Bugun...
ERDOĞAN: KARADENİZ’DE 320 MİLYAR METREKÜP DOĞAL GAZ REZERVİ KEŞFETTİK
Tarih: 21-08-2020 22:30:00 + -


Herkesin merakla beklediği ‘müjde’yi açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi’’ dedi. Fatih sondaj gemisinin 20 Temmuz'da başladığı Tuna-1 Kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfettiğini belirten Erdoğan ‘’Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmak'' dedi.

ERDOĞAN: KARADENİZ’DE 320 MİLYAR METREKÜP DOĞAL GAZ REZERVİ KEŞFETTİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlediği toplantıda  merakla beklenen "müjdeye" ilişkin açıklamalar yaptı. 

 

 

Erdoğan Şunları Söyledi: 

 

*Dünyada son bir asırdır yaşanan kargaşa yoktur ki gerisinde enerji hesabı yatmasın. Petrol ve doğalgaz sahalarının kontrolü için vahşi bir düzen vardır. Enerji bağımsızlığın tesisinde de büyük öneme sahip. 

 

*Suriye'de son yıllarda yaşananları düşünün, birileri doğuda petrol üretim tesislerine yönelmiştir. Aynı durumda Libya'da da karşılaştık. Libyalı kardeşlerimizin çağrısıyla darbecilerden kurtarma mücadelesi verirken birileri petrol sahalarının dibinde bitiverdi.  

 

*İnsanlık bizde petrol onlarda kalmış olabilir. Rabbim bize görülmedik zenginlikte kapı açtı. Bu alanda en üst lige çıkmış Türkiye var.  

 

*Türkiye’de çok uzun yıllar boyunca doğal gaz ve petrol arama çalışmaları kiralama usulüyle yapıldı, dışa bağımlıydık. Kimsenin günahın almıyorum. Belki gerçekten aradılar bulamadılar. Elimize birkaç sayfa rapordan başka bir şey geçmedi. Biz artık bu şekilde yürüyemeyeceğimizi gördük. Bu tür çalışmaların kiralama veya benzeri yöntemlerle değil doğrudan milli kuruluşlar aracılığıyla yürütülmesini kararlaştırdık. 

 

*Ülkemizin milli enerji ve maden politikasını yeni baştan belirledik. 3 sondaj gemisini derin deniz sondaj gemisini filomuza kattık. Bu alanda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına dahil olduk. 3 sondaj ve 2 sismik araştırma gemimiz tamamen kendi ekipman ve personelimizle çalışmalarını yürütüyor. 

 

*Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz 20 Temmuz'da başladığı Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiştir. Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. İnşallah benzer bir müjdeyi Akdeniz'den de bekliyoruz. Şu an bakımda olan Kanuni'nin de yıl sonunda devreye girmesi ile Akdeniz'deki faaliyetlerimizi arttırmasını bekliyoruz. 

 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de, Fatih Sondaj Gemisi'nden yaptığı açıklamada, "Bugün bizler için çok önemli bir gün. Türkiyemiz, milletimiz için tarihi dönüm noktalarından olabilecek bir gün yaşanıyor. Potansiyeli yüksek lokasyonlara yoğunlaştık. Burası 9. derin deniz sondajımız. Rabbime hamd ediyorum. Karadeniz'de Trabzon'da montaj işlemi yapıldı. 20 Temmuz'da matkap indi" ifadelerini kullandı. 

 

 

 

Göktuğ Çataloğlu
Bu haber 24015 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR