Bugun...
RUSYA’NIN COVİD-19 AŞISI ONAYLANDI
Tarih: 12-08-2020 15:49:00 + -


Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, dünya’nın ilk Covid-19 aşısının geliştirildiğini ve Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığını açıkladı. Rusya böylece korona virüs aşısını tescil eden ilk ülke oldu. Putin, açıklamanın devamında kendi kızının da aşıyı denediğini belirtti.

RUSYA’NIN COVİD-19 AŞISI ONAYLANDI

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, ülkesinde geliştirilen Covid-19 aşısının Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığını açıkladı. 

 

Rusya böylelikle koronavirüs aşısını tescil eden ilk ülke oldu. 

 

Hükümet yetkilileriyle yaptığı toplantıda konuyla ilgili açıklama yapan Putin, "Sağlık Bakanlığından bana gelen bilgiye dayanarak bu sabah dünyada bir ilk gerçekleşti ve yeni tip Covid-19 virüsüne karşı geliştirilen aşı onaylandı. Bir kez daha yineliyorum, aşı gerekli tüm denemelerden geçti." ifadelerini kullandı. 

 

 

 

PUTİN: KIZIM DA AŞI YAPTIRDI 

 

Rus lider konuya ilişkin basın açıklamasında, "Etkili ve uzun süre bağışıklık kazandıran aşının" tüm test aşamalarının tamamlandığını vurguladı ve kızlarından birinin de aşıyı yaptırdığını söyleyerek güvence verdi. 

 

Putin, "Bunu çok iyi biliyorum, zira kızlarımdan biri aşıyı yaptırdı. Aşı sonrası kızımın ateşi 38 dereceye çıktı ve ertesi gün 37 dereceye düştü. İkinci iğneden sonra ateşi biraz yükselse de tüm olumsuzluklar bir anda kayboldu. Kızım kendisini iyi hissediyor ve antikor oranı yüksek düzeyde. Bir anlamda kızım da aşı deneyinde yer aldı diyebiliriz” dedi. 

 

 

 

AŞININ ADI: SPUTNİK V 

 

Rusya Sağlık Bakanlığı, koronavirüs (Covid-19) aşısının adının Sputnik V olacağını açıkladı. Yapılan açıklamada, “1957’de Sovyetler Birliği tarafından ilk yapay uydunun başarılı bir şekilde fırlatılması tüm dünyada uzay araştırmalarını harekete geçirdi. Bu atıfla sayesinde aşıya Sputnik V adı verildi” denildi. 

 

Sputnik, Sovyetler Birliği'nin gönderdiği ilk uydunun adıydı. Bu uydu, Soğuk Savaş döneminde uzay yarışlarını da başlatan baş aktörlerden birisiydi. 

 

 

 

DSÖ'DEN AÇIKLAMA 

 

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) yapılan açıklamada, "Rus sağlık yetkilileriyle irtibat halindeyiz. Aşının DSÖ ön yeterliliğini sağlamasıyla ilgili görüşmeler sürüyor. Bu ön yeterlilik, aşının tüm güvenlik ve etki verilerinin titizlikle incelenmesini kapsıyor." ifadelerine yer verildi. 

 

 

 

ABD’DEN İLK YORUM 

 

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, katıldığı bi canlı yayın’da Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin’in Covid-19 aşısı konusunda yaptığı açıklamayı değerlendirdi. 

 

Aşının 3 klinik deney safhasından da başarıyla geçtiğine dair şeffaf bir veriye ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Azar, "Önemli olan aşıyı bulan ilk taraf olmak değil. Önemli olan, bu aşının Amerikan ve dünya halkı için güvenilir ve etkili olması." görüşünü paylaştı. 

 

Azar, ABD'nin yıl sonuna kadar onlarca milyon aşıya sahip olma yolunda ilerlediğini ve aşı adaylarının 3 deney safhasından da geçtiğini vurguladı. 

 

 

 

ALMANYA’DAN AŞI ELEŞTİRİSİ 

 

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, "Milyonlarca insanı, hatta milyarlarca insanı çok erken aşılamaya başlamak tehlikeli olabilir. Rusya'da neler olup bittiğinden çok şüpheliyim. Temel sorun Rusların bize pek bir şey söylememesi. Bu yeterince test edilmedi" dedi. 

 

Alman Tabipler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, Rusya'da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının onaylanmasını sert bir şekilde eleştirdi. Reinhardt, aşıyı "yüksek riskli bir deney" olarak nitelendirdi. 

 

Bir aşının tamamlanabilmesi için önemli üç aşamadan geçmesi gerektiğini belirten Reinhardt, "Test serisi olmadan bir aşının onaylanmasının insanlar üzerinde yüksek riskli bir deney olduğunu düşünüyorum" dedi. 

 

Reinhardt "Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) belirlediği kriterler hiçe sayılarak elde edilen veriler doğrultusunda aşıyı kullanmak büyük sorumsuzluktur" ifadelerini kullandı. 

 

Paul Ehrlich Enstitüsü Başkanı Klaus Cichutek ise bir aşının kullanılabilmesi için en az birkaç bin denek içermesi ve üç aşama testinden geçtikten sonra kapsamlı verilerin değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Cichutek aksi halde bu şekilde bir aşının kullanılmasının riskli görüneceğini belirtti. 

 

 

 

Göktuğ Çataloğlu
Bu haber 24829 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR