Bugun...

Sinan YURTKULU
YILDIRIMLAR YARATAN BİR IRKIN AHFADIYIZ
Tarih: 09-12-2018 15:23:00 Güncelleme: 09-12-2018 15:23:00


Hafta sonu İstanbul 3 No’lu Şube’nin Sabancı Öğretmenevi'nde düzenlediği  Öğretmenler Günü birlik ve beraberlik kahvaltısında idik.. Üsküdar, Kadıköy’den başlayıp Şile’ye uzanan bölgede görev yapan Öğretmenlerimiz ile seçkin davetlilerin onurlandırdığı kahvaltıya Türk Eğitim Sendikası Genel Sekreteri Musa Akkaş, Türk Eğitim Sen İstanbul  3 No’lu Şube Başkanı Ali İhsan Hasanpaşaoğlu ve şube yönetim kurulu üyeleri, Eski Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü ve Eski İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, STK temsilcileri ve çok sayıda üye de katıldı.

Açılış konuşmasını İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Ali İhsan Hasanpaşaoğlu yaptı. Başkanı Ali İhsan Paşaoğlu , “Anayasamızın ilk 3 maddesinin tarafıyız, bu ilkelerden bir adım geri atmayız."

İfadeleriyle başladığı sözlerine .anayasının maddelerini saymakla başladı. Paşaoğlu’nun öne çıkan bazı sözlerine şöyle devam etti.

1-Devletin Adı “Türkiye Cumhuriyeti”dir. Türkiye Devleti Demokratik bir cumhuriyettir

2-Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzur, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde insan haklarına saygılı, hedefleri sosyal, iktisadi ve kültürel gelişme olan Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, dünyevi bir hukuk devletidir. “

3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır. Başkanı Ali İhsan Paşaoğlu Gümbür gümbür biz, “Anayasamızın ilk 3 maddesinin tarafıyız, bu ilkelerden bir adım geri atmayız” sözlerini kullanınca heyecanla alkışlandı..

Başkan Hasanpaşaoüğlu sözlerine şöyle devam etti. “Bu maddelerden asla ve canımız pahasına ödün vermeyiz. Meşhur Papaz Bronson’un salıverilmesine bazı yandaş Türkiye Cumhuriyeti düşmanı bazı gürühların ses çıkmadı. –Andımızın- mahkeme kararıyla okullarda söylenmesini karara bağlandı. Kararı uygulamayan Milli Eğitim Bakanlığına başta Sendikamız ve üyelerimiz olmak üzere milli manevi hassasiyeti olan tüm vatandaşlarımız çığ gibi tepki gösterdi.. Kurşun askerlerden oluşan bazı gürühlar, kıyameti kopardı. Andımızın söylenmemesine tepki veren siyasi lider, kanaat önderlerinin sözleri ve vatanperver yazarların makaleleri ve şahsiyetlerini karalama kampanyası başlattılar. Çözüm süreci denen garabette neredeydiniz. Hendekler kuruldu. Tuzaklar hazırlandı. Polis, asker ve öğretmenlerimiz şehit edildi. Bir zamanlar Ermeni olan kişiler Andımız meselesinde Türk, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olamadılar.” Sözleriyle konuşmasına devam eden Başkan Paşaoğlu’nun hiddetle Patlayıcı düzeneklere maruz kalan kişilerin evlatları ve yakınlarının gözyaşlarına yazık değil mi? Akan kanı kan değise ne? Milli manevi değerlerimizin şaha kalkmasından mı rahatsız olduğunuz. Nedir bu telaşınız”. Gibi ifadeleri salondaki tüm vatan sevdalılarını duygulandırdı. Hele Hele Şehit Aybüke öğretmen, Şanlı Urfa ilimiz Siverek ilçesi kırsalında bir köy ilk okulunda hem Müdür hem öğretmenlik yapan Necmettin Yılmaz’ı hatırlatınca gözlerimiz doldu. .Andımız kararını temyiz eden Bakanlığın derhal cümlenin başındaki M-İ-L-L-İ İfadesini kaldırması gerektiğini vurguladı. Başkanın” Şu unutulmamalıdır milletimizin ismi büyüktür.

Başkanın” Şu unutulmamalıdır milletimizin ismi büyüktür. –Ne Mutlu Türküm Diyene-sözleri tokat tesiri yarattı.

Ne Mutlu Türküm Diyene-sözleriyle herkes kendine geldi.

Genel Sekreter Musa Akkaş konuşmasına Harbiye Marşının ilk satırlarıyla başladı. Herkesi sabah mahmurluğundan uyandırdı. Ve gür sesiyle

Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız

Tufanları gösteren tarihlerin yâdıyız

Kanla irfanla kurduk biz bu Cumhuriyeti

Cehennemler kudursa ölmez nigahbanıyız.

dizeleri ile yürekleri titretti. Ve bu sözlerle İnanın çoluk, çocuk kadın ve erkek herkes dikkat kesildi.. Bebe belik her fert sus pus oldu. Hepimizin yürekten tanıdığı bildiği satırlarla konuşmasına başlayan Sayın Akkaş’ı dikkatle dinlemeye koyulduk. Genel Sekreter Akkaş tüm samimiypeti ve yüreği ile başladığı sözlerinde,; 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne vurgu yaparak, eğitim ve eğitim çalışanlarının sorunlarına değindi. Akkaş; yönetici atamalarındaki mülakat uygulaması nedeniyle ehliyetsiz ve liyakatsiz insanların iş  başına getirildiğini, tek taraflı yapılan atamalar nedeniyle vicdanların rahatsız olduğunu, Cumhuriyet tarihinde bu denli bir siyasi ayrışmanın yaşanamadığını, binlerce yöneticinin emeklerinin, alın terlerinin çalındığını, çıkarılan yönetmelik ve mülakatlarla asrın yönetici soykırımı yapıldığını, hukuk ve vicdanın rafa kaldırıldığını anlattı.

Akkaş ayrıca çok başarılı yöneticilerin görevden alınmasına  örnekler verdi. Akkaş, “Bu arkadaşlarımızdan birisi aramızda. Ayhan Korkmaz İstanbul Nimetullah Mahruki İlkokulu Müdürü olarak görev yapıyordu. Yeniden okul müdürlüğü değerlendirmesinde başarısız gösterilerek, yöneticilik görevinden alındı. Şimdi ne mi yapıyor derseniz? O çok sevdiği öğretmenlik görevinden istifa etti. Özel okul sahipleri kendisiyle çalışmak istediklerini belirtti ve özel kolejlerden sorumlu koordinatörlük görevine getirildi. Daha sonra da başka bir kolejde üst düzeyde yönetici olarak çalışmaya başladı. Halen birçok görevi birlikte yöneten arkadaşımız, CNNTürk TV’de eğitim danışmanı olarak görev yapıyor.

Ayrıca özel banka -özel kurum çalışanlarına eğitim vermektedir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Milli Eğitimde yönetici atamalarındaki tablo maalesef böyledir. İş bilmez insanlar iş başına getirilerek, eğitim başarısız kılınmış ve çalışanlar kamplara bölünerek, ayrıştırılmıştır. Türk Eğitim-Sen olarak yaşanan bu adaletsizliğe karşıyız. Liyakat ve kariyerin dikkate alındığı atamaların yapılması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Musa Akkaş eğitimde yaşanan diğer sorunlar ve öğrenci Andı ile ilgili de önemli açıklamalar yaptı.Bu yazı 8359 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI