Bugun...

İSMAİL YANMAZ
TURİZM SEKTÖRÜ VE AÇMAZLARI
Tarih: 04-10-2017 06:42:00 Güncelleme: 04-10-2017 06:42:00


Turizm, dünyada hızla yaygınlaşıp büyüyen sosyal, kültürel ve doğal çevreyle sürekli etkileşim içinde olan ve ülke ekonomilerindeki önemi süratle artan dinamik bir sektördür.
Kişi başına düşen gelirin ve refah düzeyinin artması, ekonomik faaliyetlerin artması, ulaşım ve haberleşme teknolojilerindeki hız ve keşfedilmeyeni keşfetme tutkusu turizmin gelişimine ve farklılaşmasına önemli katkı sağlamaktadır.
Turizm sektörü  1980'li yıllardan itibaren alınan tedbirler, sağlanan teşvikler ve uygulanan politikalar sayesinde önemli bir gelişme gösterdi. Çok sayıda turistik tesis inşa edilmiş, değişen tüketici taleplerine cevap verebilecek bir turizm sektörünün altyapısı oluşturulmuştur.      

 Bu çabaların sonucu olarak da Türkiye dünyada önemli bir turizm markası haline gelmiş ve dünyada en çok turist çeken 6. ülke konumuna gelmiştir.
Türkiye, marka olmanın sağladığı avantajla 46 milyondan fazla turist ağırlayan ve 35 milyar doları aşan gelir elde eden bir ülke oldu. Bunun yanı sıra sektör, 2.5 milyon kişiye doğrudan istihdam sağlayan boyuta ulaştı.

Nereden nereye?
Tam 25 milyar dolarlık yatırım, 60 milyon turist ve 60 milyar dolar turizm geliri hayalleri kurulurken, peş peşe patlayan bombalar, Rusya krizi ve ardından gelen AB ülkeleriyle yaşanan gerginlik ve darbe girişimi gündeme geldi.

Herkesin bildiği gibi bu kriz, sektörde derin bir yara açtı. 2016'da Ruslar, 2017'de Almanlar ve AB ülkeleri Türkiye  yerine başka ülkelere yöneldiler. Yeterli müşteri bulamayan çok sayıda otel bu sezon kapalı kalırken, yine 3 bin civarında otelin de satılık olduğu, 400 bin kişinin de işsiz kaldığı açıklandı. Özellikle AB ülkeleriyle siyasi ortam hala gerildiğine göre durumun daha da kötüye gideceğini tahmin etmek zor değil.

Kriz büyüyecek olursa sadece turizm sektörüyle sınırlı kalmayacaktır. Bu sektöre ve otellere mal tedarik eden diğer sektörlere de yansıyacaktır. Ayrıca halıdan deriye, konfeksiyondan mücevhere kadar turizm sektörünün beslediği çok sayıda işyeri kapanmakla karşı karşıya kalacaktır. 
Dünya Turizm Örgütü (WTO) verilerine göre, dünyadaki her üç turistten biri AB vatandaşıdır. Dünya Turizm Örgütü, 2020 yılında 1,5 milyar turistin uluslararası geziye katılacağını öngörmektedir.
Bu gerçeğin göz önünde bulundurularak, en büyük pazarımız olan AB ile siyasi ilişkilerin bir an önce normale döndürülmesi gerekir. Aksi halde, turizm sektöründe bir daha onarılamaz yaralar açacaktır ve bir daha toparlamak yıllar alacaktır. 

 Bu yazı 57800 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI