Bugun...

GÜL ÇATALOĞLU
ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ
Tarih: 02-06-2017 10:38:00 Güncelleme: 02-06-2017 10:38:00


Sevgili Ekonomik Durum okurları geçtiğimiz ay Anneler Günü’ydü. Babalar  günümüzü kıskandığı için onlara da Haziran ayının ikinci haftası Babalar Günü ilan edilmiş. Bende baba olsun olmasın yüreği sevgi dolu herkesin Babalar Günü’nü kutluyorum. Ve bu ay sizlere çok özel bir üniversiteyi anlatacağım. Bu üniversitede yok yok. Öncelikle İngilizce, Türkçe eğitimiyle hukuk, tıp ve gazetecilik olmak üzere bir çok dal var. Ayrıca bu okulda okuyan bir de oğlumuz var. Bu okulu tanımak gerek...

--------------

Akdeniz’in tarih ve kültür merkezi Kıbrıs Adası’nın çağdaş yönünü simgeleyen Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, beş yıllık bir çalışma sonucunda 4 Şubat 1997 yılında başkent Lefkoşa’da kurulmuştur.

1997-1998 Akademik yılında 3 fakültede 12 lisans, 1 Meslek Yüksekokulunda 3 ön lisans programıyla Lefkoşa kampüsünde eğitime başlamıştır. 2001-2002 Akademik yılında Üniversitemiz 2 yurt binası, bilgi işlem merkezi, öğrenci merkezi, rektörlük binası ve 1 fakülte binası ile Haspolat kampüsünde eğitime devam etmiştir.

Günümüzde ise, Üniversite 10 fakülte (Eğitim, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Güzel Sanatlar, Mühendislik, Eczacılık, Sağlık Bilimleri, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri, Fen-Edebiyat, Hukuk) ve bu fakültelere bağlı 38 lisans programı vardır. Ayrıca, 4 yıllık programların bulunduğu Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve 2 yıllık programların bulunduğu Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu bulunmaktadır. Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Araştırma Enstitüsünde ise yüksek lisans ve doktora programları devam etmektedir.
Yüksek Öğretim kurumu olarak, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin temel misyonu, evrensel bilgi üreten, yayan ve kullanan, bilgiyi kullanarak içinde bulunduğu topluma katkı sağlayan bir üniversite anlayışı geliştirmektir. UKÜ, öncelikle eğitime önem veren, yönetimde ve insan ilişkilerinde demokrasi kavramının ön planda tutulduğu ve bunun için yeterli akademik kadroya sahip, nicelikten önce niteliğe önem veren, bilimselliği ön planda tutan, herkese eşit yaklaşım yönetimine sahip bir ortam sunmaktadır.
UKÜ, örgütsel iletişimin yaygınlaştırıldığı, kampüs yaşamının kalitesinin yüksek olduğu, öğrenci değişim programlarının geliştirildiği, bağımsız ve özgür düşünen öğrencilerin yetiştirildiği ayrıca mevcut öğrencilerin ilerideki yaşamlarını şekillendirmek için kariyer planlamalarında en büyük yardımcıları olmayı hedefleyen bir kurumdur.
Akademik anlamda en fazla uluslararası yayın yapan, sosyal sorumluluk projelerinin merkezi, toplum için öneri geliştiren bir merkez, belli konularda uzmanlaşmış, inovasyon yapmış ve bunu toplum ve dünya çapında uygulatacak bir üniversite yaratmak amaçlanmaktadır. UKÜ, mezun öğrencilerini vizyon sahibi yapan, yenilikçi ve yaratıcı fikirlerle donatan, liderlik vasıfları yerleşmiş insanlar olarak yetiştirmeyi hedeflemektedir.
Eğitim
10 Fakültede ve 7 Yüksekokulda toplam 44 lisans 15 önlisans programı ile Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Araştırma Enstitüsü bünyesinde 31 yüksek lisans ve 15 doktora programı eğitim vermektedir.
Tüm dünyada tanınan diploması ile Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi evrensel bilgi üreten, yayan ve kullanan, bilgiyi kullanarak içinde bulunduğu topluma katkı sağlayan bir üniversite anlayışı ile eğitim-öğretim hizmeti sunar.Kuruluşundan günümüze sayısız başarılı akademik çalışmalara imza atan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, özellikle TUBİTAK ve benzeri araştırma projelerinde Kuzey Kıbrıs içinde en çok başarı kazanan üniversitesi olmasının yanında, sosyal ve sportif alanlardaki büyük yatırımları ve sunduğu renkli kampüs hayatıyla da adanın önde gelen eğitim kurumu olarak adından söz ettirmeyi başarmıştır.
Uluslararası Ortam
101 Farklı ülkeden 15,038 öğrencisi ve 33 farklı ülkeden 500’e yakın uzman akademisyeni ile Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Kuzey Kıbrıs’ta uluslararası eğitimin merkezidir. 900,000 m2 kampüs alanı ile Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, güvenli ve temiz ortam ve 

yeşil bir çevre içerisinde, modern mimari anlayışı ile tasarlanmış binalardan oluşmaktadır.Sahip olduğu 52,000 m2’lik eğitim alanı, 8,500 m2’lik açık ve kapalı sosyal alanları, 22,500 m2’lik spor alanı, 6,000 m2’lik laboratuvar alanlarıyla gerçek bir kampüs üniversitesidir. Öğrencilerine “yeşil” kampüs ortamında doğa ile iç içe bir yaşam deneyimi sunar.
mutluyum...’’
Burs Olanakları
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, öğrencilerinin akademik başarısını burslarla teşvik etmekte ve öğrencilerin büyük bir bölümü %100, %75 veya %50 burs ve eğitim ücreti indirimlerinden yararlanmaktadır.
Ekonomik Programlar
Öğrencilerin bir akademik yıl boyunca yapacağı harcama ve harçları (Eğitim ücreti, yurt ücreti, 3 öğün yemek, öğrenci etkinlik fonu, ulaşım ücreti, kayıt yenileme ücreti, Yabancı Diller Okulu kitap ücreti) indirimli olarak sunan paket programlar sunulmaktadır.

Çift Anadal İmkânı
2015-2016 Akademik Yılından itibaren Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, öğrencilerine çeşitli alanlarda çift anadal ve yandal imkânı sunuyor.
Bir lisans programına kayıtlı olan öğrencilerin başka bir bölümün/programın tüm derslerini alarak, aynı zaman dilimi içinde her iki programı da başarıyla tamamlayıp, ikinci bir dalda lisans diplomasına sahip olabilirler. Bunun yanında yandal imkânı ile başka bir bölümden/programdan bazı dersleri eş zamanlı ve başarıyla tamamlayıp, yan bir dalda sertifika alabilirler.
4+1 Tümleşik Eğitim
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir ilk olarak “4+1 Tümleşik Eğitim” imkânı sunarak öğrencilerine lisans derecesiyle birlikte yüksek lisans derecesi almak için fırsatlar sunuyor ve öğrencilerine yüksek lisans programlarını daha kısa sürede bitirme olanağı tanıyor.
İngiltere’de Eğitim Fırsatı
Öğrenciler 3 yıl Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde okuduktan sonra son yıllarını İngiltere’nin seçkin üniversitelerinden University of Sunderland veya University of Wolverhampton’da okuyarak eğitimlerini İngiltere’de tamamlama şansına sahiptir.
Yurt İmkânları
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, yeni gelen öğrencilerine öncelikli olarak kampüste barınma olanağı sağlar. Kampüs içerisinde yüksek kalitede ve her türlü konfora sahip özel olarak tasarlanmış 17 yurt binası mevcuttur.
‘‘Üniversitemde yurtta kalmak bir öğrencinin ihtiyaç duyabileceği her türlü konfor ve güveni yaşamasıdır.
Yurt odamdan kampüsün her noktasına yürüyerek ulaşabiliyorum. 
Böylece derse geç kalma, ders çalışacağım zamanı yolda harcama gibi sorunlarım olmuyor.Üstelik yurtta kalmaya devam ettikçe indirim alıyorum. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde öğrenci olmak bence bir ayrıcalıktır...’’
Zengin Sosyal Yaşam
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, öğrencilerinin akademik yönden gelişimlerinin yanında kişisel, kültürel ve sosyal gelişimlerine de önem verir.
Öğrencileri, yoğun akademik tempo ile birlikte oldukça renkli bir sosyal yaşam da beklemektedir. Kampüs genelinde yıl boyunca düzenlenen çeşitli sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler ile aktif bir öğrencilik hayatı desteklenmektedir. Ayrıca kampüs içinde öğrencilerin sosyal hayatlarını zenginleştiren, boş zamanlarını değerlendirmelerini ve yiyecek-içecek ihtiyaçlarını gidermelerini sağlayan çeşitli tesisler 24 saat öğrencilerin hizmetindedir.
CIU Arena
15,000 m2 açık ve 7,500 m2 kapalı alan olmak üzere toplam 22,500 m2’lik alanı ile Orta Doğu’nun en büyük entegre spor kompleksi CIU Arena öğrencilerimizin hizmetinde.

-----------------

 

REKTÖRÜN MESAJI

Sevgili Öğrenciler, 1997 yılında eğitim hayatına başlayan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, fiziksel ve teknik altyapısıyla küresel üniversite kavramını oluşturan üç temel özelliği; öğretim, araştırma ve kültür sentezini gerçekleştiren örnek bir yüksek öğretim kurumudur. Üniversitemiz, bulunduğu coğrafyanın önemini bilen, sorunların farkında olan, ülkesinin   gelişiminde lokomotif olma görevini üst düzeyde gerçekleştirmeyi hedefleyen öncü bir kurumdur. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, 101 farklı ülkeden 15000'i aşkın öğrencisi ile çok kültürlü ortamda   öğrencilerine uluslararası standartlarda eğitim sunmaktadır.
Eğitim felsefemiz; öğrencilerimizi bilgi çağının getirdiği evrensel niteliğe ve bilgiyi kullanma yeteneklerine sahip, donanımlı, kendini geliştirebilecek her türlü  bilgiye açık, araştırmacı, dinamik, mesleğinde ve iş dünyasında     rekabete hazır olarak yetiştirmektir. Böylece öğrencilerimiz özgürlükçü, yenilikçi, eleştirel düşünen, sosyal sorumluluk sahibi, girişimci, etik değerleri önemseyen, çevre bilinci olan, çok yönlü, yaratıcı, önyargısız, bilimsel, özgüveni gelişmiş, sanatsal ve kültürel değerleri yaşamının odağına koyan duyarlı bireyler yetiştirmektir.
Akademik ve bilimsel gelişim   çalışmalarını her zaman ön planda tutan, bu yöndeki girişimlerini toplumun ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillendiren üniversitemizde 10 fakülte ve 7 yüksekokul ile öğrencilerimize farklı alanlarda   uzmanlaşma imkanı sunan önlisans, lisans, yükseklisans ve  doktora programlarında seçkin uluslararası nitelikteki akademik kadromuz ile eğitim verilmektedir.
Uluslararası akreditasyonlara büyük önem veren Üniversitemiz, bağımsız bilimsel kurumlardan alınmış akreditasyonları ile öğrencilerine ayrıcalıklı bir yükseköğrenim imkanı sunmaktadır. Araştırma ve geliştirme çalışmalarında çağdaşlığı yakalayan üniversitemizde ileri teknoloji ürünü cihazlarla donatılmış laboratuvarlar, bilgi işlem merkezi, zengin kütüphane ile tam donanımlı bir spor kompleksi CIU ARENA bulunmaktadır.
Öğrencilerimize verebileceğimiz en çağdaş, en kaliteli eğitimi sunmak üniversitemizin varlığının sebebidir. Üniversitemize gelen her öğrenci, en iyi eğitimi almış, mutlu ve donanımlı birer birey olarak mezun olmaktadır. Uluslarası düzeyde rekabete hazır ve her biri alanında öne çıkmış profesyonel kurumlarda iş yaşamına adım atan üstün nitelikli mezunlarımız, bunun bir göstergesi olarak Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin başarılarını taçlandırmaktadır.
Geleceğin dünyasını öngören,   “21. Yüzyılın en önemli üniversitelerinden biri olma” yolunda ilerleyen , heyecanlı, dinamik, enerjik ve aynı zamanda her adımını sağduyulu atan üniversitemiz; öğretim elemanları,   öğrencileri, idari personeli ile hep birlikte el ele üretmekte; sosyal, kültürel ve     bilimsel anlamda yeni açılımlar sunma çalışmalarına devam etmektedir.
Sizi uluslararası rekabete hazır bireyler olarak kariyer yolculuğunuza hazırlayacak olan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, her zaman tüm akademik ve idari çalışanları ile sizleri hedeflerinize ulaşmanız için destekleyecektir.  
Eğitim yaşamınızda ufkunuz ve yolunuz açık olsun.

KAMPÜSTE YAŞAM

Öğrencilerin tüm ihtiyaç alanlarında hizmet verebilen, 900 bin metrekare kampüs alanı ile UKÜ, tam donanımlı bir kampüs üniversitesi durumundadır.
Öğrencilerin üniversite yaşantısının önemli bir kısmını geçirdiği kampüsün fiziki rahatlığı, huzurlu ortamı ve öğrencinin günlük gereksinimlerini karşılayacak birimleri bünyesinde barındırması bir öğrenci için büyük önem taşır. Bu açıdan UKÜ kampüsü; öğrencilere gerekli tüm imkanları sunmaktadır. Onların eğitim sürecinde hayatlarını daha da kolaylaştırabilecek kaliteli yurt olanakları, restoran ve kafeteryalar, sağlık merkezi, elektronik kütüphane, kitapevi, ulaşım hizmetleri sportif birimler, kuaför ve market-alışveriş yerleriyle UKÜ, tam donanımlı bir “Kampüs Üniversitesi” olarak öğrencilerine ayrıcalıklı bir eğitim ortamı yaratmaktadır.

İLETİŞİM:

Adres: 99258, Lefkoşa, Mersin 10, Türkiye
Telefon: +90 392 671 1111
Fax: +90 392 671 1122

 Bu yazı 58665 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI