Bugun...
MERHUM ALPASLAN TÜRKEŞ'İN ANISINA
Tarih: 04-04-2020 13:15:00 Güncelleme: 04-04-2020 14:03:00 + -


Sinan YURTKULU yazdı...

MERHUM ALPASLAN TÜRKEŞ'İN ANISINA

Bugün yine 4 Nisan Büyük Lider Başbuğ Alpaslan Türkeş’i kaybettiğimiz gün. Karlı bir günde milyonlarca cemaat ile cenazesine katıldığımız gün sanki dün gibi..

Yine acılarımız depreşti. Yine hatıralarımız canlandı. Her 4 Nisan’da Başbuğu hüzün ile anar, cesareti, zekâsı ve hafızası, azmi ve kararlılığı ve atikliğine yine hayran kalırım. Yine yeniden kaybettiğimize hüzünlenirim.

Merhum ile ilgili yazılacak çok şey var ama ben takılı kaldığım ve hatırlamaktan onur duydum hatıraları canlandırayı Milliyetçi Hareket Partisi'nin efsane Başbuğu Alparslan Türkeş’i ilk olarak 1970li yıllarda. seçim konuşması için geldiği İstanbul Fatih semtinde Koyunbaba Parkı'nda gördüm. Binek bir arabanın üstünde yaptığı konuşması ile meşhur adı ile her türlü emperyalizm karşıtı, “Ne Amerika Ne Rusya Ne Çin Herşey Tam Bağımsız Milliyetçi Türkiye için” hitabı ile tanıdım.

Her tarım ürününü yerinde işleyecek endüstriyel fabrikaların oluşturduğu -Tarım Kentleri ve “İşçi Fabrikaya Ortak”projelerini inançla, yürekten anlatmasından dolayı hayran oldum. Halka hitaplarını kaçırmamaya çalıştım. Devamında ‘Tok’ sesi ile “evlatlarım” diyerek sırtımızı sıvazlamasından gurur duydum. Onunla ilgili unutamadığım ilk anıyı 2000'li yılların başında Büyük Kurultay Gazetesi tanıtım gezisi esnasında MHP Çorlu İlçe Başkanı olan Necati beyden dinledim. Merhum Türkeş’in çok kuvvetli bir hafizası olduğunu anlattı. Zira kendisi Başbuğ ile ilk kez komutasında bir asker iken tanıştığını ifade etti..Askerlik yıllarında komutanı olan Türkeş bey, yıllar sonra dava arkadaşı olduğunun altını çizdi. Komutan Türkeş bu kez siyasetçi olarak oy istemeye Çorlu’ya geliyor. Halka hitabı bittiğinde Necati bey merhuma “Komutanım” diyerek sesleniyor. Çağrıyı duyan Merhum Türkeş dikkatlice yüzüne baktıktan sonra tok sesi ile “Necati evladım” sen misin diye karşılık veriyor. Bu cevabı alan Necati bey hafızasına hayran oluyor.. Yıllar sonra sivil olarak tanımasına şok oluyor. O günlerden sonra Necati Başkan'ın yolu Almanya’ya düşüyor ve işçi olarak çalışmaya başlıyor. Türkeş yine seçim maksadı ile Almanya’ya geldiğinde Necati Başkan karşısına çıkıyor. Evine davet ediyor. Sonrasında Başbuğ her Almanya’ya geldiğinde Necati Başkan'ın evinde kalıyor. Hanımının elinden yiyor. Sonsuz saygı ve teşekkür ile ayrılıyor. Bu sayede dostlukları daha da pekişiyor. Bu kez Necati bey Komuntanı Türkeş’in dava arkadaşı parti görevlisi olarak ölene kadar dostluklarını devam ettiriyorlar.

Diğer bir anımı ise Usta Gazeteci yol arkadaşım kadim büyüğüm Necdet Sevinç’ten dinledim.

Alpaslan Türkeş’inde dahil olduğu; bir başka seçim kampanyası esnasında Türkiye İşçi Köylü Partililer (TKİP) ve Genel Başkanı Doğu Perinçek ile ilgili bir hatırasını nakletti. Anlattıkları bitince; her ikimizde gururlu gülüşlerle başımıza gelenleri unutuverdik.

Anı şöyle: 1970 yılların sonunda Kartal - Pendik arasında gerçekleşen seçim kampanyası esnasında Türkeş ile partililer, Necdet ağabey ve diğer gazetecilerin de bulunduğu konvoy, köyden biraz daha büyük bir mahalle meydanında konuşlu bir kahvehanede seçim propagandası yapan, TKİP’lilerle karşılaşırlar. Genel Başkan Doğu Perinçek halka hitaben konuşuyorken” Başbuğ ve tayfasını o günlerin modası ve o yıllarda resmi kurum ve sivil bir çok kişi ve kurumun kullandığı Amerikan arabalarıyla konuşma yapacakları meydana intikal ederler.

Perinçek kürsüden; Türkeş ve partililerinin kullandığı Amerikan arabalarını işaret ederek, “Buyrun işte rakiplerimizin durumu malum Amerikan arabalarında, Amerikalılardan aldıkları emirleri uyguluyor, Komandolarıyla beraber Kapitalizme hizmet ediyorlar” anlamına gelen bazı sözler sarf eder. Bunu duyan Türkeş durur mu! Arabasından hızla fırlayıp, Perinçek’in bulunduğu kürsüye sundurmaya/yükseltiye atlıyor. Perinçek’in elindeki mikrofonu kapıyor. Ve Karşı propagandaya başlıyor. Gür/ kızgın ve yüksek sesle kalabalığa yönelen Türkeş, Perinçek’in sözlerini yalanlıyor.

”Asla ve kat’a ve Hiçbir zaman Amerikan uşağı olmadık, tam tersi durum sergiledik, Ne Amerika, Ne Rusya Ne Çin her şey tam bağımsız Milliyetçi Türkiye için çalıştık.” kelimeleriyle daima her türlü emperyalizmin karşısında mazlum milletlerin ve Türk halkının yanında olduklarını” anlatıyor. Büyük bir alkış alıyor.. Ortamdan çılgınca yaşa-nur ol -bravo sesleri yükseliyor. Büyük bir hızla aldığı mikrofonu aynı hızla Perinçek’in eline tutuşturuyor. Hışımla sundurmadan atlıyor. Kürsüyü terk ediyor. Perinçek ve avanesi ise arkalarından baka kalıyor İşin en ilginç tarafı ise Perinçek ve adaylarının hitapta bulunduğu aynı alanda seçim konuşması yapmak için kayıtsız/sakin bir şekilde sırasını bekliyor. Perinçek’in seslenişinin sonunda aynı yükseltiye bu kez Türkeş çıkıyor. MHP nin vaatlerini ve adaylarını tanıtmaya başlıyorlar. Konuşmaları bittikten sonrada bir şey olmamış gibi yollarına devam ediyorlar. Soğukkanlılığa azim ve kararlı duruşa hayran olmamak mükün mü sadece? Ruhun Şad Mekânın cennet olsun Yüce Başbuğ seni sadec 4 Nisan’da değil her zaman gururla andık anmaya devam edeceğiz.
Bu haber 47912 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ANILAR HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR