Bugun...

Nilgün Güresin
HAYAT ÇOK KISA
Tarih: 02-06-2017 10:24:00 Güncelleme: 02-06-2017 10:24:00


Bu kez hem kıssadan hisseli ve hem de yüzlere belki de biraz gülümseme katacak birkaç satır yazmak         istedim…
***
Uluslararası Rotary’nin dergilerinden birinde okumuş olduğum ve hoşuma giden bir alıntıyı sizlerle paylaşmanın yerinde olduğunu düşündüm. Bu alıntı “Türk  Yönetim Felsefesi”ni pek güzel açıklıyor. Bugünlere niçin ve nasıl geldiğimize hala hayret edenlere sunmak isterim.
Türk Yönetim Felsefesi
Türk ve Japon şirketleri arasında bir kürek yarışı düzenlenmesine karar verilir. Her iki takım da performanslarının en üst düzeyine varabilmek için uzun ve zorlu bir hazırlık ve çalışma döneminden geçerler. Büyük gün gelir; iki takım da kendini bu yarışa hazır hisseder. Yarış yapılır ve Japonlar yarışı 1 kilometre farkla kazanırlar.
Türk takımı hem çok sarsılmış ve hem de bu sonuca şaşırmıştır. Türk şirket yönetimi yarışın açık farkla kaybedilmesinin nedeninin bulunması talimatını verir. Yapılan şirket içi araştırmalar, analizler ve onlarca uzman danışmanın uzun çalışmaları sonucu hata bulunur ve yönetime çözüm önerisi de sunulur. Durum şöyle izah edilir: Japonların takımında 8 kişi kürek çekerken, 1 kişi dümencilik yapıyordu. Türk takımında ise 1 kişi kürek çekiyor, 8 kişi dümeni kullanıyordu.  9 kişilik Türk takımı Japonlarla yeni bir yarış yapmak üzere yeniden yapılandırılmalıdır. 
Yeni yapılanma şekli şöyle olur: 
4 dümen müdürü, 3 bölgesel dümen müdürü, kürek çekmekle görevli kişinin performansından sorumlu bir dümen      yöneticisi ve kürek çekme elemanı. 
İkinci yarışı Japonlar 2 kilometre arayla kazanırlar. Tepesi atan Türk şirketinin  yönetim kurulu hemen harekete geçer. Yarışın kaybedilmesinden sorumlu tutulan kürekçi kovulur ve müdürlere de sorunun çözümüne olan katkılarından dolayı birer ikramiye verilir.
***
Özetle: 
Ramazanlar, Bayramlar yarim olsa…
…Sokaklarımız keşke eğlenceyle, neşeyle dolsa. Ve sokaklar “herkesin” olabilse. İsteyen kahvesini, isteyen birasını yudumlayabilse. Ramazanlar, Bayramlar bizleri ayrıştırmasa, ortak kutlanabilse,   ortaklık yaratabilse.
Bu Bayramın tüm ülkeyi kucaklaması umuduyla, herkesin duruşuna göre isimlendirilmeye başlanan mutlu bir şeker bayramı/ ramazan bayramı ve iyi yazlar  dilerim. 
Sonbahar’da görüşmek üzere.Bu yazı 11529 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI