Bugun...

Sinan YURTKULU
‘Bilgi al – bilgi ver’, ‘Dinle – anla – çöz’, ‘şeffaflık, dürüstlük, samimiyet’
Tarih: 03-08-2019 15:50:00 Güncelleme: 03-08-2019 15:50:00


Belediye ve bağlı şirketlerinden alınan ballı maaşlar ve yakınlara peşkeş çekilen kadrolar kavgası giderek alevleniyor. Kendi hısım akraba ve yandaşını kayırma, kollama kendi adamını tercih etme ayıbına her gün bir yenisi ekleniyor. Bir iddiaya yapılan savunmalarda başka bir suçlama ile karşılaşıyoruz. İsnat edilen suçlamaların bazısı haklı iken bazıları iftira ve uydurmadan olduğuna şahit oluyoruz. Kısaca –Çamur at izi kalsın-ile hataları kabule zorlanıyoruz

Sözün Özü: -Tencere dibin kara senin ki benden kara- vaziyetlerini yaşıyoruz.

Kollama tartışmalarına Son noktayı 02.08.2019 günü CHP den Engin Altay koydu. Fox Haber kameralarına birkaç sayfalık bir liste gösterdi. ‘Tüm sayfaların AKP li Bakan ve Belediye Başkanlarının akraba ve yakınlarını yerleştirdikleri makam ve iş pozisyonlarına ait olduğunu’ iddia etti.. Her iki tarafın iddialarında da en hafifinin bile savunulacak tarafı yoktur. Olma, Olamaz Vatandaş binbir umutla –oy-verdiği Belediye Başkanlarından hizmet bekliyor. İş, aş, eş, sağlık, sosyoekonomik sıkıntılarına çözüm arıyor. Başkanların görev aldıkları ilk günden itibaren çöpü alınmayan sokak, maaşları ödenmeyen personel, hak edişini alamayan esnaf, tüccar, müteahhit feryadı duymak istemiyor. Zira -bile bile lades- denildiğini, tamtakır bir kasa ve devasa borçlu Belediye devir alacağını her seçilen biliyordu. Özellikle CHP li Belediye Başkanlarından beklenti büyük. Zira yıllardır insanların, dini, milli, manevi duyguları sömürüldüğünü anlata anlata bugünlere geldiler. Türkiye’nin en büyük illeri CHP ye geçmişken, en ufak bir pürüz –oy- aldıkları insanları umutsuzluğa, belirsizliğe düşürür. Yıllarca yaptıkları hataya geri dönmek zorunda kalır. Bizi yönetemeyen –Tek Adam- ve tayfasının yeni bir taklidine; bile bile, intihar edercesine yanılmak, aldanmak, kanmak zorunda kalırlar. Bu da Partilerini 25 sene daha geriye götürür. Ötekileştirilmiş, itilmiş, kakılmış, hor görülmüş, hak, hukuk ve adaleti örselenmiş, özlük hakları elinden alınmış Türk kamuoyu bugün bu çirkinlikleri konuşmayı hak etmiyor.

Şimdi CHP’li yöneticiler başta olmak üzere tüm seçilmişlere düşen görev; duyulan güveni, beklenen hizmeti ve çalışmaları hızlı, sürekli ve adil bir şekilde yerine getirmektir.

Bununla birlikte ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz maalesef ki yerel yönetimlerde de hat safhada. Haliyle insanca bir yaşam için CHP’ye oy verenler başta olmak üzere, tüm kent, ilçe insanı hizmet bekliyor. Merakla sorunları nasıl çözeceğini görmek istiyor.

Durum itibariyle başkanlar geçmişin hatalarını ve sevaplarını omzunda taşıyacak. Eksikler her daim önlerine çıkacak. Ancak ne Sayın İmamoğlu’nun, ne de seçilmiş herhangi bir başka ismin geçmişin hataları üzerine söylem üretme lüksü yok. Çünkü vatandaş geçmişin hatasını bildiği için değişikliğe gitti. Yeni bir umut arayışına yöneldi. Eğer başkanlar bu süreci doğru etüt ederse, buumut doğru yönetilirseoldukça önemli bir kazanım elde ederler.

Tıpta,“Teşhis, tedavinin yarısıdır”derler. Kentimizin, belediyemizin hastalıklı konularında doğru teşhis koymalılar. İhtiyaçları giderecek, hizmetlerin ve yatırımların planlanmasında‘Öncelik, Gereklilik, Gerçekleşebilirlik, Maliyet ve Toplumsal Fayda’unsurları göz önünde bulundurulur ise öncelikli ve uygulanabilir yatırım ve hizmetler daha hızlı şekillenecektir. 

Belediyeler şeffaf olmalı. Siyasi, iktisadi ve idari sırların dışındaki tüm konularda kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirmek, yerel yöneticileri sahadan gelecek etkileşimler açısından rahatlatacaktır. 

Yine süreç paylaşımı da önemli bir unsur. Halkla olan yakın teması koparmamak, düzenli periyodlarla vatandaşları dinlemek, bilgilendirmek, onların talep ve önerilerini sahada almak önemli bir adımdır. 

Unutmamamız gereken şudur, Kalıcı başarı yoktur. Sürdürebilir başarı vardır. Durumu idare eden değil, süreci yöneten bir anlayış sürdürebilir başarıyı yakalar. 

Belediyeleri içinde bulunduğu krizden çıkarmanın yolu doğru kadrolar kurmak, yatırım ve hizmetleri mali bir disiplin içinde planlamak, hizmetleri aksatmadan tasarruf politikalarını gerçekleştirmekten ve kamu kaynaklarının söğüşlenmesini engellemekten geçer.

 • Görevini ifa ederken vicdani, insani ve ahlakideğerlere uygun davranış sergilemelidir. 

 • Doğru işe doğru personel tanımlanması (liyakat), görev verdiği personele güvenmesi ancak kesinlikle denetlemesi;dolayısıyla, alt kadrodan daha fazla işinde zaman geçirecek imkan ve anlayıştaolması gerekmektedir. 

 • İşi bilmekten daha çok, çözüm odaklı olabilmekve işi nasıl yöneteceğinibilmek daha önemlidir. Mesleki bilgi ve birikimtartışmasız önemlidir, ancak yönetici olacak kişide mesleki bilgi ve birikimin dışında, yönetim, koordinasyon, araştırma, vizyon, işletme bilgisigibi temel bazı özelliklerinin de olması gerekmektedir. (Her doktor hastane, her avukat hukuk bürosu yönetemez.)

 • İşçisinden memuruna, müdüründen başkan yardımcısına kadar tüm hizmet kadrolarının; ‘Bilgi al – bilgi ver’, ‘Dinle – anla – çöz’, ‘şeffaflık, dürüstlük, samimiyet’anlayışında olması, kurumsal perspektif açısından önem arz etmektedir. 

 • Yönetici; görev alanı ile ilgili mutlaka bilgili, ilkeli ve ilgiliolmalıdır. 

 • Kurumiçi eğitim programlarınındüzenli olarak yapılması ve personelin kurum aidiyetini artıracaködül ve ceza içeren motivasyon mekanizmalarının sisteme dahil edilmesi gerekir.

Hizmet ve yatırımların planlanma ve uygulama sürecinde;

 1. Acil eylem planı oluşturma

 2. Hizmette nitelik, nicelik ve öncelik belirleme

 3. Mali durum analizi yapma, 

 4. Tasarruf yapılacak alanları belirleme

 5. Gelir artırıcı hareket planı oluşturma

 6. Fark yaratma, 

 7. Farkındalık oluşturma 

 8. Toplum algısını yönetme

 9. Medya planlama, PR oluşturma

 • Gırtlağına kadar borçlu, ihtiyaç fazlası eleman ve şişirilmiş alacak ve hak edişlerle gırtlağına kadar hatta boyunu aşmış yerel yönetimler ve sıkıntılarından hareketle yola çıktığımız makale çalışmalarımız esnasında belediyelerdeki sorunlar, dertler ve çözümlerle ilgili hararetli sorularımıza elinden geldiğince aklının izin verdiği çerçevede cevap veren her bir uzman, danışman dostlarımıza ve vatandaşlarımıza sonsuz teşekkür ederim. İyi ki varsınız Sağolun her daim var olun 

 Bu yazı 164 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI