Bugun...

Ekrem Hayri Peker
BESAŞ, TARIMA DESTEK, İPEKÇİLİK ve BÜYÜŞEHİR ÖRNEĞİ
Tarih: 02-06-2017 10:08:00 Güncelleme: 02-06-2017 10:08:00


Türkiye’de tanzim satış konusunda ilk uygulamaları CHP başlatmıştı. İzmir merkezli TANSAŞ, Ege bölgemizde      yüzlerce market kurmuştu.
Seksen öncesi Eskişehir Belediye Başkanı Selami Vardar ekmek fabrikası kurmuştu. Kurduğu ekmek fabrikası diğer şehirlere örnek olmuştu. İstanbul Halk Ekmek o günlerde kurulmuştu.
Bursa’nın CHP’li belediye başkanı Mustafa Eroğlu,1979 yılında Bursa’da bir ekmek fabrikasının temelini attı. 1982 yılında geçen BESAŞ Halk Ekmek Fabrikası bugün kentin ekmek ihtiyacının %20 sini karşılamaktadır. BESAŞ; Bursa halkına Kaliteli, Sağlıklı, Hijyenik ve Ekonomik ekmek ve ekmek çeşitleri, unlu mamuller, süt ve süt ürünleri  üreterek, piyasada denge unsuru olmaktır.
 BESAŞ tesislerinde; 24 çeşit ekmek üretilmektedir. Ekmekler, Türk Gıda Kodeksine uygun, ambalajlı olarak satışa sunulmaktadır.
 BESAŞ zaman içinde kendini geliştirmiş ve ekmeğin yanı sıra süt ve süt ürünleri üretimine ve satışına başlamıştır. BESAŞ önderliğinde kurulan BESAŞ SÜT ve SÜT ÜTÜNLERİ TESİSİ Bursa’nın Keles, Orhaneli,       Büyükorhan, ve Harmancık yöresindeki hayvancılığı kalkındırmak ve bölgeye iş imkanı sağlayarak bölgenin refahına katkıda bulunmak amacı ile faaliyet gösteriyor.
Ayrıca gıda konusunda BESAŞ UNLU MAMULLER ARAŞTIRMA ve ÜRETİM MERKEZİ 2014 yılında faaliye geçti.
 Bursa ili içinde BESAŞ’ın şu an için 450 adet satış noktasında hizmet veriyor.
BESAŞ’ın kırsal kesime verdiği desteğin neticesini gören Büyükşehir Belediyesi 2014 yılında TARIM AŞ’yi kurdu. Şirketin temel amacı kırsal kalkınmanın geliştirilmesi amacıyla Bursa üreticisinin yetiştirmiş olduğu ürünleri en iyi şekilde işleyerek iç ve dış pazarlarda tanıtımını ve satışını yapmak ve Bursa tarımının gelişimine katkı sağlamak.
Tarımaş işletmeciliğine ait şu anda Kemalpaşa Ovaazatlı da bulunan 1558 m2 kapalı alana sahip kurutma tesisinde başta kırmızı biber olmak üzere bir çok sebze ve meyvenin modern makinelerle hijyenik olarak              kurutulmakta ve toz haline getirilmektedir.  Tesiste kurutulan meyve ve sebzeler Türkiye ve Dünya’ya dağıtımı yapılarak bölgede üretim yapan çiftçilerin ürünlerine katma değer oluşturmaktadır.
Tarımaş ayrıca, bugünkü durumuyla Ülkemizin, Ortadoğunun ve Balkanların en işlevsel, donanımlı ve örnek teşkil edebilecek boyutlara sahip olan Bursa Kent Yaş Meyve Sebze Toptancı Halinin işletmeciliğini de yapmaktadır.  Hal kompleksine kurulu bulunan “GIDA TAHLİL LABORATUARI” Ülkemizin,  Ortadoğu ve Balkanların en modern, AB   standartlarında Kalite belgesine sahip tek Gıda Tahlil laboratuarıdır. Burada her türlü sebze ve meyvenin Tarımsal ilaç kalıntısına yönelik 1024 etken madde tahlili 1-2 saat gibi kısa sürede yapılmaktadır.
Tarım AŞ. Aynı zamanda balık hali ve İnegöl’de bulunan sebze meyve toptancı halini de işletmektedir. Ayrıca Gürsu’da Bursa Meyve Sebze İşleme, Paketleme ve İhracat Merkezi faaliyete geçmesiyle meyve ve sebzenin en iyi şekilde sınıflara ayrılarak paketlenmesi ve yurt içi yurtdışı sevkiyatının yapılması öngörülmektedir.
Bursa Büyükşehir belediyesinin Bursa ipeğinin canlandırılması için yaptığı çalışmaları takdirle karşılamak gerekiyor. Koza üretimi başladı, iplik çekiliyor ve tasarım yapılıyor.
Benim önerim Bursa’da yapılan bu çalışmaların, CHP İzmir belediyesinin okullara süt politikasının Türkiye’ye örnek olması için bir kurultay toplanmalı ve yeni tarım alanında “MİLLİ EKONOMİ”ye dönüş için yeni modeller oluşturulmalı.
Geçmiş yıllara göre okullaşma, sağlık    hizmetleri alanında büyük ilerlemeler kaydedildi. Bu hizmetler için kente göç mecburiyeti kalmadı. Aksine şehirlere göç eden ve üretim dışı kalan nüfusun geri dönmesini sağlayacak “Aile çiftçiliği” modelinin hayata geçirilmesi için belediyeler ve devlet desteğiyle kurulacak tarım üretim kooperatiflerinin hayata geçirilmesi gerekiyor.
Kırsal kesimde yaşayanların gelir ve konfor düzeyinin yükselmesi için belediyemizin yaptığı bu organizasyonlar bu yolda atılan ilk adım telakki edilmelidir. Küçük üreticiler için organik tarım ve tavukçuluk satış organizasyonları   kurulmalıdır. Kırsal kesimden göçün en büyük sebebi üreticinin malının “Para etmemesi”dir.
Belediyenin kurduğu Tarım AŞ, üreticiler bu alanda da yol gösterebilir. Organik tarım dışında tıbbi bitkilerin üretimini de teşvik edilebilir. Belediyemizi yaptığı çalışmalardan dolayı kutluyorum ve bu çalışmalarını geliştirerek  ülkemize örnek olmasını diliyorum.
 Bu yazı 21392 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI