Bugun...
Deprem vergilerine ne oldu?
Tarih: 04-11-2020 11:12:00 + -


CHP, HDP ve İyİ Parti liderleri sordu:

Deprem vergilerine ne oldu?

Partilerinin Meclis Grup Toplantıları’nda konuşan muhalefet liderleri, İzmir depreminde yaşanan can kayıplarından hükümeti sorumlu tuttu. Muhalefetin son 10 yılda TBMM’ye sunduğu 58 deprem araştırma önergesinin kabul edilmediğini hatırlatan liderler, deprem için toplanan paraların akıbetini sordu. Liderler, rant iştahıyla gelen felaketlerden kurtulmanın mümkün olmadığını da hatırlattı.

10 YILDA 58 KEZ UYARDIK

Depreme karşı yeterli önlemin alınmadığını bildiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Parlamento olarak biz ne yapıyoruz? Yasalar çıkarıyoruz, doğru. Ama yasaların kendi aralarında hiçbir tutarlılığı yok. Depremle ilgili 58 önerge vermişiz ama bir tanesi araştırılmamış. Parlamento’nun bunu araştırması lazım. Demek ki muhalefet 10 yılda 58 kez parlamentoyu depreme karşı uyarmış” dedi.

Deprem vergilerinin nerelere harcandığının kamuoyu tarafından bilinmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Deprem vergisi nerede diye soruyorum. Kıyamet kopuyor. Parayı nereye harcadınız? Nereye gitti bu paralar. Vatandaştan, ‘Ev yapacağım’ diye deprem vergisi topluyorsun. Gidip parayı başka yerde kullanıyorsun. Ne oldu bu paralar?” diye sordu.

‘5’Lİ ÇETE’ VURGUSU

Anayasa’ya göre devletin vatandaşını korumak zorunda olduğunu kaydeden CHP Lideri şunları söyledi:

“Deprem gerçeği var, herkes söylüyor. Evi boşaltacak ama nereye gidecek bu adam? Sosyal devlet, vatandaşa, ‘Sen git şuraya taşın, biz buraya park yapacağız’ der. Sosyal devlet değil, 5’li çeteye hizmet veren bir devlet var. Depremde en çok fakirler zarar görüyor. Sosyal devletin vatandaşına sahip çıkması lazım. Sadece beslenme açısından değil, oturacak konutunu gözetecek. Artık CHP’nin devleti yönetme zamanı gelmiştir. Ayaklar altında olan, herkesin tehdit ettiği, herkesin şantaj yaptığı bir devlet olmaz. Onurumuzla ve gurumuzla yaşamak istiyoruz.”

RANT HIRSI ÖLDÜRÜYOR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de grup toplantısını depreme ayırdı. Akşener, “Herkes elini taşın altına koymak zorunda. Başka yolu yok. Yoksa, rant iştahıyla ve sorumsuzlukla gelen bu felaket tabloları bitmeyecek” dedi.

İktidarın gerekli önlemleri almadığını, felaketlerin de bu nedenle yaşandığını dile getiren İYİ Parti Lideri, “Yurdumuzun bir deprem kuşağı üzerinde olduğunu biliyoruz. Atılacak her adımın, bu gerçeğe uygun olması gerektiğini de biliyoruz. Ancak, bunları bilmek maalesef yetmiyor. O gerçeğe uygun adımları atabilme aklını ve izanını, göstermemiz gerekiyor. Daha önce attığımız adımları tekrarlayıp, daha ısrarcı olacağız. Aziz milletim bize destek olun. Hangi partiye oy verirseniz verin, bu konudaki mücadelemizde yanımızda olun” şeklinde konuştu.
Bu haber 17401 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR