacağım. Cennet adası Güzelyurt ilçesinde ilk özel üniversitesi olan bu okul anlatmakla bitmez. Öncelikle Kıbrıs’ta yaşayan öğrenciler ve öğretim görevlileri için çekim merkezi. Üniversite, kadınlara ve engellilere pozitif ayrımcılık yapan ilk kurum olmayı hedefliyor.

-----------------------

Güzelyurt’da 25.000 m2 açık, 20.000 m2 kapalı alanda kurulu Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi kampüsü içerisinde, laboratuvarlar, toplantı ve konferans salonları, amfiler, sağlık merkezi, derslikler, dijital kütüphane, bilgisayar laboratuvarları ve akademik alanların yanı sıra, yüzme havuzu, tenis kortu, fitness canter, kuru temizleme, bay ve bayan kuaför, basketbol sahası, dinlenme alanları, 2 adet kafeterya, süpermarket, 1.050  yataklı yurt binası ile öğrencilerine çok geniş imkânlar sunuyor. Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesiʼnde kaliteden ödün vermeden, dünya standartlarında bilim insanlarının önderliğinde, liderlik vasıflarına sahip, uluslararası arenada rekabet açısından donanımlı ve mesleki etik kurallara bağlı öğrenciler yetiştirme amaçlanıyor.
Öncelikle Kıbrısʼta yaşayan öğrenciler, ardından dünyanın her yerinden gelen öğrenciler ve öğretim görevlileri için çekim merkezi bir üniversite kurarak, bulunduğumuz coğrafyada kadınlara, Kıbrıslılara ve engellilere pozitif ayrımcılık yapan ilk kurum olmayı hedefliyor...
Öğretim elemanı başına düşen öğrenci oranını uluslararası standartlarda tutan bir eğitim modeli geliştirerek, işlevsel bir akademik rehberlik ve danışmanlık sistemi kuruldu.
Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi olarak Cennet adanın Güzelyurt ilçesinde çok kısa bir sürede hazırlıklarını tamamlayarak yeni eğitim-öğretim yılına iddialı bir başlangıç yaptı.. Diş Hekimliği, Eczacılık, Hemşirelik, Hukuk, Çocuk Gelişimi,  Beslenme ve Diyetetik bölümleri başta olmak üzere laboratuvar ve uygulama olanakları bulunan üniversitede, üniversite tanımına uygun bir şekilde çevresiyle de bütünleşik bir yapılanma içerisinde. Geniş laboratuvar imkanlarını öğrencilerinin yanında Güzelyurt ve tüm Kıbrıs’a açmaktadır. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ilk olarak Güzelyurt’ta yurttaşlara ücretsiz işitme taraması, ücretsiz göz taraması, engelli-yaşlı yurttaşlara ücretsiz fizik tedavi desteği gibi projelerle herkesin üniversitesi olma yolunda adımlarını atmaya hazır. “Sağlıklı bir eğitim” sloganıyla ilerleyen üniversitemiz, Kıbrıs’ta eğitim kalitesini daha da ileri taşımak için deneyimli eğitim kadrosu ve fiziksel imkanlarıyla her an siz değerli misafirlerimizin ziyaretine açık.
Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi, öğrencilerini ders dışı zamanlarında topluluk ve sportif faaliyetlere yönlendirerek, alanlarında kendilerini geliştirmelerine önem veriyor.  Bu doğrultuda üniversite bünyesinde gerçekleşen sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler Öğrenci Yaşamı Daire Başkanlığı tarafından organize ve koordine ediliyor.. 
Öğrenci kulüpleri
Öğrencilerimiz, tamamı kendileri tarafından kurulan topluluk ve kulüplerin tüm kuruluş, yönetim ve işleyiş aşamalarında yer alarak kendilerini geliştirme fırsatları yakalıyor. Genç yaşa sahip üniversitede 30’un üzerinde öğrenci topluluğu/kulübü bulunmakta ve her akademik yılda topluluk sayıları hızla artmaktadır.
Üniversitemizin her öğrencisi istediği Öğrenci Topluluğu ya da kulübüne üye olabilir ve ya kendi ilgi duyduğu alanda gerekli şartları yerine getirerek yeni topluluk/kulüp kurabilir. Öğrenci Toplulukları/Kulüpleri ile ilgili soru ve görüşleriniz için [email protected] e-posta adresine mesajlarınızı iletebilirsiniz.
Sportif faaliyetleri
Birim Sportif becerileri geliştirmek, yaşam boyu dostluklar oluşturmak ve sağlıklı yaşam tarzını teşvik etme amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirmektedir.
Akademik yıl boyunca öğrencilerimiz kampüslerimizde gerçekleştirilen spor turnuvalarına katılabilir, rekabetçi ve eğlence merkezli  sportif faaliyetlerde yer alabilirler.
Aynı zamanda üniversitede, öğrencilerinden oluşturdukları spor takımları ile üniversiteler arası spor yarışma ve liglerine katılmaktadır. Spor faaliyetler ile ilgili soru ve görüşleriniz için [email protected] e-posta adresine mesajlarınızı iletebilirsiniz.
Engelli Danışma ve 
Koordinasyon Birimi
Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Engelli Danışma ve Koordinasyon Birimi, engelli öğrenci, öğretim üyeleri ve idari personelleri kampüsler içerisinde akademik ve sosyal yaşamlarında karşılaşabilecekleri zorlukları ortaya çıkarır, sorunlar karşısında çözümler üreterek gerekli düzenlemeleri gerçekleştirmek amacıyla çalışır. Ayrıca birim, engellilik konusunda farkındalık yaratacak etkinlikler gerçekleştirmeyi hedefler.
Engelli birimine soru ve görüşleriniz için [email protected] e-posta adresine mesajınızı iletebilir, engelli danışma ve koordinasyon birimi internet sitemizden bilgiler edinebilirsiniz.
Üniversiteye ait 
başlıca bölümler
Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi altında matematik öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi (psikoloji, psikolojik danışmanlık, sosyal hizmet, sosyoloji)  sağlık yüksekokulu (hemşirelik, ebelik, beslenme ve diyetetik, fizyoterapi ve rehabilitasyon, çocuk gelişimi) Adalet Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) (ilk ve acil yardım, diş teknisyenliği, anestezi, ameliyathane hizmetleri, tıbbi görüntüleme teknikleri, diyaliz hizmetleri, çocuk gelişimi, odyometre, optisyenlik, tıbbi laboratuvar teknikleri, radyoterapi, iş sağlığı ve güvenliği, tıbbi görüntüleme) bölümleri bulunuyor. Üniversite’nin Türkçe Hazırlık Okulu, İngilizce Hazırlık Okulu ve yaz okulunun yanı sıra Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Osmanlı Araştırmaları Enstitüsü olarak 3 tane de enstitüsü olacak.
Ece UYSAL
Mütevelli Heyeti Başkanı
Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesiʼnde kaliteden ödün vermeden, dünya standartlarında bilim insanlarının önderliğinde, liderlik vasıflarına sahip, uluslararası arenada rekabet açısından donanımlı ve mesleki etik kurallara bağlı öğrenciler yetiştirmeyi amaçlıyoruz.
Öncelikle Kıbrısʼta yaşayan öğrenciler, ardından dünyanın her yerinden gelen öğrenciler ve öğretim görevlileri için çekim merkezi bir üniversite kurarak, bulunduğumuz coğrafyada kadınlara, Kıbrıslılara ve engellilere pozitif ayrımcılık yapan ilk kurum olmayı hedefliyoruz.
Öğretim elemanı başına düşen öğrenci oranını uluslararası standartlarda tutan bir eğitim modeli geliştirerek, işlevsel bir akademik rehberlik ve danışmanlık sistemi kurduk.
Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi olarak Cennet adanın Güzelyurt ilçesinde çok kısa bir sürede hazırlıklarını tamamlayarak yeni eğitim-öğretim yılına iddialı bir başlangıç yapmaktayız. Diş Hekimliği, Eczacılık, Hemşirelik, Hukuk, Çocuk Gelişimi, Beslenme ve Diyetetik bölümleri başta olmak üzere laboratuvar ve uygulama olanakları bulunan üniversitemiz, üniversite tanımına uygun bir şekilde çevresiyle de bütünleşik bir yapılanma içerisindedir. Geniş laboratuvar imkanlarını öğrencilerinin yanında Güzelyurt ve tüm Kıbrıs’a açmaktadır. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ilk olarak Güzelyurt’ta yurttaşlara ücretsiz işitme taraması, ücretsiz göz taraması, engelli-yaşlı yurttaşlara ücretsiz fizik tedavi desteği gibi projelerle herkesin üniversitesi olma yolunda adımlarını atmaya hazır. “Sağlıklı bir eğitim” sloganıyla ilerleyen üniversitemiz, Kıbrıs’ta eğitim kalitesini daha da ileri taşımak için deneyimli eğitim kadrosu ve fiziksel imkanlarıyla her an siz değerli misafirlerimizin ziyaretine açıktır.

----------------

Rektör Prof. Dr. MÜSLİM ÇİÇEK

Sevgili Öğrenciler, sizlere, Kıbrıs SAĞLIK ve Toplum Bilimleri Üniversitesi (KSTU) ailesi adına merhaba diyorum.
Bir mükemmellik merkezi olmayı amaçlayan Kıbrıs SAĞLIK ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nin misyonu öğrencilerine dünya çapında bir eğitim sunmak, öğretim görevlilerinin araştırmaları ile bilimin sınırlarını ilerletmek, edinilen bilgileri toplumun çıkarı için uygulamaya geçirmek ve öğrencilerine gerek kendi disiplinleri ile sınırlı olmayan çok geniş tabanlı bir bilgi yelpazesi, en yüksek etik değerler ve sosyal sorumluluk olgularını aşılamaktır.
Bina ile sınırlı kalmayıp hayatın içinde yaşıyoruz..
Eğitime ayrım gözetmeksizin yaklaşıyor, güçlü akademik kadromuzun katkısıyla verdiğimiz kaliteli eğitimin yanında öğrencilerimizi hayata da hazırlıyoruz. Öğrencilerimizin mezun olduktan sonra iş hayatlarında rahat edebilmesi için son sistemde kurulmuş olan laboratuvarlarımızda eğitim  vermekteyiz. Böylece profesyonel anlamda yetişmiş olan öğrencilerimiz iş hayatına adım attıkları zaman zorluk  çekmeyecektir. Uluslararası   anlaşmalar ve değişim programları ile öğrencilerimizin yurtdışı tecrübesi kazanmasının yolunu açıyoruz.
Mutlu süren bir uyum içerisinde birlikte öğreniyor ve yönetiyoruz..
Dünyanın her yerinden gelen öğrencilerimizin bilimsel, evrensel ve milli değerlerle yetişmesini hedefliyoruz. Başarılı öğrencilerimizi verdiğimiz burslar ile destekliyoruz. İşimiz, sadece yönetim değil. Birlikte öğrenmek ve birlikte uyum içerisinde olmaktan mutluluk duyuyoruz.
Sizi güzel bir hayata hazırlıyoruz..
İyi bir İngilizce eğitimi, disiplinli, güvenli ve huzurlu eğitim koşulları ve eğitim esnasında iş tecrübesi           edinmeniz için yapmış olduğumuz son sistem laboratuvarlarda eğitim aldıktan sonra hayatınızın daha güzel   olması için çaba sarf ediyoruz.
Sevgilerimle…

----------

İLETİŞİM: 

Kutlu Adalı Bulvarı Güzelyurt / KKTC
Telefon: 0392 444 57 88 / Faks: 0392 714 68 94

E-posta Adreslerimiz: [email protected][email protected] /  [email protected][email protected]

 

 Bu yazı 7676 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI