Bugun...
HALİT KIVANÇ 97 YAŞINDA ARAMIZDAN AYRILDI
Tarih: 27-10-2022 07:28:00 + -


Ünlü sunucu, gazeteci ve spor adamı Halit Kıvanç vefat etti. 18 şubat 1925 günü İstanbul'da dünyaya gelen Kıvanç 25 ekim 2022 tarihinde İstanbul'da yaşama veda etti.

HALİT KIVANÇ 97 YAŞINDA ARAMIZDAN AYRILDI

HALİT KIVANÇ'IN ARDINDAN

Yolu Babıali'den geçenlerin duayen gazeteci ve sunucu Halit Kıvanç ile ilgili anıları az veya çok mutlaka vardır.
Ben kendisiyle Hürriyet'te uzun yıllar, Güneş'te ise bir yıl birlikte çalıştım ama asıl yakınlığım onun en eski dostu, sırdaşı, meslektaşı benim manevi abilerimden Eyüp Karadayı'dan kaynaklanır.
Halit abinin TV'lerde, sahnelerde ve davetlerde anlattığı fıkraların neredeyse tamamının esin kaynağının Eyüp Karadayı olduğunu az kişi bilir.
Bir örnekleme yazayım.
**************
Her ikisi de Kadıköy Moda'da oturan Hürriyet Spor Servisi Müdürü Rıdvan Yelekçi ile Eyüp Karadayı akıllarına nereden geldiyse, bir bayram sabahında Kadıköy Çarşısı'ndaki camiye giderler ve dışarı taşan cemaatin arasına çökerler.
Namaz zamanı geldiğinde "Safları sıklaştıralım beyler" uyarılarıyla hafif itişme olur ve Rıdvan abi ön safa, Eyüp abi arkasında namaza durur.
Namaz konusunda yeterli deneyimi olmayan Rıdvan abi ön saftadır ama önünde duvar vardır. Bu durumda yanlış hareket etmemek için yanındakileri izlemek zorundadır. 
Sağındaki kişinin tipine bakar pek tatmin olmaz, solunda ise kafasında takke olan temiz suratlı gençten birisi vardır. "Tamamdır, bu çocuk işi bilir" önyargısıyla Allah kabul buyursun namaza dururlar.
Rıdvan abi gözüyle genci izlemekte ona göre hareket etmektedir.
Namazın sonunda bitiş faslında genç başını sağa çevirip "Selamün aleyküm" deyince Rıdvan abi şaşışır ve başını sola, gence çevirerek "Aleyküm selam" diye yanıtlar.
Bu doğaçlama ve komik anların yakın gözlemcisi hemen arkalarında bulunan Eyüp Karadayı'dır.
Yanyana namaza duran bu iki kişinin kural dışı davranışı hiç kuşkusuz cami cemaatlerinde sık görülen bir enstantane değildir.
Namaz bitince Rıdvan abi gence dönerek "Yahu kardeşim seni takkeli falan görünce işi bilir sandım seni izledim rezil olduk" diye fısıldayınca genç de Rıdvan abimize "Abi ben namaz kılmasını pek bilmem, sizi yaşlı görünce ben de sizi izledim.." diye yanıtlar, gülüşerek ayrılırlar.
Kısa bir süre önce yaşanmış bu komik olayı bir kokteyl davetinde bana ve Halit Kıvanç'a anlatan Eyüp Karadayı olayın içinde yaşadığı için ilk elden nakletmiş ve Rıdvan Yelekçi'yi de çok yakından tanıyan Halit abi kahkahalara boğulmuştu.
Bu olayı TV ekranlarında ve çeşitli toplantılarda kendine has kibar üslubuyla çok kez nakletmiştir.
********************
Halit abi İstanbul Fatih'te 1925 yılının çok soğuk bir Şubat gününde dünyaya gelir.
Sağlıklı bir bebek olarak yaşamaya başlar.
6 ay 1 yıl falan derken her şey normaldir ancak ağlama dışında bebeğin hiç sesi çıkmamaktadır.
2 yaşına gelir yine ağzından tek bir kelime veya nida çıkmaz.
Oysa başta anne ve mama lafları olmak üzere en az 8-10 kısa kelimeyle tepki vermesi gerekir.
Halit bebek 2.5 yaşına gelir, bütün fiziksel tepkileri ve mimikleri normaldir ama ağzınddan yine tek bir kelime bile çıkmamaktadır.
O yıllarda İstanbul'da bu olayların uzmanı hekim yok.
Babası İsmail bey sakindir ama annesi Leman hanım panik içindedir.
Normal görünen çocuk acaba dilsiz midir?
Fatih'teki yan komşularından biri evde kanarya beslemektedir "Çocuğa kanarya suyu içirelim" önerisinde bulunur.
Belki "Kocakarı ilacı" veya "Bildik nafile efsane" denebilir ama bebeğin bardağına kanaryanın su kabından biraz dökmenin ne sakıncası olabilir ki?..
Halit bebek 3 yaşına yaklaşmaktadır ve kanarya suyundan içtikten kısa bir süre sonra ağzını öyle bir açar ki.. sanki uzun zamandır içinde tutsak olan kelimeler mermi gibi peşpeşe patlamaya başlar.
Bu olayı bana ilk önce Halit abiden 4-5 yaş büyük olan ve Fatih'te aynı marketten alışveriş yaptığımız öz abisi anlatmış ve hayretler içinde  dinlemiştim.Daha sonra Halit abiden de 2-3 kez dinlediğimi anımsıyorum.
********************
1991 yılının Mayıs ayı.
Koç Holding'e bağlı İzocam firmasının tesis açılışı için THY'den kiralanan özel uçakla Adana'ya gidiyoruz.
Uçakta bürokratlar, iş ve sanat dünyasından ünlü kişiler yanısıra bir grup gazeteciyiz.
O iş gezisinde Halit Kıvanç, Aydın Boysan ve ben yolculukta, toplantılarda, davetlerde ve yemeklerde 3 gün boyunca yanyana beraberiz.
Hayatımın en neşeli, en kaliteli ve insana yaşama sevinci bağışlayan 3 günlük zaman dilimlerinden birini olduğunu ifade etmem sanırım yanlış olmaz.
******************
Halit abinin dil ve diksiyon bilgisi, hitap etme yeteneği, ses kumaşının kalitesi, kültürel zenginliği ve insan psikolojisini çok iyi çözümleme yeteneği dışında, Türkçeyi dünyada doğru ve düzgün konuşabilen, yazan ve de ifade eden tanıdığım ender insanlardan biriydi.
Boş ve gereksiz konuşmalar, kelimeler, tanımlar, gerçi belli etmemeye çalışırdı ama Halit abinin sinir tellerini titretirdi.
Trafik polislerinin "Bekleme yapma ticari" anosları ile kent içindeki "Bekleme yapılmaz" başlıklı uyarı levhalarına sinir olurdu. 
Beklemek zaten bir fiil iken, yapmak fiilini de ekleyerek "Bekleme Yapılmaz" gibi bir gramer garabetini doğuranlara müthiş sinirlenirdi.
Bu konuda iki defa makale yazdığını ve Emniyet Müdürü'ne de konuyu anlattığını anımsıyorum.
Buna rağmen polis jargonunda bunca yıla rağmen değişiklik olmaması da başka bir kültürel sancı.
Hatta makalesinin bir tanesi "Bu yazı istenirse okuma yapılmaz" başlığını taşıyordu.
******************
Hürriyet'te birlikte çalıştığımız yıllarda sık sık İstihbarat Servisi'ne gelir, şefimiz Mehmet Türker'in cam kaplı ufak odasında gırgır yapardık. Günün birinde Hürriyet ile yolları ayrıldı.
Bana "Cahit günün birinde bu gazeteden ayrılırsan hızla uzaklaş hatta ayakkabın bile çıksa dönüp alma, arkana bakma. Arkana bakarsan seni üzebilecek kişileri görebilirsin" demişti.
Halit Kıvanç abimize bu duyguyu yaşatan eski Hürriyetçilerden bazıları hayattadır, bu satırları okumalarını dilerim.
Bir meslek büyüğümüzü, abide insanı fani dünyamızdan 97 yaşında uğurluyoruz. 
Halit abi efsanesi de hiç kuşkusuz gönül galerimizde hep yaşayacak.
Güle güle Halit abi.

Cahit Çataloğlu
Bu haber 264 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ARAMIZDAN AYRILANLAR HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR