Bugun...

GÜL ÇATALOĞLU
KIBRIS SOSYAL BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ
Tarih: 03-05-2017 10:34:00 Güncelleme: 03-05-2017 10:34:00


Sevgili Ekonomik Durum gazetesi okurları, bu sayıda sizlere 2015 yılında Lefkoşa’da kurulan Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi’ni tanıtacağım. Bu üniversitede, muhasebeden hukuka sosyal bilimlerden insan kaynaklarına kadar bir çok alanda faaliyet gösteriliyor. Bence Kıbrıs’ın bütün okulları başarılı oldukları kadar modern ve güzel. Kıbrıs’ta eğitim görenler çok şanslı çocuklar....

------------------

Kıbrıs’ın en genç üniversitesi olan Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi 2015 yılında kuruldu. Üç fakülte dört bölümle kurulan Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi (KISBÜ) aynı yıl  Dini İlimler Fakültesi İlahiyat Bölümüne öğrenci kabul etti. 2016 yılı itibariyle ise İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi bünyesinde Psikoloji Bölümüne, Hukuk Fakültesi’ne ve Eğitim Bilimleri Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümüne öğrenci alımına başlayacaktır. Ayrıca yeni kurulan Lisansüstü Eğitim Enstitüsü altında iki program daha açılması planlanmaktadır. 

KISBÜ kendisini şu şekilde tanımlıyor: "Üniversitemizde, öğrencilerimize temel ve mesleki bilgi sahibi olmak için gereken bilgi, beceri ve yetkinliklerin yanı sıra hayatları boyunca şahsiyetlerini oluşturacak entelektüel birikimi ve dünyaya bakış açısını da kazanacakları bir eğitim-öğretim verilecektir."
Amacımız dünyadaki her türlü gelişmeye açık, olayları derinlemesine sorgulayan, eleştiren ve tahlil edebilen, sözlü ve yazılı olarak kendini rahatça ifade edebilen, sosyal iletişim becerileri yüksek, liderlik kabiliyetleri güçlü, bireysel ve takım içinde uyumlu çalışabilecek mezunlar yetiştirmek.
Kıbrıs’tayız, Kıbrıs’a güveniyoruz. Kıbrıs’ın yakın bir gelecekte bölgenin yükseköğretim üssü olacağına inanıyoruz ve vakıf mantığı içinde buna katkı sağlamak istiyoruz.
Temel Değerler
Önce kendimize, sonra insanlığa faydalı olmak,
Akademik özgürlük,
Yönetişim
Bilimin evrenselliğine inanmak
Sürekli gelişim
Mesleki ve insani ahlaka uymak.
Politikalar
Üniversitemizdeki misyon ve vizyonumuza bağlı olarak günlük çalışmalarımızda uymamız gereken ilkeler politikalar olarak belirlenmiştir. Üniversitenin politikaları aşağıda listelendiği gibi farklı açılardan belirlenmiştir.
Kalite politikası
Eğitim ve araştırma politikası
İnsan kaynakları politikası
Çevre politikası
Kurumsal iletişim politikası
a) Üniversitenin Kalite 
Politikası
Kalite uygulamalarıyla ve geliştirdiği yaklaşımlarla öncü olmayı sürdürmektir,
Kurum tarafından benimsenen kalite ilkelerine uyarak hizmet ve faaliyetleri sürekli iyileştirmek,
Hizmetten yararlananların memnuniyetlerini ölçerek memnuniyetin artırılmasını sağlamak,
b) Üniversitenin İnsan 
Kaynakları Politikası
Yönetişim anlayışı içerisinde çok yönlü iletişimi uygulamak,
Örgütsel bağlılığı artırmak ve kurum içi iletişimi güçlendirmek amacıyla çalışanların motivasyonunu artıracak sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikleri desteklemek,
Kurumun orta ve uzun vadeli insan kaynakları planlamasını yaparak kurumun misyon ve vizyonu doğrultusunda, doğru kişinin doğru yerde istihdam edilmesini sağlayacak sistemi kurmak ve geliştirmek,
Çalışanların eğitim ihtiyaç analizi ve fırsat eşitliği doğrultusunda eğitim planlamalarını yapmak ve bireysel kariyer planlarının gerçekleştirilmesi için gelişimlerine katkı sağlamak,
Performans değerleme sistemi doğrultusunda personelin görevi içerisinde terfi edebilmesine imkan sağlamak,
Performansa dayalı yetkelendirme, tanıma, takdir ve kişisel gelişim uygulamaları ile çalışanları desteklemek,
İş sağlığı ve güvenliği kapsamında tüm personelin kendilerini güvende hissedeceği bir  iş ortamı oluşturmak.
c) Üniversitenin Çevre Politikası
Toplumsal değerlere ve çevreye saygılı bireyler yetiştirerek çevre bilincini ve kültürünü geliştirmek,
Çevre sağlığına yönelik bilimsel çalışmalar yapmak ve desteklemek,
Kurumsal hizmet ve faaliyetlerinde sürdürülebilir yeşil kampüsü esas almak,
d) Üniversitenin Kurumsal 
İletişim Politikası
Tanıtım günleri düzenlemek,
Ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel, sanatsal ve kültürel etkinlikleri desteklemek,
Yazılı ve görsel basın ile ilişkileri geliştirmek,
Üniversitenin tanıtımında internetin etkin olarak kullanılmasını sağlamak,
Sosyal etkinliklerde toplumsal değerlere önem vermek,
Kamu kurum ve kuruluşları ile bilgi paylaşım çalışmaları yapmak.
MERAK ETTİKLERİNİZ
GENEL
YÖK’ten denkliğiniz var mı?
Bütün bölümlerimizin YÖK ve YÖDAK’tan denkliği bulunmaktadır.
Diplomanız Türkiye’de geçerli midir?
Üniversitemizdeki tüm fakülteler ve programlar YÖK tarafından onaylanmış olup Türkiye'deki herhangi bir üniversite diplomasından farkı yoktur.
Üniversitenizden diğer üniversitelere geçiş hakkı bulunmakta mıdır?
Üniversitemizden Türkiye'de istediğiniz üniversiteye vakıf veya devlet, yatay geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz, kabul etmek başvurduğunuz üniversitenin şartlarına bağlıdır. Yasal olarak bir sorun yoktur.
Ücretiniz nedir?
Okulumuzda 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Öğrenim Ücreti 16.000 TL’dir. Burslara göre %25 burslu 12.000, %50 burslu 8.000 ve %75 burslu 4000 TL’dir.
Memura, askeri personele vs. indirim yapıyor musunuz?
Ücretimiz yeteri kadar indirildiği için ayrım yapmadan herkes için aynı tarifeyi uyguluyoruz.
Taban puanlarınızı öğrenebilir miyim?
İlahiyat dışındaki programlara ilk defa öğrenci alacağımız için taban puan ve sıralaması belli değil. İlahiyat ise geçen sene 306 ile kapandı.
Kaydımı Türkiye’de yaptırabilir miyim?
Sadece İstanbul’da (Üsküdar) kayıt haftasında açacağımız masamızda  yaptırabilirsiniz.
Kıbrıs’ta bir öğrencinin yıllık masrafı ne kadar?
Ortalama bir öğrenci 7.000-8.000 TL’ye geçinebilir.
Kardeşimle gelmek istiyorum indiriminiz var mı?
Kardeş indirimi: Her kardeş için %10
Üniversiteniz nerede ve servis imkanı var mı?
Üniversitemiz Lefkoşa yakın ve servis imkanımız bulunmaktadır.
Sporcu indirimi var mı?
Milli sporculardan lisansı aktif olarak devam edenlere %100 burs bulunmaktadır. Diğer branştaki sporculara       Mütevelli Heyeti karar vermektedir.
BURSLARLA İLGİLİ
Merhaba ÖSYM dışındaki burs imkanları nelerdir?
OSYM sonucuna göre kazandığınız burs dışında bir başka burs bulunmamaktadır.
Üniversitenizi tam burslu kazandığımızda yurt ücretleri de burs kapsamına giriyor mu?
Hayır, sadece öğrenim ücreti         ödemiyorsunuz.
Üniversiteniz öğrencilere burs veriyor mu?
Üniversitemiz öğrencilere herhangi bir nakdi burs vermemektedir. Ancak başarılı öğrencilere yönelik bir takım   indirimler söz konusu olabilmektedir.
Tam bursluluktan faydalanmak için kaç puan ve sıralama olması lazım?
Tam bursluluk ile ilgili bir cevap  veremeyeceğiz, ilk defa öğrenci     alacağız çünkü.
Üniversitenizde herhangi bir burs   aralığında yerleşip daha sonradan not ortalamasıyla bursumuzu         arttırma imkanı var mıdır?
Burs oranı değişikliği yönetmeliklere göre yapılmaktadır, başarılı ve sınırlı sayıda öğrenci için. (örn:%50 burs alırken not ortalamasını yükseltip tam burslu okumak gibi..).
Burslu bölümlerde ek kontenjan oluyor mu?
Birinci yerleştirmede boş kalan kontenjan kadar puanlar yettiği takdirde kayıt alınmaktadır.
HUKUK FAKÜLTESİ
Hukuk fakülteniz ilk kez bu yıl mı öğrenci alıyor?
Evet.
Hukuk Fakültesinde
 hazırlık var mı?
Hayır. Hiçbir programda hazırlık sınıfı bulunmamaktadır.
Hukuk fakültesi için 150 bin kısıtlaması sizin için de geçerli mi?
Evet, bizim için de geçerli.
Hukuk Fakültesinde devam zorunluluğu var mı?
Devam konusunda karar dersin öğretim elemanına aittir.

------------

Rektör Prof. Dr. İsmail GÜLEÇ

Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından 2014 yılında Kıbrıs Lefkoşa’da kurulan, Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi rektörlüğüne Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü eski Müdürü Prof. Dr. İsmail Güleç atandı.
Rektör Güleç, “Üniversitesimz, genç, ama yükseköğretim geleneğinin bütün değerlerine yaslanıyor. KISBÜ ihtiyacı olduğu gücü bu değerlerinden alarak toplumda mükemmeliyet merkezi olmayı hedefine koyan bir üniversite…
Üniversitemizde, öğrencilerimize temel ve mesleki bilgi sahibi olmak için gereken bilgi, beceri ve yetkinliklerin yanı sıra hayatları boyunca şahsiyetlerini oluşturacak entelektüel birikimi ve dünyaya bakış açısını da kazanacakları bir eğitim-öğretim verilecektir.
Amacımız dünyadaki her türlü gelişmeye açık, olayları derinlemesine sorgulayan, eleştiren ve tahlil edebilen, sözlü ve yazılı olarak kendini rahatça ifade edebilen, sosyal iletişim becerileri yüksek, liderlik kabiliyetleri güçlü, bireysel ve takım içinde uyumlu çalışabilecek mezunlar yetiştirmek.
Kıbrıs’tayız, Kıbrıs’a güveniyoruz. Kıbrıs’ın yakın bir gelecekte bölgenin yükseköğretim üssü olacağına inanıyoruz ve vakıf mantığı içinde buna katkı sağlamak istiyoruz.
Bunu hep birlikte başarabileceğimize inanıyorum”
dedi.
İsmail Güleç 
Kimdir?
20 Ekim 1970’te Kadıköy’de (İstanbul) doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kadıköy’de tamamladı. 1989-1990 ders yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi-Belge Yönetimi bölümüne kaydoldu. Üç yıl boyunca Fars Dili ve Edebiyatı bölümünde Prof. Dr. Naci Tokmak ve Prof. Dr. Mehmet Kanar’ın derslerini takip etti. Tarih bölümünden Prof. Dr. Mübahat Kütükoğlu, Prof. Dr. Mehmet İpşirli ile Prof. Dr. Abdülkerim Özaydın’ın derslerini aldı. 1992-1993 ders yılında aynı bölümden ‘iyi’ derece ile mezun oldu.
1994–1995 ders yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalının Yüksek Lisans programına kaydoldu.
1997–1998 ders yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalının Doktora programına kaydımı yaptırdı. Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın danışmanlığında hazırladığı “İsmail Hakkı Bursevî’nin ‘Rûhü’l-Mesnevî’sinin İncelenmesi” isimli doktora tezimi tamamlayarak PhD unvanını aldı.
İstanbul Üniversitesi akademik personeli için düzenlenen formasyon kursunu 2003 Mayıs döneminde başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı.
Ocak 2009’da doçent, Şubat 2014’te de profesör oldu.
Evli ve iki çocuk babası.

-------------------

KSÜ ile Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi işbirliği protokolü imzaladı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ile Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi arasında eğitim, kültür ve bilimsel alanlarda işbirliğini kapsayan protokol imzalandı. KSÜ Rektörlüğünde bir araya gelen KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci ile Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Güleç, öğrenci ve öğretim üyesi değişim programları, araştırma bursu değişimleri, araştırma ve geliştirme alanında işbirlikleri, kısa dönem kurs ve mesleki eğitimleri içeren uluslararası işbirliği protokolüne imza attı. Töreninin ardından Rektör Deveci, konuğu Rektör Güleç'e ziyaretin anısına Kahramanmaraş Milli Mücadelesinin en önemli dönüm noktalarından biri olan Sütçü İmam olayının resmedildiği tabloyu hediye etti.

 Bu yazı 8917 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI