Bugun...

İSMAİL YANMAZ
NE OLUR?
Tarih: 01-03-2017 14:29:00 Güncelleme: 01-03-2017 14:29:00


Türkiye bütün gücüyle anayasa  değişikliğine yönelik bir referandum süreci yaşıyor. Bu, partili başkanlığı da kapsayan ve bütün erklerin tek elde toplanması gerektiğini savunanlarla, parlamenter demokratik sistemi savunanlar arasında kıyasıya geçecek bir süreç. Zira Türkiye demokrasi tarihi boyunca güçler ayrılığına dayalı laik, demokratik bir sistemi tercih etmişken, şimdi, ülkeyi Ortadoğu’nun ‘Baasçı’ rejimlerine götürecek bir sistemin oylaması yapılıyor. 
Ülkenin sorunları her geçen gün çığ gibi büyürken, bütün güçleri elinde toplayan  partili bir başkanlık sisteminin dayatılması bile, ekonomik verileri olumsuz etkilemeye yeterli. Çünkü önerilen anayasa değişikliği, ekonomik olarak hiçbir şey vadetmiyor. 
Geçen yazımızda, “Döviz fiyatları yükselmeye devam edecektir” demiştik. Nitekim yükselmeye devam etti. Ancak Dolar 4 TL’yi gördükten sonra Şubat’ın     ikinci yarısında gerilemeye başladı.         Şubat’ın son günlerinde de 3.60 TL seviyelerine takıldı kaldı. Bu düşüşte küçük çapta uluslararası piyasaların etkisi olsa da Türkiye’de bu kadar düşmesi için hiçbir ekonomik veri bulunmuyor. Kaynağı belirsiz 10 milyar dolar girişi olduğu söyleniyor ama bildiğim kadarıyla bir açıklama da yapılmadı. 
Referandum etkisi! 
16 Nisan’da yapılacak olan referandum nedeniyle Hükümet, ipin ucunu kaçırmış görünmemek için bir takım makyajlama    operasyonları yapacaktır. Ama açıkça söyleyelim ki, döviz fiyatları yeniden tırmanışa geçecektir. 
Çünkü Bütün bu veriler hala “olumsuz”u işaret ediyor.  Enflasyon yükselmeye devam ediyor ve neredeyse iki haneli rakamlara dayandı. İşsizlik hızla artıyor. Yatırım yapılmıyor, ihracat düşüyor, sıcak para gidiyor, cari açık hala yüksek. Yüksek dış borç ödemesi var ve borçla ödenecek. Dolayısıyla Merkez Bankası da referandum sürecinde politik baskılar nedeniyle faizleri yükseltmeyeceği için böyle çok karmaşık bir yapının bulunduğu ortama gelecek olan sıcak para nazlanacaktır. Yani yüksek getiri garantisiyle gelecektir. İşte bütün bu veriler, döviz fiyatlarını yeniden yukarı yönlü tetikleyecektir. 
Tabi bir de referanduma kadar bir şekilde her şey baskı altında tutulup, referandum sonrasında bırakılma ihtimali var ki, balonun patlama noktası olacaktır ve döviz fiyatlarına ani sıçrama yaşatır. O en kötüsü olur ve kontrol altına alınması bir hayli güç olur. 
İstihdam kampanyası ! Her gün bazı TV kanallarında izlemeye başladık. Hükümetin telkiniyle istihdam kampanyası başlatıldı. Buna destek amacıyla bir çok büyük şirket ve bazı sivil toplum kuruluşu yüzlerce, binlerce eleman alacağı duyurusunu yapıyor. İşsizlik oranı yüzde 12’lere dayanmış durumda. Bu artış bile ekonomideki kötü gidişin göstergesidir.  Çünkü ekonomi yavaşlarsa, işsizlik artar;  ya da işsizlik artıyorsa, ekonomi yavaşlıyordur.
Eğer işletmelerin eleman alması gerekiyorsa, işin gereği olarak alır, çıkarması gerekiyorsa da çıkarır.           Kampanyayla binlerce eleman alınmaz! 
İşadamları örgütleri sessizce, böyle bir kampanyaya uyuyorlarmış gibi yaparak, kendilerine kötülük yapıyorlar aslında. Bunun yerine ekonomik şartların düzeltilmesi için baskı yapsalar, ülke adına daha yararlı olurlar…  

 Bu yazı 8010 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI