Bugun...

Cahit ÇATALOĞLU
GANDİ AŞKINA
Tarih: 22-04-2022 14:04:00 Güncelleme: 22-04-2022 14:04:00


Kökeni Latince'den gelen Fransızca protesto kelimesi dünyanın bütün dillerinde kullanılıyor.
Haksızlığa karşı gelme eylem şekli olan protestonun tarihi bilinmiyor ama ilk insanlık dönemine, mağara devrine kadar uzandığı kabul ediliyor.
Protesto, çoğu kez plansız gelişen, tümüyle insani bir davranış biçimi.
Protesto doğal bir hak arama tepkisi.
Engelliler ve bilinci kapalı olanlar haricinde protesto eylemi yapmayan insanın dünyada bulunmadığı ifade ediliyor
İşin ilginci en yoğun protesto dönemi ise çocukluk dönemine rastlıyor.
***************
Protestonun gerekçeleri çok çeşitli.
Siyasi, ekonomik, sportif, dini, mesleki, sosyal, hukuki, sanatsal, kişisel ego ve benzeri nedenlerle bu hakkımızı kullanıyoruz.
Bu protestolar kimi zamanlar trajediyle, ölümle sonuçlanıyor, kimi zamanlarda da zarif ve estetik hareketlerle ayakta alkışlanabiliyor.
Zarif ve belleklerde kalan protestolardan biri; ABD'nin Vietnam Savaşı'nı protesto eden genç ABD'linin Nisan 1965'de Washinton'da bir grup silahlı ve üniformalı askerin yanına giderek tüfeklerinin namlusuna çiçek sokmasıdır.
Protestanlık mezhebinin dünyada yayılarak kalabalık bir cemaat oluşturması da özel olarak incelenmeye değer.
Protesto için kendini ateşe verenler, çocuğunu kurban edenler, ürünlerini veya eserlerini imha edenler, çırılçıplak sokak gösterisi yapanlar, dini mabetlerde cinsel organlarını teşhir edenler, soğukta denize girenler, çiğ balık yiyenler, saçlarını kazıtanlar, farklı kıyafetlere bürünüp şirinlik yapanlar, dudak dudak saatlerce öpüşenler, evcil hayvanıyla eylem yapanlar, saatlerce şiir okuyanlar, heykel gibi hareketsiz duranlar.. say say bitmez.
Protestoların çok çarpıcı, unutulmaz ilginç görüntüleri vardır.
Bunlardan biri de Hintli lider Mahatma Gandi'nin, İngilizlerin koyduğu "Tuz vergisi"ni protesto etmek için Mart 1930 tarihinde tek bir tuz zerreciğini yanına alarak denize doğru 23 gün süreyle yürümesidir.
Anımsayacaksınız Kemal Kılıçdaroğlu'da bir süre önce Ankara'dan İstanbul'a elinde "Adalet" yazılı pankartla yürümüş ve bu eylemini çok kişi Gandi'nin hareketine benzetmişti.
*****************
Son olarak elektrik zamlarını protesto eden CHP Genel Başkanı ve ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu faturasını ödemeyince evinde eşiyle birlikte karanlığa gömüldü.
Kılıçdaroğlu borcunu ödeyemediği için elektrikleri kesilen yaklaşık 4 milyon abonenin sıkıntısına tercüman olmak ve bu sorunu gündeme getirmek için böyle bir hakkını kullandığını ifade etti.
Bazı geri zekalı salaklar bu hareketin iktidara karşı bir başkaldırı, asi davranış biçimi olduğunu, vatandaşı isyana teşvik anlamı taşıdığını öne sürüyor.
Bu tür odun kafalı yaratıkların tipik yaklaşım ve konuları analiz etme hastalığı.
Anlamaları, empati kurma yeteneklerı bulunmayınca sonuç bu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun isteği çok basit: Elektrik zamlarının kaldırılmasını istiyor.
Ki.. bunu istemeyecek insan acaba var mıdır?
Elektrik enerjisini devletten 10 kuruşa alan uyanık yandaş bunu vatandaşa 30 kuruşa sokarken çeşitli tilkilik ve oyunlarla açıktan bir 30 kuruş daha götürüyor.
Tam bir soygun tezgahı.
Keşke son bir yılda yapılan bütün zamlar geri çekilse, enflasyon sıfırlansa, hayat ucuzlasa, halkın alım gücü artsa, vatandaş keyifli, huzurlu, mutlu olsa, hayat bayram olsa parçasını yüksek sesle dillendirse.
Herkes yaşam kalitesinin nirvanasına ulaşsa.
Dünyada elektrikle çalışan otomobiller, otobüsler, kamyonlar hızla artarken son olarak Çin'de elektrikle çalışan gemi denize indirildi.
Dünya nelerle uğraşıyor, biz nelerle uğraşıyoruz.
Ülkeyi bu hale getiren zerzevatlar, hepinizi 300 volt elektrik çarpsın.
Tanrım, aklıma mukayyit ol sevgili yüce Gandi.
Cahit Çataloğlu
22 Nisan 2022


Bu yazı 1887 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI