Bugun...

Prof. Dr. Erdoğan Taşkın
GEÇ KALDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
Tarih: 02-06-2017 10:29:00 Güncelleme: 02-06-2017 10:29:00


1980 Yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Maliye bölümleri son sınıf öğrencisi iken IBM şirketinin Dolmabahçe Sarayını gören Taksim Gümüşsuyu binasında teknik destek bölümünde staj mahiyetinde  çalıştım. Bu binanın bodrum katında 1960’lı yılların filmlerinde olduğu içinde büyük bant kasetleri gibi dönen makaraların olduğu ve beyaz gömlekli bilgi işlemcilerin buz gibi soğuk iklimlendirilmiş camekânlı devasa bir mekânda çalıştığını hatırlıyorum. 
Diz Üstü Bilgisayarım
Şimdi üzerinde Intel Inside Core i5, Nvidia Geforce ve Energy Star gibi üç küçük çıkartma yapıştırılmış bu diz üstü bilgisayarım o zamanlarda büyük bir odayı dolduran o bilgisayarın yaptığı bütün işleri daha hızlı ve daha iyi yapıyor. 
Üstelik beyaz önlük giyip buzdolabı gibi bir ortama girmeye gerek kalmadan.
2017 Yılında böyle dijital üstünlükleri olan bir bilgisayarı kullanacağım hiç aklıma gelmemişti ve bunu o dönemde tahmin dahi edemezdim. 
Bütünleşen Dünya 
Oysa şimdi bütünleşen dünyamızda ve küreselleşen iş ortamımda başarılı olabilmek, para kazanmak isteyen işletmeler ve yöneticileri için geleceği tahmin etmek, olayları öngörebilmek, piyasayı kestirmek ve faaliyetlerini yeni bir iç görü ile yönlendirmek için güncel bir bakış açısına ihtiyaçları var.
Dünya Düzdür kitabının yazarı ve üç kez Pulitzer ödülü kazanmış olan Thomas L. Friedman, hızlanan bir çağa iyimser bir bakış atarak bu soruları ayrıntılı olarak cevaplıyor.
Thomas L. Friedman, yaşadığımız yeniçağın önemli dönemeçlerine bakarak hayati kavşaklarını aydınlatmaya çalışıyor.
Çarpıcı Değişimler
Friedman’ın kitabında ileri sürdüğü, ayrıntılı bölümler içinde açıkladığı düşünceye göre yirmi birinci yüzyılı üç önemli olgu olan, teknoloji(Moore Kanunu), piyasa(küreselleşme) ve doğa ana(iklim değişikliği ve biyolojik çeşitliliğin azalması) biçimlendiriyor. 
Aynı anda da iş hayatında, siyasette, jeopolitik, etnik ve toplumda hızlanan değişimler yaşıyoruz.
Eserin temel fikri teknoloji, piyasa ile doğa anaya ilişkin, birbirini etkileyen ve hızlanarak değişen olayların hayatımızın her alanını nasıl çarpıcı bir biçimde etkilediğini anlamamıza yardım ediyor.
Yaşadığımız dünya dramatik bir şekilde yeniden biçimleniyor ve yeniden faaliyete geçmeye başlıyor.
Yaşanan Fırtınalar
Bu yeni eser, bütün bu değişimleri özetleyen çağdaş bir tarih kitabı olduğu kadar, uygulamadan örnekler veren ayrıntılı bir el kitabı. 
Ortaya çıkacak ihtimalleri ve tehlikeleri gösteriyor. 
Fırtınalı bir ortamda, toplumda, hayatın akışı içinde, kişisel ilişiklerimizde gözlerimizi nereye çevirmemiz gerektiğini ve işbirliğine dayanan, sağlam, verimli toprakların başlangıcı olan güvenilir limanlara çıpa atmamızı öğütlüyor.
Günümüz Olayları
Yazar, günümüz olgularına dikkat çeken ve geleceğe ışık tutan, ilham veren güncel kitabının başlığını neden “Geç Kaldığınız İçin Teşekkür Ederim!” diyor, onu da İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi Tokatlıyan İşhanı Çağlayan Kitapevi adresinden ulaşarak edineceğiniz bu kitabı okuyacağınız zaman “Geç kaldığınız için neden üzülmemeniz gerektiğini” anlayacaksınız.
Ayrıntılı Bilgi
Thomas L. Friedman,Thank You For Being Late-An Optimist’s Guide to Thriving in the Age of Accelerations, Allen Lane-Penguin Books, Great Britain, 2016, ISBN:978-0-241-30097-8, Toplam 486 sayfa.
Şen ve esen kalın.

-----------------

Prof. Dr. Erdoğan Taşkın’ın Uluslararası 
Pazarlama kitabı yeniden raflarda

Uluslararası rekabet günümüz işletmelerini zorlamaktadır. Özellikle kitle iletişim ve sosyal mecra araçları ile iktisadi ve siyasi olaylar dünyanın en uzak köşelerine kadar anında ulaşmaktadır.  Küresel bir köye dönüşen dünyanın bir yerinde kanat çırpan bir kelebeğin kanat rüzgârlarının etkisinin finans piyasalarında bunalıma, altın, döviz fiyatlarında fırlamaya, gayrimenkul, bankacılık mevduat ve kredi piyasalarında ve borsada fırtınalara dönüşmesi söz konusu olmaktadır. Değişen teknolojinin hızının yön verdiği yirmi birinci yüzyılın iş dünyasında, işletmeye mali kaynak getiren ve stratejik fırsatların yakalanmasını sağlayan en önemli fonksiyonlarından biri olan pazarlama bölümü, dış piyasalara açılmanın sayısız imkânlarından faydalanmak zorundadır. 
Zira dünyanın her yerindeki işletme yöneticileri için yeni müşteriler bulmak, mevcut müşterileri muhafaza etmek, maliyetleri düşürmek, etkinliği yükseltmek, verimlilik sağlamak ve fırtınalı bir çevre ortamında kârlılığı sürdürmek ciddi sorun olmuştur. Sürekli ciddi sorunlar çıkan piyasa ortamında amaçlarını gerçekleştirmek için uğraşan üst düzey işletme yöneticileri ile girişimcilerin ufkunu ulusal sınırların ötesine taşıyan faaliyetlerden biri olan uluslararası pazarlama bu yeni kitabın konusunu oluşturuyor.
www.turkmenkitapevi.comBu yazı 13648 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI