Bugun...
DÜNYANIN İLK 'ÇORBA RESTORANI'
Tarih: 09-03-2020 22:06:00 Güncelleme: 09-03-2020 22:18:00 + -


RÖPORTAJ: SİNAN YURTKULU

DÜNYANIN İLK 'ÇORBA RESTORANI'

RÖPORTAJ: SİNAN YURTKULU

Malûmunuz bugünlerde ‘8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Gününü idrak ediyoruz. Hemen hemen tüm resmi ve sivil kuruluşlar çalışan kadınlarımızın sıkıntılarını dile getiriyorlar. İşte, evde, fabrikada, tarlada çalışan hanımların hayatlarını kolaylaştırmaya çabalıyorlar. Bu uğurda bizi yönetenlerin dikkatini çekmeye çalışıyorlar. Dertlerine aile ve halk desteği sağlamaya uğraşıyorlar. Bazı guruplar ise cinsiyet eşitsizliğini anlatıyor. Giderilmesini istiyor. Bazıları aile içi ve dışı şiddeti sorguluyor. Birçoğu fırsat eşitsizliğini öne çıkarıyor. Hep bir ağızdan ‘Kadın Sığınma Evlerinin azlığı, Danışma Merkezlerinin eksikliği, Çalışan kadınlara erkeklerden az maaş verilmesi, süt ve doğum izninin çok görüldüğünü’ haykırıyorlar. ‘İş gücüne sahip iki kadından birinin işsiz olduğu’ çığlıkları atıyorlar. El birliğiyle çalışan kadınların sorunlarına ,erkeğin toplumun ve bizi yönetenlerin farkındalığını sağlamaya çabalıyorlar. İsteklerinin her birini saygı ile karşılıyorum. Dilerim maksatları bir an önce hasıl olur. Ben ise yazımın girişinde kadın sorunlarına kısaca değinmiş olduktan sonra, kadın olmanın tüm zorluklarına rağmen başarıyı yakalayan, ve halen zorluklarla boğuşan bir hanımefendi çağdaş bir Cumhuriyet kadını ile tanıştıracağım sizleri. Böylelikle bir nebze olsun sorunlardan uzaklaştırıp ‘ demek ki oluyormuş’ dedirten bir başarı hikayesi sunacağım.. 

O bir Endüstri Mühendisi Adı : Sim Aslanoğlu ben onunla üyesi olduğum Ekonomi Gazetecileri Derneğinde Bilgi İşlem Uzmanı İlker Aktaş tarafından verilen ‘Günümüzde Dijital ve Sosyal Medya Bağlantıları ve kullanımını’ içeren bir eğitim esnasında tanıştım. Daha sonrasında ayak üstü sohbetlerden sonra aşağıdaki röportajı yapmaya karar verdim. Sebebi ise Endüstri Mühendisi olmasına rağmen restoran sektörüne girmesi ve dünyada bir ilk olan 20 çeşit çorbaya sahip bir restoran işletmesi ve marka hakkının başka bir yatırımcıya kullanma hakkının (franchizing Türkçe okunuşu frençayzing) verilmesi sistemini çalıştırması. Ve tabii ki icraatlarıyla pozitif, iyi bir insan, iyi bir anne iyi bir iş kadını olunabileceğini göstermesi. Lafı fazla uzatmayalım gerisini kendisinden dinleyelim

Sinan Yurtkulu(S.Y) : Herkesin hikayesi olduğu bir dünyada siz nasıl bir hikaye yazdınız?

Sim Aslanoğlu (S.A) : İTÜ Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Master’ımı da yine İTÜ’de yaptım. Üniversiteyi bitirdikten sonra yerli ve uluslararası firmalarda ürün yöneticiliği, planlama, lojistik ve sistem danışmanlığı alanlarında üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundum. Gıda ve turizm sektöründe 2005 yılından beri çalışmaktayım.

S.Y. Nereden başlayıp nereye ulaştınız?

S.A. Profesyonel hayattaki bilgi ve tecrübe birikimlerim ile 2005 yılında restaurant ve event mekanı olarak açtığımız Secret Garden (Yeniköy) ile bu sektöre giriş yaptım. Şu anda Bosphorus Tekneleri ve Shorba restaurant olmak üzere iki ayrı mekan ve konseptte misafirlerimizi ağırlıyoruz.

 

S.Y. Bir kadın olarak sektörünüze neler kattınız? 

S.A. Biz kadınlar birkaç işi bir arada yapmak gibi bir özellikle donatılmış durumdayız. Konulara farklı açılardan bakıp her yönüyle ele alarak planlama yapmak isterim. Biraz titiz ve detaycıyımdır. Anne olmamın da etkisiyle sağlıklı yemek hazırlamaya önem veriyorum. Benim veya çocuğumun yiyemeyeceği hiçbir ürünü sunmuyoruz. Sunduğumuz yemekler sağlıklı ve besleyici olup hiçbir katkı maddesi veya koruyucu içermiyor.

 

S.Y. Hedeflediğiniz noktaya ulaşmanızda veya ulaşamamanızda kadınlığınızın faktörü var mı? 

S.A. Olduğunu sanmıyorum. Hangi işi yaptığınız önemli değil; yaptığınız işi iyi yapmak önemli. Sosyal bir kişiliğe sahip olmanın insanlarla anlaşmayı kolaylaştırdığını düşünüyorum. Oldukça pozitif ve neşeli bir yapım var. Başarılı olmak için çalışırım; konulara objektif ve rasyonel yaklaşırım ve farklı boyutlarıyla ele alırım.

 

S.Y. Erkek egemen dünyanın zincirlerini nasıl kırdınız? 

Hayatım boyunca kadın-erkek ayırımı yapmadım ve yapılmasına da karşı oldum. Benim için önemli olan “insan” olmaktır, kadın veya erkek olmak değil. İyi insan, dürüst insan, doğru insan, işini iyi yapan insan olmak.

 

  1. S.Y. Bugünlerde emek sarf ettiğiniz işlerden bahseder misiniz?

S.A. Bosphorus Tekneleri firmamız ile İstanbul Boğazı’nda şirket yemekleri, bayi toplantıları, okul partileri, lansmanlar gibi her türlü kurumsal organizasyonların ve düğün, nişan, doğum günü partileri, arkadaş grupları buluşmalarının ev sahibiyiz.

 

Shorba ise dünyanın ilk çorba restoranı. Menüsünde bulunan çorbaların kalitesi ile tescillenen Shorba, en beğenilen restoranlar sıralamasında en üst sıralarda yer alıyor. Çorbanın yanı sıra et yemeklerinden özel mantılara, değişik salatalardan harika tatlı ve şerbetlere uzanan geniş bir lezzet yelpazesi sunuyor.

 

S.Y Endüstri Mühendisi olarak gıda ve turizm sektörüne nasıl girdiniz mühendislik bilgilerinizin katkısı oldu mu? 

S.A. Kendi yapım ve aldığım Endüstri mühendisliği eğitimi sonucunda olayları farklı yönleri ile ele almanın ve detaylandırmanın alışkanlık haline geldiğini fark ettim. Her konuda disiplinler-arası yaklaşım, planlama aşamasını biraz uzatsa da iş akışının rahat olmasını sağlıyor.

 

S.Y. Tüm bu işlerinizin yanında, yazılı ve görsel basın alemine bizim dünyamıza nasıl ve ne zaman adım attınız. Hikayesi nedir?

S.A. Yazılı ve görsel basın alemi ile tanışmam yapılan röportajlar ile oldu. Hazırlık sürecinde yaptığımız konuşmalar sonucunda davet alınca ben de yazmaya başladım. Çalıştığım sektör dolayısıyla gıda ve turizm ön planda olmakla beraber eğitim, çocuklar, çevre ve enerji, küresel ısınma gibi herkesi ilgilendiren ortak konularda yazmayı seviyorum.

 

S.Y. Bu yoğunluğunuzun arasında ailenize nasıl vakit ayırabiliyorsunuz? Büyüklerinizden bu konuda destek alıyor musunuz (eş anne/baba veya yakınlar gibi)

S.A. Günlük planım içinde yapılması gereken işleri ve önceliklerimi belirlerim. Doğru planlama ile herkese ve her konuya vakit ayırırım. Hızlı düşünerek, çabuk karar vererek ve hemen hareket geçerek zamanımı efektif kullanabiliyorum. Sosyal hayattan ve kendime ayıracağım vakitten alarak aileme her zaman vakit ayırırım. Evde mutlaka benim yaptığım yemekleri yemek isterler.

 

 

S.Y. Bu yoğun programınızda kendinize vakit ayırabiliyor musunuz? Nasıl dinleniyorsunuz? Spor, görsel veya işitsel sanat üretimi, sanat izleme yüzme vb?

S.A. Ben değişik konularda çalışırken de dinlenirim. Kendimi farklı alanlarda geliştirmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. Farklı konularda eğitimlere katılırım, örneğin şimdi İtalyanca öğreniyorum. Bilgi hazinedir; araştırmalar yaparım. Dostlarımla vakit geçireceğim bir zaman ayırırım. Düzenli spor yaparım. Mümkün oldukça deniz kenarında yürüyüşler yaparım. Fırsat buldukça konser ve sinemaya giderim.

 

  1. S.Y. Sektörünüzde görev alan bir kadın olarak sorunlarınız ve sektörünüzün genel sorunları nelerdir? Bu sorunlarla nasıl baş ediyorsunuz?

S.A. Gıda ve turizm rekabetin sert olduğu sektörler. Gömlek alırken kalitesine bakabilirsiniz ama yediğinizin kalitesini birkaç saat sonra anlayabilirsiniz. Televizyonlarda satılan malların kalitesi ile ilgili haberleri görüyoruz; yiyecek ve içeceklerin maliyetini ucuzlatmak adına yabancı katkılar, kimyasallar, boyalar, lezzetlendiriciler ile mücadele ediyoruz…

Biz sağlıklı ve kaliteli hizmet sunmaya dikkat ediyoruz.

S.Y. Son olarak hem cinslerinize ve yeni nesil iş kadınlarına neler söylemek istersiniz sorularıma eklemek istediğiniz bir husus var mı?

S.A. “Çalışan kadın” olmak aynı anda birden fazla kişi olmak demek! Hem kadın, hem eş, hem anne, hem evde çalışan hem de işte çalışan olmak gerekiyor. Zaman yönetimi ve planlamaya özen göstererek başarılı olma yolunda önemli bir mesafe kat edebilirler. Yabancı dil çok önemli günümüzde; mümkünse birden fazla dili öğrenmelerini tavsiye ederim.

S.Y.Teşekkürler

Gelelim benim yorumuma; Dile kolay ev dışı yiyecek sektörü dev bir camia yerli yabancı Türkiye’de yaklaşık 40 bin restoran 500 bin kişiye istihdam sağlıyor. Sektör her on kişiden yaklaşık 4 ünü ev dışında doyuruyor. Hizmet sunuyor. Turistlerin ödediği hesaplarla birlikte restoranlar geçen yıl 20 milyar dolar ciroya ulaşmış durumda. Ve Siz kocaa bir restoran aleminde ilk ‘ÇORBA Restoranı’ olmak gibi bir farkındalık yaratacaksınız; müşteriyi cezbedeceksiniz. Güler yüzünüz titizliğiniz ile- misafir- kabul ettiğiniz müşterinin; tekrar tekrar gelmesini, dostlarına tavsiye etmesini temin edeceksiniz. Diğer taraftan bol balinalı diğer bir tabirle devasa turizm şirketlerinin boy ölçüştüğü derin ve tehlikeli sularda yüzen teknelerde özel günler, kutlama, nişan, düğün, gibi dedikodusu bol beğenisi az işleri organize edip başarı kazanç sağlamak her yiğidin harcı değil. Sim hanım ise gördüğünüz gibi ‘işim zor, yolum çetin’ sarmalına takılmamış.. Pozitif bir enerji ile iyi insan olmayı hedefleyip, daima öğrenme hevesi ile işini en iyi yapan biri oldunuz mu başarıyı yakalama şansı olduğunu ispatlamış. Hele olaylara farklı açılardan bakıp detayları önceden belirlediniz mi ve buna göre hareket ettiniz mi sizde Sim Aslanoğlu olma ihtimaliniz çok yüksek. Hem de yukarıda kendi ağzından kaleminden döküldüğü gibi , ‘kendi aile çocuklarınızın önüne koyduğunuz gıdaları’ müşterilerinize sundunuz mu, hile hurdaya bulaşmadan helal yollardan kazanç sağlayabilir başarıdan başarıya koşabilir siniz. Ne diyelim bol kazançlı hayırlı işler. Rabbim niyeti bozuk kem gözlerden saklasın.
Bu haber 50875 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER RÖPORTAJ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR